Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է մայրաքաղաքում օդի աղտոտման խնդրին՝ ընդգծելով, որ այժմ ուշադրությունը կենտրոնացրել են վերլուծական տվյալների ստացման և դրանց հիման վրա գործողությունների կազմակերպման վրա։
«Մարդկանց հետ խոսակցության մեջ հասկանում եմ՝ կան ինտուիտիվ կարծիքներ, որ եթե Երևանը վերածվի մի մեծ անտառի, խնդիրը կվերանա։ Սակայն դա իրականությանը չի համապատասխանում»,-ասել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Նա օրինակ ՝ բերել Սարաևո քաղաքը Բոսնիա և Հերցեգովինայում:
«Այն առաջին հերթին անտառ է, հետո՝ քաղաք, բայց ցուցանիշները խայտառակորեն բարձր են։ Այնտեղ ներքին կանաչապատման աշխատանքները մեծ արդյունք չեն տալիս»,– ասել է նա:
Նա շեշտել է, որ կարևոր են կանխատեսումները, որոնց հիման վրա քաղաքապետարանը կպլանավորի հետագա գործողությունները։
«Մասնավորապես, մենք կկարողանանք իրականացնել ինվերսիոն շերտի կանխատեսումներ։ Սա նշանակում է, որ օդում որոշակի բարձրության վրա ունենք վատ ցուցանիշներ, և երբ այդ շերտն իջնում է Արարատյան գոգավորության վրա՝ Երևանում, Արտաշատում, Վեդիում, Փոքր Վեդիում և Թուրքիայի տարածքում, ունենում ենք նմանատիպ խնդիր»,– ասել է քաղաքապետը։
Ավինյանը նշել է, որ նման կանխատեսումները հնարավորություն են տալիս ժամանակին արձագանքել և իրականացնել անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ օդի որակի բարելավման ուղղությամբ։
Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնը ներկայացրել մայրաքաղաքի մթնոլորտային օդի վիճակի վերաբերյալ տվյալները 2025 թվականի դեկտեմբերի 26-29-ի և 2026 թվականի հունվարի 3-5-ի համար։ Այդ օրերին փոշու պարունակությունը որոշ հատվածներում գերազանցել է սահմանված թույլատրելի չափը:

12 January 2026 - 12:00 AMT
Yerevan Mayor Tigran Avinyan has addressed the capital’s air pollution issue, emphasizing a shift in focus toward acquiring analytical data and basing policy actions on those findings.
“In conversations with people, I’ve realized there’s an intuitive belief that if Yerevan becomes a forest, the problem will go away. But that’s simply not true,” he stated, as reported by Radar Armenia.
As an example, he cited Sarajevo, the capital of Bosnia and Herzegovina: “It’s essentially a forest first, then a city, yet its pollution indicators are shockingly high. Urban greening there hasn’t significantly improved conditions,” he said.
Avinyan stressed the importance of predictive modeling to guide the city’s environmental policies.
“In particular, we’ll be able to forecast the inversion layer. This means that at a certain altitude, pollution indicators worsen, and when that layer descends over the Ararat Valley—affecting Yerevan, Artashat, Vedi, Pokr Vedi, and areas within Turkey—we face similar issues,” the mayor explained.
Such forecasts, he said, would allow authorities to respond in time and implement necessary measures to improve air quality.
According to Armenia’s Hydrometeorology and Monitoring Center, atmospheric air quality data for Yerevan from December 26–29, 2025, and January 3–5, 2026, show that dust concentrations in some areas exceeded the permissible limits.