14 Հունվար 2026 - 14:34 AMT
Աշխարհի լավագույն 50 բուհն ավարտած և ՀՀ-ում 3 տարի աշխատած անձինք կազատվեն պարտադիր զինծառայությունից
Հայաստանի կառավարությունը նախաձեռնել է օրենսդրական փոփոխություն, ըստ որի՝ Շանհայի վարկանիշավորման ցանկում ընդգրկված առաջին 50 բուհերից բակալավրիատը, մագիստրատուրան կամ ասպիրանտուրան ավարտած և ՀՀ-ում առնվազն 3 տարի պետականորեն որոշված ոլորտում աշխատած քաղաքացիները կազատվեն պարտադիր զինվորական ծառայությունից։ Ազգային ժողովի Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում փոփոխությունները ներկայացրել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Համակարգը կգործի՝ ներառելով տարկետման տրամադրման, աշխատանքային պարտավորության իրականացման և դրա հիմքով ծառայությունից ազատման հստակ մեխանիզմներ, հայտնում է Արմենպրեսը:
Համապատասխան ենթաօրենսդրական ակտերը կկարգավորեն այն գործընթացը, որով տարկետում ստացած քաղաքացիներն ուսումն ավարտելուց հետո պարտավոր կլինեն վերադառնալ Հայաստան և աշխատել նախատեսված պայմաններով՝ ստանալով զինվորական ծառայությունից ազատման իրավունք։
Ժաննա Անդրեասյանը հայտնել է, որ 2018 թվականից ի վեր Շանհայի վարկանիշային ցանկում ընդգրկված համալսարաններում ուսանելու նպատակով տարկետում է ստացել մոտ 650 քաղաքացի, որոնցից 570-ը ներկայումս շարունակում է կրթությունը և օգտվում է տարկետման հնարավորությունից։
Նախարարի խոսքով՝ օրենքի փոփոխությունը նպատակ ունի ապահովել այդ մասնագետների վերադարձը Հայաստան և խթանել նրանց գիտելիքների կիրառումն ազգային շահերի սպասարկման համար։

Правительство Армении инициировало законодательные изменения, согласно которым граждане, завершившие бакалавриат, магистратуру или аспирантуру в одном из 50 лучших университетов по Шанхайскому рейтингу и проработавшие не менее трёх лет в Армении, будут освобождены от обязательной военной службы.
Изменения представила министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодёжи и спорта, сообщает «Арменпресс».
Система будет включать чёткие механизмы предоставления отсрочки, выполнения трудового обязательства и освобождения от службы на его основании.
Соответствующие подзаконные акты будут регулировать процесс, по которому получившие отсрочку обязаны после окончания учёбы вернуться в Армению и работать в установленных условиях, чтобы получить право на освобождение от службы.
По словам Андреасян, с 2018 года около 650 граждан получили отсрочку для учёбы в вузах из Шанхайского рейтинга, из них 570 продолжают обучение и пользуются этим правом.
Министр отметила, что цель законопроекта — обеспечить возвращение этих специалистов в Армению и стимулировать использование их знаний в интересах государства.