Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանըներկայացրել է 18 մետրանոց 250 նոր ավտոբուսի ծրագրի ներդրման կարևորությունը՝ ընդգծելով, որ այն միաժամանակ ամփոփում է մայրաքաղաքի տրանսպորտային ռեֆորմի առաջին լիարժեք փուլը և լուծում է մի շարք առանցքային խնդիրներ։
Այս համատեքստում նա առաջինը շեշտել է խցանումների խնդիրը, հայտնում է Radar Armenia-ն:
«18-մետրանոց 250 ավտոբուսների մուտքով մենք հնարավորություն կունենանք որոշակի նոր կարգավորումներ մարդատար մեքենաների համար, որոնք վստահորեն արդեն իսկ քանակապես գնալով ավելանում են։ Ստեղծելով հանրային տրանսպորտի նոր համակարգ՝ մենք կկարողանանք որոշակի փողոցներում բացի հանրային տրանսպորտից արգելել որևէ այլ մեքենայի մուտքը։ Ամեն 18-մետրանոց ավտոբուսը փոխարինում է 80–100 մարդատար ավտոմեքենայի, և մենք կարող ենք այս համեմատականները հստակ անել»,– ասել է նա։
Ավինյանը որպես երկրորդ առանցքային հարց մատնանշել է օդի որակը՝ նշելով, որ նոր ավտոբուսները շրջակա միջավայրի վրա բացասական ազդեցություն չեն ունենում, քանի որ չեն արտանետում վնասակար նյութեր։
«Դրանք փոխարինում են մարդատար մեքենաներին՝ խոսքը 25 հազար մեքենայի մասին է։ 25 հազար մեքենայի արտանետում դուրս է գալիս: Եվ խցանումների մասով է կարևոր, և օդի որակի մասով է կարևոր»։

Мэр Еревана Тигран Авинян представил программу внедрения 250 новых 18-метровых автобусов, отметив, что это завершает первый полноценный этап реформы общественного транспорта в столице и решает ряд ключевых проблем.
Как сообщает «Radar Armenia», в первую очередь он выделил проблему заторов: «С внедрением 250 18-метровых автобусов мы получим возможность ввести новые ограничения для частных автомобилей, число которых постоянно растёт. Создавая новую систему общественного транспорта, мы сможем запретить въезд любого другого транспорта, кроме общественного, на ряде улиц. Один такой автобус заменяет от 80 до 100 легковых машин, и это соотношение можно точно просчитать», — подчеркнул мэр.
Вторым ключевым аспектом он назвал качество воздуха, отметив, что новые автобусы не наносят вреда окружающей среде, поскольку не выделяют вредных веществ.
«Они заменяют частные машины. Речь идёт о 25 тысячах автомобилей. Это 25 тысяч единиц транспорта, которые не будут выбрасывать загрязняющие вещества. Это важно как для борьбы с заторами, так и для улучшения качества воздуха», — добавил Авинян.