Բաքվից վերադարձած հայ գերիներից մեկը՝ Վագիֆ Խաչատրյանը Երևանի «Նորք Մարաշ» բժշկական կենտրոնում է: «Նորք-Մարաշ» բժշկական կենտրոնի ղեկավար Միքայել Ադամյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ այս պահի դրությամբ քրոնիկ հիվանդության թեթև սրացում ունենք, այդ իսկ պատճառով կգտնվի կլինիկայում՝ անհրաժեշտ հետազոտություններ անցնելու նպատակով։
«Մեր պացիենտի մոտ վերջին 15 տարվա ընթացքում առկա է քրոնիկ հիվանդություն, պարզ է՝ որպես գաղտնիք շատ չենք ընդլայնվի, պարբերաբար ստուգվել է Ստեփանակերտում, հետազոտությունների արդյունքով հայտնաբերվել է այդ խնդիրը։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Նորք-Մարաշ» ԲԿ-ի տնօրեն Միքայել Ադամյանը՝ խոսելով Ադրբեջանից Հայաստան տեղափոխված Վագիֆ Խաչատրյանի առողջական վիճակի մասին»,-ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Կենտրոն ժամանած առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ասել է, որ Խաչատրյանն այժմ հետազոտվում է, և մասնագետները նրա հավելյալ զննություններից հետո կորոշեն՝ ինչպես շարունակել բուժումը, հայտնում է «Ազատությունը»:
«Այս պահին ամեն ինչ լավ է: Նրա վիճակն այս պահին իր խրոնիկ վիճակի հետ կապված նորմալ վիճակում է: Տրամադրությունը լավ է, վիճակը լավ է: Պինդ է, սպասում է հարազատների հետ հանդիպմանը: Երջանիկ է, ուրախ է, իր խոսքերն են, «որ Հայաստանում եմ, լավ եմ», – նշել է նախարարը։
Խաչատրյանը 2023-ի հուլիսին Արցախից Հայաստան էր տեղափոխվում սրտի հրատապ միջամտություն իրականացնելու։ 70-ամյա տղամարդու վիճակը ծայրահեղ սրվել էր շաբաթներ առաջ Ադրբեջանում։ Բաքվի բանտից վերակենդանացման բաժանմունք էր տեղափոխվել։
Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ Բաքվից վերադարձած չորս գերիների առողջական ընդհանուր վիճակը բավարար է։
Բացի Վագիֆ Խաչատրյանից, Երևան են վերադարձվել Դավիթ Դավթյանը, Գևորգ Սուջյանը և Վիգեն Էուլջեքջյանը։ Այս տեղեկությունն ավելի վաղ հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ նախնական զննությամբ Դավթյանը, Սուջյանը և Էուլջեքջյանը առողջական խնդիրներ չեն ունեցել, իսկ Խաչատրյանի վիճակը գնահատվել է բավարար։
Խաչատրյանն Արցախից Երևան է ուղևորվել Կարմիր խաչի ավտոմեքենայով՝ բժշկական միջամտության նպատակով։ Սակայն Բաքվի ուժայինները նրան իջեցրել են մեքենայից, ներկայացրել մեղադրանք և կալանավորել։

Вагиф Хачатрян, один из армянских пленных, недавно возвращённых из Баку, в настоящее время находится под наблюдением в медицинском центре «Норк-Мараш» в Ереване. Как сообщил директор клиники Микаел Адамян, у пациента наблюдается лёгкое обострение хронического заболевания.
«У пациента уже 15 лет диагностировано хроническое заболевание. Подробности, разумеется, не разглашаются в силу врачебной тайны. Он проходил регулярные обследования в Степанакерте, и проблема была выявлена ещё тогда», — заявил Адамян журналистам, передаёт 1lurer.am .
Министр здравоохранения Анаит Аванесян, которая прибыла в клинику, отметила, что Хачатрян сейчас проходит дополнительные обследования, и врачи примут решение о дальнейшем лечении после получения результатов.
«На данный момент всё в порядке. Состояние стабильное, с учётом его хронического заболевания. Настроение хорошее. Он счастлив, жизнерадостен, сам сказал: “Я в Армении, и мне хорошо”», — добавила министр в беседе с «Азатутюн».
Напомним, в июле 2023 года Хачатрян ехал из Арцаха в Армению для проведения срочной операции на сердце. Однако азербайджанские силовики забрали его из машины Красного Креста, предъявили обвинения и арестовали. Позже 70-летнего мужчину перевели из бакинской тюрьмы в реанимацию из-за серьёзного ухудшения состояния.
Министр также отметила, что общее состояние здоровья всех четырёх освобождённых пленных удовлетворительное.
Кроме Вагифа Хачатряна, в Ереван были возвращены Давид Давтян, Геворг Суджян и Виген Эулджекчян. По словам премьер-министра Армении Никола Пашиняна, предварительное медицинское обследование не выявило проблем у троих из них, а состояние Хачатряна оценено как стабильное.