Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2025 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին Հայաստանի Հանրապետությունում ծնվել է 29,337 երեխա, ինչը 1524-ով պակաս է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 30,861 ծնունդից։ Սա կազմում է ծնունդների 4.9 տոկոս նվազում։
Մինչև 1 տարեկան երեխաների մահվան դեպքերն աճել են 8 տոկոսով՝ հասնելով 207-ի՝ 2024-ի նույն ժամանակահատվածում գրանցված 191-ի փոխարեն։ Իսկ մինչև 4 տարեկան երեխաների մահվան դեպքերը 2025-ին ավելացել են 11.1 տոկոսով՝ կազմելով 251 դեպք, մինչդեռ 2024-ին այդ թիվը եղել է 226, հայտնում է Panorama.am-ը:
Մինչդեռ մեռելածնության դեպքերը նույն ժամանակահատվածում նվազել են 13 տոկոսով։ Եթե 2024 թվականի 11 ամիսներին արձանագրվել էր 414 մեռելածնություն, ապա 2025-ին՝ 360։
Ընդհանուր մահվան դեպքերի թիվը 2025-ի հունվար-նոյեմբերին կազմել է 23,109, ինչը 0.6 տոկոսով պակաս է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 23,250-ից։
Բնական հավելաճը 2025-ին կազմել է 6228 մարդ՝ նվազելով մոտ 18 տոկոսով 2024-ի համեմատ։
Ամուսնությունների թիվը նույնպես նվազել է 11.5 տոկոսով։ 2025-ի 11 ամիսներին գրանցվել է 12,672 ամուսնություն՝ 2024-ի նույն ժամանակահատվածի 14,315-ի դիմաց։
Միևնույն ժամանակ, ամուսնալուծությունների թիվը փոքր-ինչ աճել է՝ 3.3 տոկոսով։ 2025-ի հունվար-նոյեմբերին գրանցվել է 4419 ամուսնալուծություն։ Այսպիսով՝ յուրաքանչյուր 1000 ամուսնության հաշվով արձանագրվել է 349 ամուսնալուծություն, նախորդ տարվա 299-ի փոխարեն։

13 Январь 2026 - 14:11 AMT
Согласно данным, опубликованным Статистическим комитетом Армении, в январе–ноябре 2025 года в стране родилось 29 337 детей — на 1524 меньше, чем за тот же период 2024 года (30 861), что составляет снижение рождаемости на 4,9%.
Смертность среди детей в возрасте до 1 года выросла на 8% — с 191 случая в 2024 году до 207 в 2025-м. Смертность среди детей до 4 лет увеличилась на 11,1% и составила 251 случай, тогда как годом ранее этот показатель был 226, сообщает Panorama.am .
В то же время количество мертворождений за этот же период снизилось на 13% — с 414 в 2024 году до 360 в 2025-м.
Общее число случаев смерти в январе–ноябре 2025 года составило 23 109, что на 0,6% меньше по сравнению с 23 250 смертями за тот же период прошлого года.
Естественный прирост населения в 2025 году составил 6228 человек, что почти на 18% меньше, чем в 2024 году.
Число браков также снизилось на 11,5% — в январе–ноябре 2025 года было зарегистрировано 12 672 брака, против 14 315 в аналогичный период 2024 года.
В то же время количество разводов немного выросло — на 3,3%. За 11 месяцев 2025 года зарегистрировано 4419 разводов. Это означает, что на каждые 1000 браков приходится 349 разводов, тогда как годом ранее этот показатель составлял 299.