Հայաստանի ազգային հավաքականի գեղասահորդներ Սիմոն Դանիլյանցը, ինչպես նաև Կարինա Ակոպովա– Նիկիտա Ռախմանին զույգը չեն մասնակցի Գեղասահքի Եվրոպայի առաջնությանը` Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատունը չի տրամադրել մուտքի վիզաները սահմանված ժամկետներում: Այդ մասին հայտնել է Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիան:
Նշվում է, որ գեղասահքի Եվրոպայի առաջնությանը, որն անցկացվելու է Շեֆիլդ քաղաքում հունվարի 13-18-ը, 2025-2026թթ․ մրցաշրջանի ամենակարևոր մրցաշարերից մեկն է։
«Չնայած բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերի ժամանակին ներկայացմանը, Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատունը մեր մարզիկներին չի տրամադրել մուտքի վիզաները սահմանված ժամկետներում, ինչի արդյունքում մեր հավաքական թիմը զրկվեց Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցելու հնարավորությունից։
Սա լուրջ հարված է մեր մարզիկների ամբողջ սեզոնային պատրաստությանը, մրցակցային զարգացմանը և միջազգային վարկանիշային դիրքերին։ Տարիների քրտնաջան աշխատանքը, պատրաստվածությունն ու նվիրումը չպետք է կախված լինեն վարչական ձգձգումներից։
Հայաստանի Գեղասահքի ֆեդերացիան անում է ամեն ինչ նման իրավիճակների կրկնությունը կանխելու և մեր մարզիկների իրավունքները պաշտպանելու համար։
Մենք շարունակելու ենք մեր պայքարը՝ հանուն հայկական գեղասահքի արժանապատիվ ներկայության միջազգային ասպարեզում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Կարինա Ակոպովան շոկային է անվանել այդ նորությունը «Մատչ ՏՎ»-ին տված հարցազրույցում:
22-ամյա Ակոպովան հավելել է, որ չգիտի՝ արդյոք վիզայի խնդիրը կապված է այն փաստի հետ, որ զույգը ռուսական ծագում ունի։
«Իհարկե, շոկային է մեզ համար: Վիզա չտվեցին, թեև մեկ ամիս առաջ ենք դիմել՝ մինչև հիմա պատրաստ չէ: Այսօր Հայաստանում էինք, սպասում էինք վիզային, կարծում էինք, որ կստանանք, բայց, ցավոք, ոչ»,-ասել է նա:
2025 թվականի մայիսին Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահ Մելանիա Ստեփանյանը «Metaratings»-ի հետ զրույցում հաստատել է Ակոպովա-Ռախմանին զույգի տեղափոխությունը հայկական հավաքական։ Մինչ այդ նրանք հանդես էին գալիս Ռուսաստանից։
Պեկինում կայացած վարկանիշային մրցաշարում զույգը զբաղեցրել է երկրորդ տեղը՝ այդ կերպ ապահովելով մասնակցություն 2026 թվականի Իտալիայում կայանալիք Օլիմպիական խաղերին։
Ռուսական սպորտային զույգերին չեն թույլատրել մասնակցել Օլիմպիական խաղերի վարկանիշային փուլի մրցումներին։

14 Январь 2026 - 10:37 AMT
Члены сборной Армении по фигурному катанию Симон Данилянц, а также спортивная пара Карина Акопова — Никита Рахманин не смогут выступить на чемпионате Европы по фигурному катанию. Об этом сообщила Федерация фигурного катания Армении, указав, что британское посольство не выдало спортсменам въездные визы в установленные сроки.
Первенство Европы, которое пройдёт в Шеффилде с 13 по 18 января, считается одним из ключевых турниров сезона 2025–2026 годов.
«Несмотря на своевременную подачу всех необходимых документов, британское посольство не выдало нашим спортсменам визы в установленные сроки, в результате чего сборная Армении лишилась возможности участвовать в чемпионате Европы.
Это серьёзный удар по всей сезонной подготовке наших спортсменов, их соревновательному росту и международному рейтингу. Многолетний труд, подготовка и самоотдача не должны зависеть от административных проволочек.
Федерация фигурного катания Армении прилагает все усилия, чтобы подобные случаи не повторялись и права наших спортсменов были защищены.
Мы продолжим бороться за достойное представление армянского фигурного катания на международной арене», — говорится в заявлении.
Карина Акопова назвала это известие «шокирующим» в интервью телеканалу «Матч ТВ».
22-летняя спортсменка добавила, что не знает, связано ли это с их российским происхождением.
«Конечно, для нас это шок. Нам не дали визу, хотя мы подали документы ещё месяц назад — до сих пор визы нет. Сегодня были в Армении, ждали визу, надеялись, что получим, но, к сожалению, нет», — сказала она.
В мае 2025 года президент Федерации фигурного катания Армении Мелания Степанян в интервью «Metaratings» подтвердила переход пары Акопова–Рахманин в армянскую сборную. Ранее они представляли Россию.
На квалификационном турнире в Пекине дуэт занял второе место, обеспечив участие в Олимпийских играх 2026 года в Италии.