Կառավարությունը չզեկուցվող նախագծերի թվում ընդունել է «Առողջության համընդհանուր ապահովագրության ռեգիստրում տվյալների հավաքման, վարման և փոխանցման կարգը հաստատելու մասին» որոշումը։
Ըստ կառավարության որոշման՝ սահմանվում է առողջության համընդհանուր ապահովագրության ռեգիստրում ներառվող անձնական և ոչ անձնական տվյալների հավաքման, վարման և փոխանցման կարգը՝ առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի պատշաճ գործարկումն ապահովելու նպատակով, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Ռեգիստրը գործելու է էլեկտրոնային առողջապահության համակարգում և կլինի փոխգործելի պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների էլեկտրոնային համակարգերի հետ՝ տվյալների ստացումը ապահովելով կառավարության փոխգործելիության հարթակի միջոցով։
Որոշմամբ նախատեսվում է, որ ռեգիստրի վարումն իրականացնելու է Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամը։ Ապահովագրված անձինք էլեկտրոնային առողջապահության համակարգի միջոցով հնարավորություն կունենան ծանոթանալու իրենց ապահովագրական կարգավիճակին, իսկ ռեգիստրում առկա ապանձնավորված տվյալները կհամարվեն ՀՀ-ի սեփականություն։

8 January 2026 - 11:24 AMT
The Armenian government has approved a decision to establish the procedures for collecting, maintaining, and transferring data within the Universal Health Insurance Registry, as part of the launch of the national health insurance system, reports Radar Armenia.
The registry will operate within the electronic healthcare system, and will be interoperable with the digital platforms of government and local self-government bodies via the state's interoperability infrastructure.
According to the decision, the registry will be managed by the Universal Health Insurance Foundation. Citizens with insurance will be able to check their insurance status via the electronic healthcare system. Anonymized data in the registry will be considered property of the Republic of Armenia.
The law on universal health insurance came into effect on January 1, 2026, and is being implemented in phases. In the first stage, it applies to citizens with a monthly salary exceeding 200,000 AMD. For these individuals, a 129,600 AMD insurance package has been set, covering preventive care, early detection and screening services, hospital treatment, medication coverage, and emergency services.