8 Հունվար 2026 - 07:22 AMT
Հայաստանի շախմատի հավաքականի նախկին առաջատար Լևոն Արոնյանը, որն այժմ ներկայացնում է ԱՄՆ-ն, կմասնակցի ՖԻԴԵ-ի հովանու ներքո անցկացվող Freestyle Chess շախմատի աշխարհի առաջին պաշտոնական առաջնությանը, որը կանցկացվի Գերմանիայի Վայսենհաուս քաղաքում փետրվարի 13-15-ը։
Ֆիշերի շախմատի աշխարհի առաջնությունը հնարավոր է դարձել այն բանից հետո, երբ ՖԻԴԵ-ն և и Freestyle Chess–ը հունվարի 7-ին համագործակցության համաձայնագիր ստորագրեցին։
Մրցաշարին կմասնակցի 8 շախմատիստ: Նրանցից 6-ը որակավորվել է Grand Slam Tour–ի միջոցով։
Մասնակիցների թվում են Լևոն Արոնյանը, Մագնուս Կարլսենը (Նորվեգիա), Ֆաբիանո Կարուանան (ԱՄՆ), Վինսենթ Քեյմերը (Գերմանիա), Արջուն Էրիգաիսին (Հնդկաստան) և Ջավոխիր Սինդարովը (Ուզբեկստան)։ ՖԻԴԵ-ն և Freestyle Chess–ը կառաջադրեն ևս երկու մասնակից։ Freestyle Chess–ն արդեն առաջադրել է Հանս Նիմանին։
Freestyle Chess Grand Slam Tour-ը ներկայացնում է Ֆիշերի շախմատի ձևաչափով անցկացվող մրցաշարերի շարք՝ բաղկացած հինգ փուլից։ Լևոն Արոնյանը հաղթանակ է տարել այս շարքի վերջին մրցաշարում, որը տեղի է ունեցել Քեյփթաունում։ Եզրափակչում նա հաջողությամբ հաղթել է շախմատի աշխարհի 16-րդ չեմպիոն Մագնուս Կարլսենին։

8 Январь 2026 - 08:25 AMT
Бывший лидер сборной Армении по шахматам Левон Аронян, ныне представляющий США, примет участие в первом официальном чемпионате мира по фристайл шахматам (Freestyle Chess), который пройдет под эгидой ФИДЕ в немецком городе Вайссенхаус с 13 по 15 февраля.
Турнир стал возможен после подписания соглашения о сотрудничестве между ФИДЕ и Freestyle Chess 7 января.
В чемпионате примут участие восемь шахматистов. Шесть из них отобрались через турнирную серию Grand Slam Tour.
Среди участников заявлены Левон Аронян, Магнус Карлсен (Норвегия), Фабиано Каруана (США), Винсент Каймер (Германия), Арджун Эригайси (Индия) и Джавохир Синдаров (Узбекистан). ФИДЕ и Freestyle Chess назначат ещё по одному участнику. Freestyle Chess уже выдвинул Ханса Ниманна.
Freestyle Chess Grand Slam Tour представляет собой серию турниров по шахматам Фишера, включающую пять этапов. Левон Аронян победил на последнем этапе серии, проходившем в Кейптауне, где в финале обыграл 16‑го чемпиона мира по шахматам Магнуса Карлсена.