«Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի» մամուլի խոսնակ Խաչանուշ Գրիգորյանը հայտնել է, որ 2026 թվականի միասնական քննությունների առաջին փուլի համար գրանցվել է 12,538 դիմորդ, մինչդեռ 2025 թվականին այդ թիվը կազմել է 11,605։
Նրա փոխանցմամբ՝ գրանցված անձանց մի մասը պատրաստվում է հանձնել մեկ քննություն, իսկ մյուսները՝ երկու, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Առհասարակ հանձնվելու է 23,474 քննություն՝ նախորդ տարվա 21,218-ի դիմաց»,-նշել է ԳԹԿ ներկայացուցիչը։
Առավել մեծ թվով դիմորդներ հայտագրվել են անգլերենի քննության համար՝ 7224 հոգի։ Հաջորդը մաթեմատիկան է՝ 5709 դիմորդ է հայտագրվել այս քննությունը հանձնելու համար։Հայոց լեզվի քննություն հանձնելու համար հայտագրվել է 4657 հոգի, ֆիզիկա առարկայի քննության համար՝ 963 դիմորդ։
Ամենաքիչ գրանցումներն արձանագրվել են աշխարհագրության՝ 79, գերմաներենի՝ 55, ֆրանսերենի՝ 39, իսպաներենի՝ 3 և իտալերենի քննության համար՝ ընդամենը 1 դիմորդ։
Համաձայն ԳԹԿ տնօրենի հրամանի՝ 2026 թվականի առաջին փուլի միասնական քննությունները ըստ առարկաների անցկացվելու են հետևյալ օրերին.

8 Январь 2026 - 14:20 AMT
По данным пресс-секретаря Центра оценки и тестирования Хачануш Григорян, на первый этап единых экзаменов 2026 года зарегистрировались 12 538 абитуриентов. В 2025 году их было 11 605, сообщает «Panorama.am ».
Часть зарегистрированных планирует сдавать один экзамен, часть — два, уточнила представитель центра.
«В целом в этом году будет сдано 23 474 экзамена против 21 218 в прошлом году», — отметила она.
Больше всего заявок подано на экзамен по английскому языку — 7 224. Далее следуют математика — 5 709 заявок, армянский язык — 4 657, физика — 963.
Меньше всего заявок зарегистрировано на экзамены по географии — 79, немецкому — 55, французскому — 39, испанскому — 3 и итальянскому языку — всего 1.
Согласно приказу директора Центра, экзамены по предметам в рамках первого этапа единых экзаменов 2026 года пройдут в следующие дни: