ԱՍՀ նախարարությունը հրապարակել է ուղեցույց է հրապարակել այն քաղաքացիների համար, որոնք Կենսաթոշակը կամ նպաստը կանխիկ եղանակով ստանում, որը թույլ կտա անցնել վճարման անկանխիկ տարբերակին` սկսելով օգտվել նաև անկանխիկ գործարքներից տրվող 20% հետվճարի ծրագրից։
«Դրա համար պետք է`
քայլ 1՝ մուտք գործեք հարթակ։
քայլ 2՝ եթե գրանցված չեք հարթակում, ապա սեղմեք «Գրանցում» կոճակը և համապատասխան դաշտերում լրացրեք ձեր անձնական տվյալները։
քայլ 3՝ ձեր անհատական օգտահաշիվ մուտք գործելուց հետո ընտրեք «Կենսաթոշակի և նպաստների առցանց դիմումներ» բաժինը, այնուհետև՝ բացված պատուհանում «Մուտքագրել վճարող կազմակերպության (բանկի) ընտրության դիմում» ենթաբաժինն ու լրացրեք ձեր դիմումը։
Պետական նպաստների և կենսաթոշակների վճարումը անկանխիկ եղանակով դարձնելու համար կարող եք նաև այցելել Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններ՝ դիմումը մեր օգնությամբ լրացնելու նպատակով»,- ասվում է նախարարության հաղորդագրության մեջ։

12 Январь 2026 - 11:45 AMT
Министерство труда и по социальным вопросам опубликовало руководство для граждан, которые получают пенсию или государственные пособия в наличной форме. Инструкция поможет перейти на безналичный способ получения выплат и воспользоваться программой возврата 20% от суммы безналичных операций.
«Для перехода на безналичную форму получения пенсий и пособий необходимо:
Шаг 1: Зайти на платформу.
Шаг 2: Если вы не зарегистрированы на платформе, нажмите кнопку «Регистрация» и заполните поля с личными данными.
Шаг 3: После входа в личный кабинет выберите раздел «Онлайн-заявки на пенсии и пособия», затем в открывшемся окне — подраздел «Ввод заявки на выбор организации-отправителя (банка)» и заполните заявление.
Также можно обратиться в территориальные центры Единой социальной службы, чтобы заполнить заявление с нашей помощью», — говорится в сообщении министерства.