ՀՀ զինված ուժերի պահեստազորի սպայական կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչ կհայտարարվի է հայտարարվում։ Որոշումն ընդունվել է գործադիրի նիստում։
Հունվարի 9-ից մինչև 31-ը ներառյալ ՀՀ զինված ուժերի պահեստազորի սպայական կազմում հաշվառված՝ մինչև 35 տարեկան արական սեռի բժիշկ-մասնագետների պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչ(այսուհետ՝ պահեստազորի սպայական կազմի զորակոչ):
Ծառայության ժամկետը սահմանվել է երկու տարի։
Նախատեսվում է կազմակերպել և անցկացնել պահեստազորի սպայական կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության 2025 թվականի զորակոչը՝ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի պահանջներին համապատասխան։ Զորակոչը կվերաբերի բարձրագույն ուսումնական հաստատությունում ուսումնառության ընթացքում զինվորական պատրաստություն անցած և պահեստազորի սպայական կազմ որակավորված արական սեռի քաղաքացիներին։
Նախատեսվում է սահմանել զորակոչի ենթակա անձանց թվաքանակը՝ մինչև 10 հոգի, ինչպես նաև զորակոչի կազմակերպման և անցկացման ժամկետները։

8 January 2026 - 08:31 AMT
A mandatory military draft for the reserve officer corps of the Armenian Armed Forces has been announced following a decision by the Cabinet of Ministers.
Between January 9 and 31, male medical specialists under 35, registered as part of the reserve officer corps, will be drafted for mandatory military service. The term of service has been set at two years.
The 2025 draft will be organized and conducted in accordance with the Law on Military Service and the Status of Servicemen. It applies to male citizens who received military training while studying at higher education institutions and were qualified as part of the reserve officer corps.
The plan is to draft up to 10 individuals and define the terms and procedures for organizing the conscription.