Բաքվից վերադարձած հայ գերիներից մեկը՝ Վագիֆ Խաչատրյանը Երևանի «Նորք Մարաշ» բժշկական կենտրոնում է: «Նորք-Մարաշ» բժշկական կենտրոնի ղեկավար Միքայել Ադամյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ այս պահի դրությամբ քրոնիկ հիվանդության թեթև սրացում ունենք, այդ իսկ պատճառով կգտնվի կլինիկայում՝ անհրաժեշտ հետազոտություններ անցնելու նպատակով։
«Մեր պացիենտի մոտ վերջին 15 տարվա ընթացքում առկա է քրոնիկ հիվանդություն, պարզ է՝ որպես գաղտնիք շատ չենք ընդլայնվի, պարբերաբար ստուգվել է Ստեփանակերտում, հետազոտությունների արդյունքով հայտնաբերվել է այդ խնդիրը։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Նորք-Մարաշ» ԲԿ-ի տնօրեն Միքայել Ադամյանը՝ խոսելով Ադրբեջանից Հայաստան տեղափոխված Վագիֆ Խաչատրյանի առողջական վիճակի մասին»,-ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Կենտրոն ժամանած առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ասել է, որ Խաչատրյանն այժմ հետազոտվում է, և մասնագետները նրա հավելյալ զննություններից հետո կորոշեն՝ ինչպես շարունակել բուժումը, հայտնում է «Ազատությունը»:
«Այս պահին ամեն ինչ լավ է: Նրա վիճակն այս պահին իր խրոնիկ վիճակի հետ կապված նորմալ վիճակում է: Տրամադրությունը լավ է, վիճակը լավ է: Պինդ է, սպասում է հարազատների հետ հանդիպմանը: Երջանիկ է, ուրախ է, իր խոսքերն են, «որ Հայաստանում եմ, լավ եմ», – նշել է նախարարը։
Խաչատրյանը 2023-ի հուլիսին Արցախից Հայաստան էր տեղափոխվում սրտի հրատապ միջամտություն իրականացնելու։ 70-ամյա տղամարդու վիճակը ծայրահեղ սրվել էր շաբաթներ առաջ Ադրբեջանում։ Բաքվի բանտից վերակենդանացման բաժանմունք էր տեղափոխվել։
Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ Բաքվից վերադարձած չորս գերիների առողջական ընդհանուր վիճակը բավարար է։
Բացի Վագիֆ Խաչատրյանից, Երևան են վերադարձվել Դավիթ Դավթյանը, Գևորգ Սուջյանը և Վիգեն Էուլջեքջյանը։ Այս տեղեկությունն ավելի վաղ հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ նախնական զննությամբ Դավթյանը, Սուջյանը և Էուլջեքջյանը առողջական խնդիրներ չեն ունեցել, իսկ Խաչատրյանի վիճակը գնահատվել է բավարար։
Խաչատրյանն Արցախից Երևան է ուղևորվել Կարմիր խաչի ավտոմեքենայով՝ բժշկական միջամտության նպատակով։ Սակայն Բաքվի ուժայինները նրան իջեցրել են մեքենայից, ներկայացրել մեղադրանք և կալանավորել։

Vagif Khachatryan, one of the Armenian prisoners recently returned from Baku, is currently receiving care at the Nork-Marash Medical Center in Yerevan. According to the hospital's director, Mikael Adamyan, Khachatryan is undergoing tests due to a mild exacerbation of a chronic illness.
“He’s had this condition for the past 15 years. As this is medical confidentiality, we won’t go into details, but he had been regularly monitored in Stepanakert. The problem was identified during previous check-ups,” Adamyan told reporters, as quoted by 1lurer.am .
Health Minister Anahit Avanesyan, who visited Khachatryan at the hospital, stated that he is currently undergoing further examination. Specialists will determine the next steps in his treatment based on the results.
“Right now, everything is stable. His condition is normal given his chronic illness. His spirits are high, he’s happy, and he told us, ‘I’m in Armenia and I’m doing well,’” Avanesyan said, according to RFE/RL.
In July 2023, Khachatryan was traveling from Artsakh to Armenia for urgent cardiac care when Azerbaijani authorities detained him. The 70-year-old was later transferred from prison to an intensive care unit in Baku due to a serious deterioration in his health.
Minister Avanesyan also noted that the overall condition of the four repatriated detainees from Baku is satisfactory.
In addition to Vagif Khachatryan, the other returnees are Davit Davtyan, Gevorg Sujyan, and Vicken Euljeckjian. According to Prime Minister Nikol Pashinyan, initial medical checks showed no health concerns for the other three, while Khachatryan’s state was assessed as stable.