Երևանի քաղաքապետարանի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության նախկին պետ Անդրանիկ Քասարյանին առաջադրվել է մեղադրանք՝ ավելի քան 140 միլիոն դրամ արժողությամբ մայրաքաղաքին պատկանող գույքը հանցավոր ճանապարհով օրինականացնելու համար, հայտնում է հայտնում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը:
Դատախազը նախկին պաշտոնյայի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 4 դրվագով. գործը հանձնվել է դատարան։
Քասարյանը զբաղեցրել է այդ պաշտոնը 2010-ից մինչև 2018 թվականի հոկտեմբերը։
Հանրային մեղադրող Արսեն Կոստանյանը Հանրային հեռուստաընկերությանն ասել է, որ Քասարյանը հանդիսացել է Երևանի պետական ու համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի սակարկությունները կազմակերպող հանձնաժողովի անդամ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Անդրանիկ Քասարյանն այդ հանձնաժողովի կազմում եղած ժամանակ փոխկապակցված անձ Արմեն Ղազարյանի և իր որդու՝ Տիրան Քասարյանի օժանդակությամբ դիտավորությամբ փորձել է գույքի հանցավոր ծագումը թաքցնել։ Նա փորձել է իրենն ու իր հետ փոխկապակցված անձանցը դարձնել Երևանի Անտառային փողոցի 136/3 հասեցի 195 և 250 քմ մակերեսով հողամասերը»,- նշել է Կոստանյանը։
Հետաքննության տվյալներով՝ Քասարյանն Արմեն Ղազարյանի հետ նախապես համաձայնեցրել է գործողությունները և 2013 թվականի սեպտեմբերին իրականացրել է ձևական աճուրդ՝ 150 քմ հողամասի վաճառքի համար։ Այս գործընթացում ներգրավվել է նաև նրա ծանոթներից մեկը՝ Հենրիկ Մարտիրոսյանը։ Չնայած աճուրդին փաստացի չի մասնակցել, հաղթող ճանաչվել է Արմեն Ղազարյանը, ում այդուհետ վաճառվել է հողամասը 10 միլիոն 500 հազար դրամով։ Մյուս՝ 195 քմ մակերեսով հողամասը Քասարյանն Ղազարյանին օտարել է 4 միլիոն 943 հազար 250 դրամով։ Այդ հողամասերի վրա Քասարյանը կառուցել է 2173 քմ մակերեսով բազմաբնակարան և հասարակական նշանակության շինություն, որը հետագայում օրինականացվել է։
Դատախազի փոխանցմամբ՝ այդ շինությունը, որի օտարման արժեքը կազմել է մոտ 125 միլիոն 164 հազար 800 դրամ, մինչ օրս համարվում է ինքնակամ։
Բացի այդ, 2018 թվականի ապրիլին Արմեն Ղազարյանի կողմից տրամադրվել է ակնհայտ կեղծ շինթույլտվություն՝ 445 քմ հողամասի վրա բազմաբնակարան և հասարակական նշանակության շինություն կառուցելու նպատակով։
Այնուհետև Քասարյանը կազմակերպել է շինծու պայմանագրի կնքում, որի արդյունքում Ղազարյանն ամբողջ գույքը նվիրատվությամբ փոխանցել է Քասարյանի կնոջը՝ Աննա Քասարյանին, ինչպես նաև նրա որդիներին՝ Տիգրան և Կարո Քասարյաններին և նրանց կանանց՝ Այծեմնիկ Ավետիքյանին ու Էլեն Ռիզերին։ 2018 թվականին նրանք ստացել են այդ գույքի սեփականության վկայականները։
Դեռևս 2023 թվականին ՀՀ դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջել է Անդրանիկ Քասարյանից և նրա հետ փոխկապակցված անձանցից բռնագանձել 19 անշարժ գույք և 451 միլիոն դրամ՝ հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության։

10 Январь 2026 - 08:57 AMT
Бывшему начальнику управления архитектуры и градостроительства мэрии Еревана Андранику Касаряну предъявлено обвинение в легализации имущества, принадлежащего городу, стоимостью более 140 миллионов драмов, полученного преступным путём, сообщает Генеральная прокуратура Армении.
В отношении экс-чиновника возбуждено уголовное преследование по четырём эпизодам. Дело передано в суд.
Касарян занимал эту должность с 2010 года по октябрь 2018 года.
Как сообщил общественный обвинитель Арсен Костанян Общественному телевидению, Касарян был членом комиссии по организации торгов земель, находящихся в государственной и муниципальной собственности Еревана, передаёт Sputnik Армения.
По его словам, находясь в составе этой комиссии, Касарян при содействии аффилированного лица Армена Казаряна и собственного сына Тирана Касаряна пытался скрыть преступное происхождение имущества. Речь шла о двух земельных участках на улице Антараин, 136/3 — площадью 195 и 250 квадратных метров.
По данным следствия, в сентябре 2013 года Касарян и Казарян заранее согласовали действия и провели фиктивный аукцион на продажу участка в 150 м². Победителем объявили Армена Казаряна, хотя фактически конкурса не было. Позже участок был продан ему за 10,5 млн драмов. Второй участок площадью 195 м² был продан за 4,943 млн драмов.
На этих землях Касарян построил здание площадью 2173 м², предназначенное для проживания и общественного использования. Здание впоследствии было легализовано, хотя его рыночная стоимость составляет около 125,164 млн драмов и до сих пор считается самовольной постройкой.
Кроме того, в апреле 2018 года Армен Казарян выдал заведомо поддельное разрешение на строительство ещё одного здания на участке в 445 м².
Затем Касарян организовал подписание фиктивного договора, по которому всё имущество было подарено его жене Анне Касарян, сыновьям Тиграну и Каро Касарянам, а также их супругам Айцемник Аветикян и Элен Ризери. В 2018 году они получили свидетельства о собственности на эту недвижимость.
Ещё в 2023 году управление по конфискации имущества незаконного происхождения при прокуратуре потребовало взыскать с Андраника Касаряна и его аффилированных лиц 19 объектов недвижимости и 451 миллион драмов в пользу Республики Армения.