Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիան Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցելու նպատակով վիզայի աջակցություն ստանալու հարցով չի դիմել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն: Այդ մասին հայտնել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը՝ անդրադառնալով ֆեդերացիայի տարածած հաղորդագրությանը, ըստ որի Հայաստանի գեղասահքի հավաքականի անդամներ Սիմոն Դանիլյանցը և Կարինա Ակոպովա-Նիկիտա Ռախմանին զույգը չեն կարող մասնակցել Եվրոպայի առաջնությանը՝ չստանալով մուտքի արտոնագիր Մեծ Բրիտանիայի դեսպանությունից։
Ավագյանի խոսքով՝ նախարարությունը համապատասխան արձագանք է տալիս այն դեպքում, երբ ֆեդերացիաները ներկայացնում են պաշտոնական գրություն։ Դրա հիման վրա, համագործակցելով ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության հետ, ներկայացվում է միջնորդություն Հայաստանում գործող դիվանագիտական ներկայացուցչություններին՝ անհրաժեշտության դեպքում կիրառելով նաև արագացված ընթացակարգ, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նախարարությունից նշել են, որ նախորդ տարիներին՝ 2023, 2024 և 2025 թվականներին, գեղասահքի ֆեդերացիան վիզայի աջակցության նպատակով ներկայացրել է նմանատիպ գրություններ, որոնց տրվել է ընթացք՝ համաձայն սահմանված կարգի։

14 Январь 2026 - 14:56 AMT
Федерация фигурного катания Армении не обращалась за визовой поддержкой в Министерство образования, науки, культуры и спорта в связи с участием в чемпионате Европы по фигурному катанию. Об этом заявила заместитель министра Асмик Авакян, комментируя сообщение Федерации о том, что Симон Данилянц и спортивная пара Карина Акопова–Никита Рахманин не смогут принять участие в чемпионате Европы из-за отказа в визе от британского посольства.
По словам Авакян, министерство реагирует только в случае поступления официального запроса от федерации. В таких случаях министерство сотрудничает с МИД Армении, направляя ходатайства в соответствующие дипломатические представительства, при необходимости используя ускоренную процедуру, сообщает «Арменпресс».
В ведомстве также отметили, что в 2023, 2024 и 2025 годах Федерация фигурного катания уже направляла аналогичные запросы, и они были обработаны в соответствии с установленным порядком.