Երեւանում ավարտվել է քառօրյա թրենինգը «Թանգարանային մենեջմենթ» թանգարանի ղեկավարների եւ աշխատակիցների համար: Հայաստանի եւ Արցախի 27 թանգարանների 30 ներկայացուցիչներ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նախաձեռնությամբ հնարավորություն են ստացել փորձի փոխանակություն կատարել եւ քննարկել անհանգստացնող հարցերը Հայաստանի թանգարանների ղեկավարման եւ զարգացման վերաբերյալ:
Թրենինգի ընթացքում տեղի են ունեցել մշակութային ժառանգության պահպանման, ցուցադրման գիտական կոնցեպցիայի, պատմահնագիտական թանգարանների ժամանակակից խնդիրների քննարկումներ:
«Լինելով մի փոքր ուշացած իր անհրաժեշտության առումով, տեղի ունեցած սեմինարը բավական կարեւոր իրադարձություն դարձավ թանգարանների մենեջմենթի ոլորտում»,- տեղի ունեցած սեմինարը գնահատեց միջոցառման մասնակիցներին, գիտական մասով Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Հասմիկ Հարությունյան,- «Մեր թանգարանի համար թրենինգը լավ հիմք է հանդիսացել տեղական մակարդակով նման թրենինգների կազմակերպման, Հայաստանի մնացած թանգարաններին աջակցելու համար»:
Արթուր Մկրտչյանի անվան թանգարանի տնօրեն (Հադրութ, Արցախ) Նանա Պետրոսյանն իր հերթին ասել է. «Մենք երկար տարիներ Հայաստանի տարբեր թանգրարնների մասին տեղեկություններ ստանում էինք ինտերնետի միջոցով: Այս թրենինգը հնարավորություն է տալիս ոչ միայն լինել Հայաստանի թանգարարններում, այլ նաեւ ուղիներ փնտրել շատ խնդիրների լուծման համար առանց ֆինանսներ ներդնելու, ինչը մենք առաջ չէինք կարող պատկերացնել»:
Թրենինգի կազմակերպիչներն են «Էրեբունի» թանգարան-արգելոցի տնօրեն Աշոտ Փիլիպոսյանը եւ Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի գիտական աշխատակից Անի Գրիգորյանը, որոնք նախապես անցել են նման թրենինգ, որը կազմակերպվել էր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից Սանկտ-Պետերբուրգում, եւ վերադառնալուց հետո կազմակերպել են նման սեմինար Հայաստանի թանգարանների աշխատակիցների եւ ղեկավարների համար:
«Անցկացված թրենինգը հաջող առիթ էր խնդիրների համատեղ քննարկան եւ լուծման ուղիների որոնման համար, որոնց առջեւ կանգնում են Հայաստանի թանգարանները»,- գնահատել է թրենինգը «Էրեբունի» թանգարան-արգելոցի տնօրեն Աշոտ Փիլիպոսյանը,- «Ամենաշատ տարածված խնդիրներից մեկը, որին հանդիպում են Հայաստանի թանգարանները,- շինությունների մաշվածությունն է, ինչպես նաեւ անձնակազմի որակավորման ողբալի մակարդակը, որի մեղավորը ցածր աշխատավարձերն են, որոնք ստիպում են բարձր որակավորում ունեցող արվեստաբաններին եւ մշակութաբաններին փոխել թանգարանում աշխատանքն ավելի բարձր վարձատրվող աշխատանքով»:
Թրենինգը, որի կազմակերպիչներն են «Էրեբունի» թանգարան-արգելոցը, Հայաստանի Ազգային պատկերասրահը, Երեւան քաղաքի Պատմության թանգարանը եւ Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարանը, տեղի էր ունենում Հայաստանի մշակույթի նախարարության, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի եւ ԱՊՀ երկրների Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի հովանու ներքո:

17 Июнь 2009 - 17:26 AMT
В Ереване завершился четырехдневный тренинг для руководителей и сотрудников музеев “Музейный менеджмент”. Более 30 представителей 27 музеев Армении и Арцаха, по инициативе ЮНЕСКО, получили возможность поделиться опытом и обсудить беспокоящие вопросы по руководству и развитию музеев Армении.
В ходе тренинга прошли обсуждения по вопросам сохранения культурного наследия, научной концепции экспонирования, современным проблемам историко-археологических музеев и т.д.
“Будучи немного запоздалым, в смысле своей необходимости, прошедший семинар стал довольно важным событием в сфере менеджмента музеев”, – прошедший семинар оценила участник мероприятия, директор Национальной галереи Армении по научной части Асмик Арутюнян, – “Для нашей галереи тренинг стал хорошей основой по организации подобных тренингов на местном уровне, поддержки остальных музеев Армении”.
Директор музея им. Артура Мкртчяна (Гадрут, Арцах) Нана Петросян в свою очередь сказала: “Мы долгие годы основную информацию о различных музеях Армении черпали из интернета. Данный тренинг предоставил возможность не только побывать в музеях Армении, но и найти пути решения многих проблем без вклада финансов, что раньше мы не могли себе представить”.
Организаторами тренинга стали директор музея-заповедника “Эребуни” Ашот Пилипосян и научный сотрудник Национальной галереи Армении Ани Григорян, которые предварительно прошли подобный тренинг, организованный ЮНЕСКО в Санкт-Петербурге, и по возвращении сами организовали подобный семинар для сотрудников и руководителей музеев Армении.
“Проведенный тренинг стал довольно успешным поводом для совместного обсуждения и поиска решения проблем, перед которыми оказываются музеи Армении”, – оценил прошедший тренинг директор музея-заповедника “Эребуни” Ашот Пилипосян, – “Одной из самых распространенных проблем, с которой сталкиваются музеи Армении, – изношенность зданий, а также плачевный уровень квалификации персонала, в чем виноваты низкие зарплаты, вынуждающие квалифицированных искусствоведов и культурологов сменить работу в музее на более высокооплачиваемую”.
Тренинг, организаторами которого являются музей-заповедник “Эребуни”, Национальная галерея Армении, Музей истории города Еревана и дом-музей Ованеса Туманяна, проводился под покровительством министерства культуры Армении, ЮНЕСКО и Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества стран участников СНГ.