13 Հունվար 2026 - 07:08 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ քննարկվել է Գիտության ոլորտի զարգացման ռազմավարական նախագիծը 2026-2030 թվականների համար:
Քննարկման ժամանակ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի ղեկավար Սարգիս Հայոցյանը ներկայացրել է գիտական ոլորտի գնահատման մեթոդաբանությունն ու ընդհանրական ցուցանիշները, ինչպես նաև հետազոտությունների ու մշակումների համակարգի գործունեության կառուցվածքը և ծրագրի ներդաշնակեցումը այլ ռազմավարական նախաձեռնությունների հետ։
Ներկայացվել են ծրագրի տեսլականն ու նպատակները, արդյունքային շրջանակը և գիտության ոլորտի գերակայությունները։ Ռազմավարության նախագծով նախատեսվում է հետազոտությունների գերազանցության խթանում, տնտեսական ազդեցության մեծացում, սոցիալական պատասխանատվության բարձրացում, ինչպես նաև ոլորտի վերակազմավորում և առաջխաղացում։
Հանդիպման մասնակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև գիտական և գիտատեխնիկական մրցունակ համակարգի ձևավորման, ինչպես նաև հետազոտական ենթակառուցվածքների ընդլայնմանն ուղղված միջոցառումներին։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է պետական մակարդակով գիտական ներուժի զարգացմանն ուղղված քաղաքականության արդյունավետ իրագործումը՝ շեշտադրելով այդ ոլորտում նախանշված նախագծերի իրականացումը։

13 Январь 2026 - 07:50 AMT
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось обсуждение проекта стратегии развития научной сферы Армении на 2026–2030 годы.
Руководитель комитета по высшему образованию и науке Министерства образования, науки, культуры и спорта Саркис Айоцян представил методологию оценки научной деятельности, обобщенные показатели, структуру функционирования системы исследований и разработок, а также согласование проекта с другими стратегическими инициативами.
Были изложены видение и цели стратегии, ожидаемые результаты и приоритеты научной сферы. В проекте предусмотрено стимулирование научных достижений, повышение экономического вклада, усиление социальной ответственности, а также реорганизация и развитие отрасли.
Участники встречи также обсудили меры по формированию конкурентоспособной научно-технической системы и расширению исследовательской инфраструктуры. Никол Пашинян подчеркнул важность эффективной реализации государственной политики в научной сфере и необходимости выполнения предусмотренных проектов.