9 Հունվար 2026 - 13:25 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ավտոշարասյան կողմից հղի կնոջ՝ Սոնա Մնացականյանի՝ մահվան ելքով վրաերթի ենթարկելու համար Արամ Նավասարդյանին 1 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման դատապարտելու դատավճռի դեմ տուժող և պաշտպանության կողմերը վերաքննիչ բողոքներ են ներկայացրել։ Տուժող կողմը պատժի խստացում է պահանջում։
Սոնա Մնացականյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, փաստաբան Րաֆֆի Ասլանյանն ասել է, որ Նավասարդյանի պատիժը ակնհայտորեն մեղմ է՝ հաշվի առնելով մի շարք հանգամանքներ, այդ թվում՝ դեպքի վայրից փախուստը, տուժողին օգնություն չցուցաբերելը, ինչը հաստատված է նաև առաջին ատյանի դատարանի կողմից։ Սակայն այդ դրվագով պատիժ չի կիրառվել՝ որպես ապաքրեականացված արարք, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
«Նավասարդյանը ոչ միայն որևէ հատուցում չի իրականացրել, այլև նույնիսկ փորձ չի արել փոխհատուցելու տուժողի ընտանիքին հասցված վնասը»,- նշել է փաստաբանը։
Նա շեշտել է նաև, որ դատարանը գույքային պահանջը բավարարել է ընդամենը 4 մլն դրամի չափով՝ առանց հիմնավոր գնահատման, մինչդեռ ներկայացված պահանջը եղել է ավելի քան 10 մլն դրամ։
Փաստաբանի խոսքով՝ եթե դատախազությունը որոշի չբողոքարկել դատավճիռը, ապա դա «հստակ կհաստատի», որ գործի վարույթը գտնվել է քաղաքական վերահսկողության ներքո։ Նա ընդգծել է, որ նման մոտեցումը ձևավորում է ընտրողականություն՝ իրավապահ համակարգի կողմից։
«Սա նշանակում է, որ այս երկու գործերը գտնվում են երկրի վարչապետի ուղիղ հսկողության ներքո»,- ասել է փաստաբանը՝ զուգահեռներ անցկացնելով Միքայել սրբազանի գործի հետ։
Նա հիշեցրել է, որ վերջինիս դեպքում, երբ դատարանը սահմանել է ազատազրկում՝ երկու տարվա ժամկետով՝ ընդդեմ հանրային մեղադրողի պահանջի (2 տարի 6 ամիս), դատախազությունն անմիջապես բողոքարկել է վճիռը։ Իսկ Նավասարդյանի դեպքում՝ երբ դատարանը մեղադրողի պահանջից (2 տարի 6 ամիս) նվազ պատիժ է սահմանել՝ 1 տարի 6 ամիս, դատախազությունը լուռ է մնում։
Փաստաբանը նաև մատնանշել է, որ գործի քննության ընթացքում պարբերաբար փոխվել են դատախազները, որոնցից շատերը նիստերին ներկայացել են անպատրաստ, և պաշտպանական կողմի պնդումներին հակադարձող միակ ուժը եղել է տուժողի ներկայացուցիչը։ Ըստ նրա՝ նման մոտեցումը «թատրոն» է հիշեցնում, և դատախազության դերը եղել է միայն ձևական։
Վրաերթը տեղի է ունեցել 2022 թվականի ապրիլի 26-ին՝ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարական ավտոշարասյան կողմից։ 28-ամյա հղի Սոնա Մնացականյանը մահացել է հիվանդանոցում՝ գիտակցության չգալով։ Փրկել չի հաջողվել նաև պտղի կյանքը։ Ականատես վկաները և լրագրողները հայտնել են, որ վրաերթից հետո շարասյունը չի կանգնել՝ օգնություն ցուցաբերելու, այլ շարունակել է ճանապարհը։ Քննչական կոմիտեն հաստատել է, որ վարորդը դեպքի վայրից հեռացել է ու վերադարձել միայն երկու ժամ անց։
Ի սկզբանե Նավասարդյանին մեղադրանք է առաջադրվել միայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ մահվան ելքով վրաերթի համար։ Դեպքի վայրից փախուստի դրվագով մեղադրանք չի առաջադրվել։ Դատախազի միջամտությամբ հետագայում մեղադրանքը լրացվել է նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 244-րդ հոդվածի 1-ին մասով, սակայն Նավասարդյանին կալանավորելու միջնորդությունը դատարանը մերժել է։

9 Январь 2026 - 13:52 AMT
Стороны защиты и потерпевших подали апелляционные жалобы на приговор, по которому Арам Навасардян был осужден на 1 год и 6 месяцев лишения свободы за наезд со смертельным исходом на беременную Сону Мнацаканян, совершенный кортежем премьер-министра Никола Пашиняна 26 апреля 2022 года. Сторона потерпевших требует ужесточения наказания.
Представитель правопреемника Соны Мнацаканян, адвокат Раффи Асланян заявил, что наказание Навасардяну «явно мягкое», учитывая такие обстоятельства, как побег с места происшествия и отказ от оказания помощи пострадавшей — факты, подтвержденные судом первой инстанции. Тем не менее, за этот эпизод наказание не было назначено, так как деяние было декриминализировано, сообщает «Пастинфо».
«Навасардян не только не возместил ущерб, но даже не сделал попытки компенсировать вред семье погибшей», — подчеркнул адвокат.
Он отметил, что суд удовлетворил имущественный иск всего на 4 млн драмов без обоснованной оценки, тогда как заявленный размер превышал 10 млн драмов.
По его словам, если прокуратура решит не обжаловать приговор, это «четко подтвердит», что дело находится под политическим контролем. Он подчеркнул, что такая практика демонстрирует выборочный подход со стороны правоохранительных органов.
«Это означает, что оба дела находятся под прямым контролем премьер-министра страны», — сказал он, сравнив ситуацию с делом владыки Микаэла. В том случае прокуратура незамедлительно обжаловала приговор в 2 года лишения свободы (вместо запрошенных 2 лет и 6 месяцев), в то время как по делу Навасардяна, при назначении менее строгого наказания, реакции от прокуратуры не последовало.
Асланян также указал, что в ходе процесса прокуроры часто менялись, многие появлялись на заседаниях неподготовленными, и единственным противовесом защите был представитель потерпевших. По его мнению, суд напоминал «театр», а роль прокуратуры была исключительно формальной.
Инцидент произошел 26 апреля 2022 года, когда 28-летняя беременная Сона Мнацаканян была смертельно сбита кортежем премьер-министра. Она скончалась в больнице, не приходя в сознание, спасти плод также не удалось. По словам очевидцев и журналистов, кортеж не остановился для оказания помощи, а продолжил движение. Следственный комитет подтвердил, что водитель покинул место ДТП и вернулся только через два часа.
Изначально Навасардяну было предъявлено обвинение только по части 2 статьи 242 УК Армении — наезд со смертельным исходом. Эпизод побега с места происшествия в обвинение не вошел. Позднее, по указанию прокуратуры, обвинение было дополнено частью 1 статьи 244, однако ходатайство об аресте суд отклонил.