Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մոտ 4040 ընտանիք արդեն ստացել է բնակարանի գնման հավաստագիր՝ պետական աջակցությամբ։ Այդ մասին ասուլիսում հայտնել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ ընդգծելով, որ 1700 հավաստագիր արդեն իսկ իրացվել է, և գործընթացի տեմպը վերջին շրջանում աճել է։
Նախարարը նշել է, որ ընթացքում արդեն իսկ կատարվել են որոշ շտկումներ բնակապահովման ծրագրում։ Նա հավելել է, որ տարբեր գործնական խնդիրներ ի հայտ գալու պայմաններում չի բացառվում ծրագրի հետագա բարելավումը։
Նախարարի գնահատմամբ, ծրագրի հիմնական խոչընդոտը կապված է ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու հարցի հետ, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Շատերը չէ, որ ուզում են ստանալ քաղաքացիություն՝ տարբեր պատճառներով։ Ես չեմ կարող չնկատել և չխոսել այն շահարկումների մասին, որոնք անում են տարբեր շրջանակներ և դրդում մեր հայրենակիցներին չստանալ քաղաքացիություն։ Չստանալ, որովհետև իբր դրանով ապագայում կկարողանան իրենց հարցը լուծել՝ թե՛ աշխարհաքաղաքական, թե՛ անձնական։ Չստանալ, որովհետև քաղաքացիությունը նշանակում է ոչ միայն իրավունք, այլ նաև պարտականություն, այդ թվում՝ օրինակ ծառայելու ՀՀ զինված ուժերում։ Այդ շահարկումները, և ոչ միայն, ըստ էության, բերել են մի իրավիճակի, որ դեռ բոլորը չեն ստացել քաղաքացիություն։
Կան նաև օբյեկտիվ պատճառներ. քաղաքացիություն ստանալու գործընթացը, թեև հեշտացվել է Ղարաբաղից տեղահանված մեր հայրենակիցների համար, այնուամենայնիվ, ժամանակ է պահանջում։ Երբեմն կարիք է լինում նաև դատական գործընթացների, որովհետև փաստաթղթերի պակաս է լինում և այլն։ Մենք վերջին ամիսներին տեսել ենք քաղաքացիության համար դիմումների աճ և պետք է խրախուսենք, որ դա շարունակվի»,– ասել է Թորոսյանը՝ ընդգծելով նաև քաղաքական կայունության և խաղաղության գործընթացի դրական ազդեցությունը։
Նրա խոսքով՝ տրամադրվող գումարով (3–5 միլիոն դրամ՝ կախված բնակավայրից) և որոշ դեպքերում նաև լրացուցիչ վարկային միջոցների ներգրավմամբ, շահառուները կարող են բնակարան ձեռք բերել իրենց նախընտրած համայնքներում։
Բացի բնակարանային ապահովումից, նախարարությունն աջակցություն է ցուցաբերում նաև զբաղվածության խթանման ուղղությամբ։ Մասնավորապես, ծրագրվում է խրախուսել շահառուների ինքնազբաղվածությունը՝ աջակցելով փոքր բիզնեսների ստեղծմանը և զարգացմանը։

Arsen Torosyan, Armenia’s Minister of Labor and Social Affairs, announced that approximately 4,040 families forcibly displaced from Nagorno-Karabakh have received state-backed certificates to buy housing. Of those, around 1,700 certificates have already been redeemed, and the process has accelerated in recent months.
Torosyan noted that the government has already made some adjustments to the housing assistance program and, given emerging practical challenges, he does not rule out further improvements.
According to the minister, the main obstacle to the program is the issue of acquiring Armenian citizenship. As reported by Armenpress, Torosyan emphasized that many displaced persons are hesitant to obtain citizenship for various reasons.
“I can’t ignore the narratives being spread by certain groups, discouraging our compatriots from acquiring citizenship. The idea is that avoiding citizenship might help resolve their status later, geopolitically or personally. Others avoid it because citizenship brings not only rights but also responsibilities, like potential military service in the Armenian Armed Forces,” he said.
Torosyan added that, beyond political reasons, there are also objective delays: while the process for acquiring citizenship has been simplified for displaced persons, it still takes time. In some cases, missing documents require legal proceedings. However, he noted a recent increase in applications and encouraged this trend to continue, highlighting the positive impact of political stability and peace efforts.
With the support amount ranging from 3 to 5 million drams (depending on location), and in some cases with the help of additional loans, beneficiaries are able to purchase homes in communities of their choosing.
Beyond housing, the ministry is also supporting employment opportunities. Specifically, there are plans to promote self-employment by assisting beneficiaries in starting and developing small businesses.