մարտական սամբոյի Եվրոպայի չեմպիոն Արման Ավանեսյանը ընդգրկվել է Համաշխարհային խաղերի միջազգային ասոցիացիայի (IWGA) տարբերակով 2025 թվականի լավագույն մարզիկի կոչման հավակնորդների ցանկում։ Նա պայքարում է The World Games Athlete of the Year մրցանակի համար։
2025 թվականին Ավանեսյանը նաև հաղթանակ է տարել Չինաստանում անցկացված Համաշխարհային խաղերում, իսկ Աշխարհի առաջնությունում գրավել է երրորդ հորիզոնականը, հայտնում է Factor.am-ը:
«Ես հաղթեցի Եվրոպայի առաջնությունում, Աշխարհի խաղերում… և ամենակարևորը՝ ծնվեց իմ որդին։ Սա իսկապես հաղթանակների տարի էր»,- Ավանեսյանի խոսքն է մեջբերել Սամբոյի միջազգային ֆեդերացիայի մամուլի ծառայությունը։
The World Games Athlete of the Year 2025 մրցանակի համար առաջադրվել է 30 մարզիկ, որոնց թվում է միայն մեկ սամբիստ՝ Արման Ավանեսյանը։

European sambo champion Arman Avanesyan has been included among the nominees for the 2025 World Games Athlete of the Year award, according to the International World Games Association (IWGA).
In 2025, Avanesyan won gold at the World Games held in China and secured third place at the World Championship, Factor.am reports.
“I won the European Championship, the World Games… and most importantly, my son was born. It was truly a year of victories,” Avanesyan told the International Sambo Federation’s press service.