Կառավարությունը չզեկուցվող նախագծերի թվում ընդունել է «Առողջության համընդհանուր ապահովագրության ռեգիստրում տվյալների հավաքման, վարման և փոխանցման կարգը հաստատելու մասին» որոշումը։
Ըստ կառավարության որոշման՝ սահմանվում է առողջության համընդհանուր ապահովագրության ռեգիստրում ներառվող անձնական և ոչ անձնական տվյալների հավաքման, վարման և փոխանցման կարգը՝ առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի պատշաճ գործարկումն ապահովելու նպատակով, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Ռեգիստրը գործելու է էլեկտրոնային առողջապահության համակարգում և կլինի փոխգործելի պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների էլեկտրոնային համակարգերի հետ՝ տվյալների ստացումը ապահովելով կառավարության փոխգործելիության հարթակի միջոցով։
Որոշմամբ նախատեսվում է, որ ռեգիստրի վարումն իրականացնելու է Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամը։ Ապահովագրված անձինք էլեկտրոնային առողջապահության համակարգի միջոցով հնարավորություն կունենան ծանոթանալու իրենց ապահովագրական կարգավիճակին, իսկ ռեգիստրում առկա ապանձնավորված տվյալները կհամարվեն ՀՀ-ի սեփականություն։

8 Январь 2026 - 11:24 AMT
Кабинет министров Армении утвердил порядок сбора, ведения и передачи данных в реестре универсального медицинского страхования, сообщает Radar Armenia.
Реестр будет работать в рамках электронной системы здравоохранения и станет взаимодействующим с другими государственными и муниципальными платформами через инфраструктуру совместимости правительства.
Согласно постановлению, реестр будет вестись Фондом универсального медицинского страхования. Застрахованные граждане смогут в режиме онлайн проверить свой страховой статус через электронную систему здравоохранения. Обезличенные данные в реестре будут считаться собственностью Республики Армения.
Закон о всеобщем медстраховании вступил в силу 1 января 2026 года и внедряется поэтапно. На первом этапе он охватывает граждан с ежемесячной зарплатой выше 200 000 драмов. Для них предусмотрен страховой пакет стоимостью 129 600 драмов, включающий профилактические услуги, раннюю диагностику, стационарное лечение, лекарственное обеспечение и экстренную помощь.