Ավարտվել է «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի պաշտոնյայի և ևս երեք անձի վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունը։ Գործը վերաբերում է սահմանված չափը գերազանցող փայտանյութ տրամադրելու դիմաց կաշառք ստանալու դեպքերին, հայտնում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեն:
Նախաքննության արդյունքում պարզվել է, որ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղերից մեկի պահեստապետը, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքն ու լիազորությունները, 2025 թվականի հուլիսին Վանաձոր համայնքի բնակչից և նրա որդուց կաշառք է ստացել՝ վերջիններիս սահմանվածից ավելի փայտանյութ տրամադրելու դիմաց։
Բացի այդ, նույն բնակիչը, մեկ այլ անձի հետ նախնական համաձայնությամբ, ևս մեկ անգամ կաշառք է տվել նույն պահեստապետին՝ փայտանյութ ստանալու նպատակով։
Նախաքննությամբ բացահայտվել է նաև երրորդ դրվագը՝ նույն պաշտոնատար անձի կողմից մեկ այլ քաղաքացուց կաշառք ստանալու դեպք, կրկին՝ թույլատրելիից ավել փայտ տրամադրելու համար։
Պահեստապետին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ինչպես նաև 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով՝ կաշառք ստանալու երեք դրվագով։
Մյուս երեք անձինք մեղադրվում են կաշառք տալու համար՝ ըստ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերի, ինչպես նաև 436-րդ հոդվածի 1-ին մասի։
Քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է, և գործի նյութերն ուղարկվել են հսկող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունն հաստատելու և այն դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ։

Антикоррупционный комитет сообщил о завершении предварительного следствия по уголовному делу в отношении сотрудника филиала государственного НКО «Айантар» и ещё трёх человек. Дело касается получения взяток за предоставление древесины в объёмах, превышающих установленные нормы.
Следствием установлено, что в июле 2025 года заведующий складом одного из филиалов «Айантар» в Ванадзоре, злоупотребляя своим служебным положением, получил взятку от жителя общины Ванадзор и его сына за предоставление древесины в объёмах, превышающих лимит.
Кроме того, тот же гражданин, по предварительной договоренности с другим лицом, во второй раз передал взятку тому же должностному лицу с той же целью.
Также выявлен третий эпизод, когда этот же сотрудник получил взятку от другого гражданина за аналогичное превышение нормы поставки древесины.
Заведующему складом предъявлено обвинение по части 1 статьи 435 и пункту 3 части 2 статьи 435 УК Армении — за три эпизода получения взятки.
Остальные три лица обвиняются в даче взятки по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 436, а также части 1 статьи 436 УК Армении.
Предварительное следствие завершено, материалы дела переданы надзирающему прокурору для утверждения обвинительного заключения и направления дела в суд.