Հայաստանի ազգային հավաքականի գեղասահորդներ Սիմոն Դանիլյանցը, ինչպես նաև Կարինա Ակոպովա– Նիկիտա Ռախմանին զույգը չեն մասնակցի Գեղասահքի Եվրոպայի առաջնությանը` Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատունը չի տրամադրել մուտքի վիզաները սահմանված ժամկետներում: Այդ մասին հայտնել է Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիան:
Նշվում է, որ գեղասահքի Եվրոպայի առաջնությանը, որն անցկացվելու է Շեֆիլդ քաղաքում հունվարի 13-18-ը, 2025-2026թթ․ մրցաշրջանի ամենակարևոր մրցաշարերից մեկն է։
«Չնայած բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերի ժամանակին ներկայացմանը, Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատունը մեր մարզիկներին չի տրամադրել մուտքի վիզաները սահմանված ժամկետներում, ինչի արդյունքում մեր հավաքական թիմը զրկվեց Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցելու հնարավորությունից։
Սա լուրջ հարված է մեր մարզիկների ամբողջ սեզոնային պատրաստությանը, մրցակցային զարգացմանը և միջազգային վարկանիշային դիրքերին։ Տարիների քրտնաջան աշխատանքը, պատրաստվածությունն ու նվիրումը չպետք է կախված լինեն վարչական ձգձգումներից։
Հայաստանի Գեղասահքի ֆեդերացիան անում է ամեն ինչ նման իրավիճակների կրկնությունը կանխելու և մեր մարզիկների իրավունքները պաշտպանելու համար։
Մենք շարունակելու ենք մեր պայքարը՝ հանուն հայկական գեղասահքի արժանապատիվ ներկայության միջազգային ասպարեզում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Կարինա Ակոպովան շոկային է անվանել այդ նորությունը «Մատչ ՏՎ»-ին տված հարցազրույցում:
22-ամյա Ակոպովան հավելել է, որ չգիտի՝ արդյոք վիզայի խնդիրը կապված է այն փաստի հետ, որ զույգը ռուսական ծագում ունի։
«Իհարկե, շոկային է մեզ համար: Վիզա չտվեցին, թեև մեկ ամիս առաջ ենք դիմել՝ մինչև հիմա պատրաստ չէ: Այսօր Հայաստանում էինք, սպասում էինք վիզային, կարծում էինք, որ կստանանք, բայց, ցավոք, ոչ»,-ասել է նա:
2025 թվականի մայիսին Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահ Մելանիա Ստեփանյանը «Metaratings»-ի հետ զրույցում հաստատել է Ակոպովա-Ռախմանին զույգի տեղափոխությունը հայկական հավաքական։ Մինչ այդ նրանք հանդես էին գալիս Ռուսաստանից։
Պեկինում կայացած վարկանիշային մրցաշարում զույգը զբաղեցրել է երկրորդ տեղը՝ այդ կերպ ապահովելով մասնակցություն 2026 թվականի Իտալիայում կայանալիք Օլիմպիական խաղերին։
Ռուսական սպորտային զույգերին չեն թույլատրել մասնակցել Օլիմպիական խաղերի վարկանիշային փուլի մրցումներին։

Armenian national figure skaters Simon Danilyants, and the pair Karina Akopova–Nikita Rakhmanin, will not compete in the European Figure Skating Championships due to the United Kingdom’s failure to issue their visas within the required timeframe, according to the Armenian Figure Skating Federation.
The championship, taking place in Sheffield from January 13 to 18, is described as one of the most important events of the 2025–2026 season.
"Despite the timely submission of all required documents, the UK embassy did not issue entry visas to our athletes within the stipulated deadlines, depriving our national team of the opportunity to participate in the European Championships.
This is a major blow to our athletes’ seasonal preparation, competitive progress, and international rankings. Years of hard work, training, and dedication should not be undermined by administrative delays.
The Armenian Figure Skating Federation is doing everything possible to prevent such situations in the future and to protect the rights of our athletes.
We will continue fighting for a dignified presence of Armenian figure skating on the international stage," the statement reads.
Karina Akopova described the news as “shocking” in an interview with Match TV.
The 22-year-old skater added she is unsure whether the visa issue is related to the pair’s Russian origin.
Of course, this is shocking for us. We didn’t get the visa, even though we applied a month ago. It’s still not ready. We were in Armenia today, waiting for the visa, hoping we’d get it, but unfortunately, no," she said.
*In May 2025, Armenian Figure Skating Federation President Melania Stepanyan confirmed the transfer of the Akopova–Rakhmanin pair to the Armenian national team in an interview with Metaratings. Prior to that, they competed for Russia.
At a qualifying tournament in Beijing, the pair finished second, securing a spot for the 2026 Winter Olympics in Italy.