7 Հունվար 2026 - 12:23 AMT
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը և ՀՀ-ում Բուլղարիայի դեսպան Նիկոլա Նիկոլովը քննարկել են ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովի՝ COP17-ի, կազմակերպչական ու օրակարգային հարցերը։ Նախարարը ընդգծել է, որ Հայաստանը նպատակ ունի գործադրել բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը, որպեսզի համաժողովը դառնա կարևոր հարթակ՝ բնապահպանական առանցքային որոշումների կայացման, միջազգային առաջնահերթությունների ամրապնդման և ռազմավարական փաստաթղթերի մշակման համար։
Զրույցի շրջանակում անդրադարձ է կատարվել նաև բնապահպանական ոլորտի մի շարք այլ ուղղություններին։ Մասնավորապես, կողմերը քննարկել են ջրային պաշարների կառավարման ոլորտում համագործակցության ընդլայնման, կլիմայական քաղաքականությունների իրականացման փորձի փոխանակման, ինչպես նաև համատեղ նախագծերի ու կարողությունների զարգացման հնարավորությունները։
Կողմերը կարևորել են երկկողմ համագործակցության խորացումը, հատկապես կայուն զարգացման, կլիմայական հարմարվողականության և շրջակա միջավայրի պահպանության ուղղություններով։
Հանդիպման ավարտին երկու կողմերն էլ վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ շարունակելու արդյունավետ համագործակցությունը և խորացնել երկխոսությունը՝ միտված փոխշահավետ նախաձեռնությունների իրականացմանը և գործնական արդյունքների ապահովմանը։

Министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян и посол Болгарии в Армении Никола Николов обсудили организационные и содержательные вопросы, связанные с проведением COP17 — 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биоразнообразии.
Министр подчеркнул, что Армения приложит все усилия, чтобы саммит стал важной платформой для принятия ключевых решений, укрепления международных приоритетов и разработки стратегических документов в сфере экологии.
Стороны также обсудили вопросы расширения сотрудничества в управлении водными ресурсами, обмена опытом по реализации климатической политики, а также реализацию совместных проектов и развитие потенциала.
Особое внимание было уделено укреплению двустороннего партнёрства в таких направлениях, как устойчивое развитие, климатическая адаптация и охрана окружающей среды.
В завершение встречи стороны подтвердили готовность к продолжению плодотворного сотрудничества и углублению диалога для реализации взаимовыгодных инициатив и достижения практических результатов.