ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն, անդրադառնալով բանակում մահվան դեպքերին, հայտարարել է, որ 2025-ին մահացության թվերը 2024-ի համեմատ պակասել են 40%-ով:
Նրա տվյալներով՝ 2025 թվականին բանակում մահացել է 30 զինծառայող, որոնցից 24-ի մահվան պատճառները ծառայության հետ կապված չեն եղել, իսկ 6-ի մահվան հանգամանքները վերաբերել են ծառայության ընթացքում առաջացած դեպքերին, այդ թվում՝ կայծակահարություն, հոսանքահարում, ինքնասպանություն և առողջական խնդիրներ, հայտնում է Radar Armenia-ն:
«Սա է իրականությունը։ Սա այնպիսի վիճակագրություն է, որը, իհարկե, բարդ է ասել գոհացուցիչ, քանի որ մահվանն է առնչվում, բայց չեմ կարող նաև չգնահատել, որ ունենք էական արդյունքներ ու էական տեղաշարժ», – նշել է Պապիկյանը։
Նա նաև շեշտել է, որ բանակում միջանձնային հարաբերությունների հողի վրա որևէ սպանության դեպք չի գրանցվել։
«Ամենակարևորը՝ միջանձնային հարաբերություններում չենք ունեցել դեպք, երբ մարդը մարդուն սպանում է։ Սա աննախադեպ է երրորդ Հանրապետության պատմության մեջ», – ընդգծել է պաշտպանության նախարարը։
Պապիկյանը նաև ասել է, որ ատեստավորման գործընթացը համարում է բանակում իրականացվող կարևորագույն բարեփոխումներից մեկը։
Նրա խոսքով՝ թեև այս ծրագրի գոյության մասին լայնորեն հայտնի է, սակայն շատերը ծանոթ չեն դրա բովանդակային մանրամասներին, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Սա մի ծրագիր է, որի մասին արդեն բոլորը գիտեն, բայց մանրամասներին, գուցե, ոչ բոլորն են տիրապետում։ Սրա արդյունքում ատեստավորվող զինծառայողները կարող են իրենց գոյություն ունեցող աշխատավարձին ավելացնել 205-470 հազար դրամ աշխատավարձ։ Սա էական բավարարում է և մեծապես փոխել է պատկերացումը բանակի մասին։ Սա նաև զինծառայողների մոտիվացիայի և վերաբերմունքի մասին է, որը էապես փոփոխության է ենթարկվել», – նշել է նախարարը։
Նրա ներկայացմամբ՝ ծրագրի ներդրման պահից ի վեր մասնակից զինծառայողների 73 տոկոսը կարողացել է հաջողությամբ հաղթահարել ատեստավորման սահմանված շեմը։
«Սա էական արդյունք եմ համարել, եթե հաշվենք, որ սկզբնական տարում այդ թիվը մի քանի անգամ պակաս էր», – հավելել է Սուրեն Պապիկյանը։

Armenia’s Defense Minister Suren Papikyan announced that military deaths in 2025 decreased by 40% compared to 2024.
According to his data, 30 servicemembers died in 2025. Of these, 24 deaths were unrelated to military service, while six were linked to service-related incidents, including lightning strikes, electrocution, suicide, and health complications, Radar Armenia reported.
“This is the reality. It’s hard to call such statistics satisfying because they involve loss of life, but I must acknowledge the significant progress,” Papikyan stated.
He emphasized that no cases of homicide due to interpersonal conflicts occurred in the army. “The most important point is that no one killed another as a result of personal conflict. This is unprecedented in the history of the Third Republic,” he said.
Papikyan also described the army’s ongoing certification program as one of the most important reforms.
While widely known, many remain unfamiliar with its details, he noted. The program allows certified servicemembers to earn an additional 205,000 to 470,000 AMD in salary, which has improved perceptions of the military and boosted motivation.
Since the program’s launch, 73% of participating servicemen have passed the established threshold. “I consider this a significant result, especially since that number was much lower in the first year,” Papikyan added.