12 Հունվար 2026 - 07:30 AMT
Հունվարի 1-ից սոցիալական փաթեթի շահառուները կարող են իրենց սոցփաթեթի ամբողջ գումարը՝ 72,000 դրամը, օգտագործել որպես պարտադիր ապահովագրության վճար, հայտնում է առողջապահության նախարարությունը:
Խոսքն այն շահառուների մասին է, որոնց աշխատավարձը 200,001 դրամ և ավելի է և նրանք ներառված են ապահովագրական համակարգում:
«Սոցիալական փաթեթի այն շահառուները, որոնց աշխատավարձը 200,001 դրամ և ավելի է, առաջին փուլով (2026թ. հունվարի 1) ներառվում են ապահովագրական համակարգ: Նրանց ապահովագրավճարը փոխհատուցվում է «Զինապահ» հիմնադրամին հատկացվող 5500 դրամից Ապահովագրության հիմնադրամին ուղղվող 4500 դրամով: Միաժամանակ, նրանք կարող են իրենց սոցփաթեթի գումարը (72,000 դրամը) ևս ուղղել ապահովագրավճարին (ամսական 6000 դրամ)` մեկանգամյա դիմում գրելով գործատուին:
Իսկ սոցփաթեթի այն շահառուները, որոնց աշխատավարձը 200,000 դրամից պակաս է, նրանք կշարունակեն սպասարկվել սոցիալական փաթեթի ծառայությունների շրջանակում` Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի միջոցով` առողջության առաջնային պահպանման օղակի բժշկի ուղեգրմամբ:
Սոցփաթեթի շահառուների համար այլևս պարտադիր չէ կանխարգելիչ բուժզննումը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Առողջության համընդհանուր ապահովագրական համակարգը պաշտոնապես մեկնարկել է 2026 թվականի հունվարի 1-ից։ Առաջին փուլում ապահովագրությամբ ընդգրկվել են նաև մինչև 18 տարեկան երեխաները և 65 տարին լրացած անձինք՝ առանց բացառության։ Այս խմբերի համար ամբողջ 2026 թվականին գործում է պետական լիարժեք ֆինանսավորում։ 200–500 հազար դրամ աշխատավարձ ստացող անձանց դեպքում ամսական վճարը կազմելու է ընդամենը 300 դրամ, քանի որ «Զինապահ» հիմնադրամի համար նախատեսված փոխանցումներից զգալի մասը կուղղվի դեպի առողջության ապահովագրական համակարգ։ Վճարումները մեկնարկում են հունվարից՝ հիմնվելով նախորդ ամսվա աշխատավարձի վրա։

12 Январь 2026 - 07:56 AMT
С 1 января получатели социальных пакетов могут использовать всю сумму соцпакета — 72 000 драмов — для уплаты обязательного страхового взноса, сообщает Министерство здравоохранения Армении.
Речь идет о гражданах, чья зарплата составляет 200 001 драм и выше.так как они включены в систему медицинского страхования.
«Получатели соцпакета с зарплатой от 200 001 драма с 1 января 2026 года включаются в систему медстрахования. Их страховой взнос частично компенсируется за счет перевода 4 500 драмов из 5 500 драмов, ранее направлявшихся в фонд «Зинапа». При этом они могут также направить свои средства из соцпакета (72 000 драмов) на ежемесячные страховые взносы (6 000 драмов в месяц), написав одноразовое заявление своему работодателю», — говорится в сообщении.
Те, чья зарплата меньше 200 000 драмов, продолжат получать услуги в рамках действующей системы соцпакета через Фонд всеобщего медицинского страхования по направлению врача первичного звена.
Для получателей соцпакета прохождение профилактического медосмотра больше не является обязательным.
Система всеобщего медицинского страхования официально стартовала 1 января 2026 года. В первом этапе страхованием также охвачены все дети до 18 лет и лица старше 65 лет без исключений. Для этих категорий в течение всего 2026 года действует полное государственное финансирование. Для граждан с зарплатой от 200 до 500 тысяч драмов ежемесячный страховой взнос составит всего 300 драмов, поскольку большая часть средств, ранее перечисляемых в фонд «Зинапа», будет направляться в систему медстрахования. Взносы начисляются с января, исходя из зарплаты за предыдущий месяц.