«Շտապբուժօգնություն» փակ բաժնետիրական ընկերությունը 2025 թվականի ընթացքում Երևանում սպասարկել է մոտ 307,000 կանչ։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ընկերության տնօրեն Ռուբեն Գրիգորյանը։
«Սպասարկել ենք մոտ 307 հազար կանչ, ինչը մոտ 3 տոկոսով ավելի է եղել 2024 թվականի համեմատ։ Ավելացումը հիմնականում պայմանավորված է մայրաքաղաքում բնակչության թվի աճով։ Դեկտեմբերի վերջին օրերից ու հունվարի առաջին 10 օրը կանչերի քանակի նվազում եմ տեսնում մոտ 35 տոկոսով։ Մեր «սպասելիքները» չեն արդարացվել, ու դա շատ լավ է։ 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածում մենք օրվա ընթացքում սպասարկել ենք 1000-1200 կանչ, իսկ այս տարի` օրական մոտ 800-850 կանչ»,- նշել է Գրիգորյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան
Նրա խոսքով՝ կանչերի թվի որոշակի նվազումը կարող է պայմանավորված լինել նաև անվճար կանչերի քանակի սահմանափակմամբ։
Ներկայումս քաղաքացին կարող է անվճար գրանցել մինչև 8 շտապօգնության կանչ։ Դրանից հետո՝ կախված գտնվելու վայրից, ծառայության արժեքը կարող է լինել 10,000-15,000 դրամի սահմանում։ Միաժամանակ նշվում է, որ մի շարք դեպքերում սահմանափակումները չեն գործի։ Դրանք են, օրինակ՝ դանակահարությունները, կայծակնահարությունը, հրազենային վնասվածքները և այլ արտակարգ իրավիճակներ։
Ըստ ընկերության տնօրենի՝ տվյալները վկայում են, որ սահմանափակումները գործնականում արդյունավետ են․ քաղաքացիների մոտ 99 տոկոսը տարվա ընթացքում գրանցել է մինչև 8 կանչ, 0․5 տոկոսը՝ 8-20 կանչ, իսկ ևս 0․5 տոկոսը՝ գերազանցել է 20 կանչի շեմը։
Գրիգորյանը նշել է, որ «Շտապբուժօգնություն» ՓԲԸ–ն վերջին տարում վերազինվել է` ձեռք են բերել նոր մեքենաներ։
«Մեր ձեռքբերումներից է շտապօգնության 7 նոր մեքենայի գնումը։ Մենք դրանք ձեռք ենք բերել լիզինգով։ Այդ գումարի չափով ընկերությունը խնայողություն ունի, որն ավանդադրված է բանկում, իսկ պետությունն էլ լիզինգի դեպքում 10 տոկոսը սուբսիդավորում է։ Ավանդադրած գումարով մենք մայր գումարն ենք մարում, իսկ պետությունը՝ տոկոսները։ Այս մեքենաները բացի պարտադիր ապահովագրությունից ունեն նաև «Կասկո» ապահովագրություն։ Այդ մեքենաները 3 տարի կամ մինչև 150,000 կմ անվճար սպասարկվելու են։ Մեքենաներից մեկը ռեանիմոբիլ է՝ հագեցած արհեստական օդափոխության սարքով»,- ասել է Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ ձեռք է բերվել նաև էլեկտրական անվասայլակ, որը շատ դեպքերում օգնում է, երբ հիվանդին ցուցված չէ պառկած տեղափոխել։ Արդեն այդ անվասայլակը կիրառվել է տարբեր քաշային կարգի մարդկանց տեղափոխելու համար, նույնիսկ 200 կգ քաշ ունեցող անձի։

14 Январь 2026 - 11:00 AMT
Закрытое акционерное общество «Скорая помощь» в 2025 году обслужило около 307 000 вызовов в Ереване. Об этом сообщил директор компании Рубен Григорян в беседе с журналистами.
«Мы обслужили около 307 тысяч вызовов. Это примерно на 3% больше, чем в 2024 году. Рост вызовов в основном связан с увеличением численности населения в столице. Однако в последние дни декабря и первые 10 дней января количество вызовов снизилось на 35%. Наши ожидания не оправдались, и это, на самом деле, хорошо. В аналогичный период 2024 года ежедневно поступало 1000–1200 вызовов, в то время как в этом году — около 800–850», — отметил он, передаёт Sputnik Армения.
По его словам, снижение числа вызовов может быть частично связано с введённым лимитом на бесплатные обращения.
В настоящее время каждый гражданин может бесплатно воспользоваться услугами скорой помощи до 8 раз в год. После этого, в зависимости от района, вызов может стоить от 10 000 до 15 000 драмов. Однако в ряде экстренных случаев, таких как ножевые ранения, удары молнией, огнестрельные травмы и другие чрезвычайные ситуации, ограничения не применяются.
Григорян отметил, что введённые ограничения работают эффективно: около 99% граждан воспользовались не более чем 8 вызовами, 0,5% — от 8 до 20, и ещё 0,5% — более 20 раз за год.
Он также сообщил об обновлении оборудования службы.
«Одним из наших достижений стала покупка 7 новых машин скорой помощи. Мы приобрели их в лизинг. Эквивалентная сумма размещена на банковском счёте, государство субсидирует 10% стоимости. Основную сумму мы погашаем с помощью этого вклада, а проценты — за счёт государства. Все машины имеют обязательное и каско-страхование и будут обслуживаться бесплатно в течение 3 лет или до 150 000 км пробега. Одна из машин — реанимобиль с аппаратом искусственной вентиляции лёгких», — пояснил Григорян.
По его словам, служба также приобрела электрическое кресло-каталку, которое используется в случаях, когда пациента нельзя транспортировать лёжа. Его уже применяли для перевозки людей разной комплекции, в том числе человека весом 200 кг.