Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մոտ 4040 ընտանիք արդեն ստացել է բնակարանի գնման հավաստագիր՝ պետական աջակցությամբ։ Այդ մասին ասուլիսում հայտնել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ ընդգծելով, որ 1700 հավաստագիր արդեն իսկ իրացվել է, և գործընթացի տեմպը վերջին շրջանում աճել է։
Նախարարը նշել է, որ ընթացքում արդեն իսկ կատարվել են որոշ շտկումներ բնակապահովման ծրագրում։ Նա հավելել է, որ տարբեր գործնական խնդիրներ ի հայտ գալու պայմաններում չի բացառվում ծրագրի հետագա բարելավումը։
Նախարարի գնահատմամբ, ծրագրի հիմնական խոչընդոտը կապված է ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու հարցի հետ, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Շատերը չէ, որ ուզում են ստանալ քաղաքացիություն՝ տարբեր պատճառներով։ Ես չեմ կարող չնկատել և չխոսել այն շահարկումների մասին, որոնք անում են տարբեր շրջանակներ և դրդում մեր հայրենակիցներին չստանալ քաղաքացիություն։ Չստանալ, որովհետև իբր դրանով ապագայում կկարողանան իրենց հարցը լուծել՝ թե՛ աշխարհաքաղաքական, թե՛ անձնական։ Չստանալ, որովհետև քաղաքացիությունը նշանակում է ոչ միայն իրավունք, այլ նաև պարտականություն, այդ թվում՝ օրինակ ծառայելու ՀՀ զինված ուժերում։ Այդ շահարկումները, և ոչ միայն, ըստ էության, բերել են մի իրավիճակի, որ դեռ բոլորը չեն ստացել քաղաքացիություն։
Կան նաև օբյեկտիվ պատճառներ. քաղաքացիություն ստանալու գործընթացը, թեև հեշտացվել է Ղարաբաղից տեղահանված մեր հայրենակիցների համար, այնուամենայնիվ, ժամանակ է պահանջում։ Երբեմն կարիք է լինում նաև դատական գործընթացների, որովհետև փաստաթղթերի պակաս է լինում և այլն։ Մենք վերջին ամիսներին տեսել ենք քաղաքացիության համար դիմումների աճ և պետք է խրախուսենք, որ դա շարունակվի»,– ասել է Թորոսյանը՝ ընդգծելով նաև քաղաքական կայունության և խաղաղության գործընթացի դրական ազդեցությունը։
Նրա խոսքով՝ տրամադրվող գումարով (3–5 միլիոն դրամ՝ կախված բնակավայրից) և որոշ դեպքերում նաև լրացուցիչ վարկային միջոցների ներգրավմամբ, շահառուները կարող են բնակարան ձեռք բերել իրենց նախընտրած համայնքներում։
Բացի բնակարանային ապահովումից, նախարարությունն աջակցություն է ցուցաբերում նաև զբաղվածության խթանման ուղղությամբ։ Մասնավորապես, ծրագրվում է խրախուսել շահառուների ինքնազբաղվածությունը՝ աջակցելով փոքր բիզնեսների ստեղծմանը և զարգացմանը։

9 Январь 2026 - 11:14 AMT
Министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян на пресс-конференции заявил, что около 4040 семей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, уже получили сертификаты на покупку жилья при поддержке государства. Из них около 1700 уже реализованы, а темпы программы в последние месяцы выросли.
Министр отметил, что в программу уже внесены определенные корректировки, и с учетом возникающих практических трудностей не исключается ее дальнейшее улучшение.
По оценке Торосяна, основным препятствием остается вопрос получения гражданства Республики Армения. Как сообщает «Арменпресс», он подчеркнул, что многие переселенцы по разным причинам не спешат становиться гражданами.
«Я не могу не отметить и не прокомментировать спекуляции, которые распространяются разными кругами, убеждающими наших соотечественников не получать гражданство. Им внушают, что это якобы поможет в будущем решить их статус как в геополитическом, так и в личном плане. Кроме того, гражданство — это не только права, но и обязанности, в том числе, например, служба в вооруженных силах РА. Эти спекуляции, наряду с другими причинами, привели к тому, что гражданство пока получили не все», — сказал он.
Министр добавил, что существуют и объективные сложности: хотя для переселенцев из Карабаха процесс упрощен, он все же требует времени. Иногда приходится обращаться в суд из-за отсутствия документов. В последние месяцы, по его словам, наблюдается рост числа заявлений, и он призвал продолжать этот процесс. Также он отметил положительное влияние политической стабильности и мирных инициатив.
Согласно программе, предоставляемой суммы (от 3 до 5 миллионов драмов, в зависимости от населенного пункта) и, при необходимости, дополнительного кредитования достаточно, чтобы приобрести жилье в выбранной общине.
Кроме жилья, министерство оказывает поддержку и в сфере занятости. В частности, планируется поощрять самозанятость переселенцев через содействие в создании и развитии малого бизнеса.