Հայաստանի տարածքում 2026-ի առաջին շաբաթվա ընթացքում արձանագրվել է գրիպով և սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված համեմատաբար ցածր ակտիվություն, հայտնում է առողջապահության նախարարությունը։
Ըստ հաղորդագրության՝ հիվանդացության մակարդակը նախորդ շաբաթվա համեմատ նվազել է մոտ 2․3 անգամ, իսկ գրիպով և սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված հոսպիտալացումները՝ 1.3 անգամ։
«Հայաստանում շարունակում են շրջանառվել գրիպ Ա տեսակի H3N2 ենթատեսակի հարուցիչները, իսկ այլ շնչառական վարակներից՝ ռինովիրուսի, ադենովիրուսի հարուցիչները։
2026 թվականի հունվարի 5-ի դրությամբ իրականացվել է 185,497 դեղաչափ գրիպի դեմ պատվաստում, որը կազմում է սեզոնի ընթացքում պլանավորված 200,000 դեղաչափի 92․7%-ը:
Հիվանդներին հորդորում ենք մնալ տանը, չզբաղվել ինքնաբուժությամբ, առանց բժշկի նշանակման չօգտագործել հակաբիոտիկներ, պահպանել հազի և փռշտալու կանոնները, շատ հեղուկ խմել, հաճախակի օդափոխել փակ տարածքները, հետևել անձնական հիգիենային ու ամենակարևորը՝ հագնվել եղանակին համապատասխան»,– ասվում է հաղորդագրության մեջ:

По данным Министерства здравоохранения, в первую неделю 2026 года в Армении отмечен сравнительно низкий уровень активности гриппа и острых респираторных инфекций.
По сравнению с предыдущей неделей, уровень заболеваемости снизился примерно в 2,3 раза, а количество госпитализаций по этим диагнозам — в 1,3 раза.
«В Армении продолжают циркулировать возбудители гриппа A подтипа H3N2, а также риновирусы и аденовирусы среди других респираторных инфекций», — говорится в сообщении.
По состоянию на 5 января 2026 года проведено 185 497 вакцинаций против гриппа, что составляет 92,7% от запланированных на сезон 200 000 доз.
Пациентам рекомендуют оставаться дома, не заниматься самолечением, не принимать антибиотики без назначения врача, соблюдать правила кашля и чихания, пить больше жидкости, регулярно проветривать помещения, соблюдать личную гигиену и, самое главное, одеваться по погоде.