Հունվարի 14-ին ադրբեջանական գերությունից վերադարձած Վագիֆ Խաչատրյանի դուստրը՝ Վերա Խաչատրյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ հոր առողջական վիճակը գնահատվում է բավարար:
«Սիրելի՛ ընկերներ, ծանոթ ու անծանոթ բարեկամներ, անսահման երախտապարտ եմ ճակատագրին, որ իմ կյանքի ճանապարհին ունեմ ձեզ։ Ձեր սերն ու աջակցությունն էին, որ լուսավորեցին խավար դարձած օրերս և ուժ տվեցին հասնելու այս լուսավոր պահին…
Ուզում եմ տեղեկացնել, որ հայրիկիս առողջական վիճակը այս պահին գնահատվում է բավարար։ Նա ևս իր խորին շնորհակալությունն ու ջերմ բարևներն է փոխանցում ձեզ բոլորիդ։ Երանի ինձ՝ ձեզ ունենալու համար»,-ասվում է գրառման մեջ:
Վագիֆ Խաչատրյանը Երևանի «Նորք Մարաշ» բժշկական կենտրոնում է: «Նորք-Մարաշ» բժշկական կենտրոնի ղեկավար Միքայել Ադամյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ այս պահի դրությամբ քրոնիկ հիվանդության թեթև սրացում ունենք, այդ իսկ պատճառով կգտնվի կլինիկայում՝ անհրաժեշտ հետազոտություններ անցնելու նպատակով։ Կենտրոն ժամանած առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ասել է, որ Խաչատրյանն այժմ հետազոտվում է, և մասնագետները նրա հավելյալ զննություններից հետո կորոշեն՝ ինչպես շարունակել բուժումը:
Խաչատրյանը 2023-ի հուլիսին Արցախից Հայաստան էր տեղափոխվում սրտի հրատապ միջամտություն իրականացնելու։ Նա Երևան էր ուղևորվում Կարմիր խաչի ավտոմեքենայով, երբ Բաքվի ուժայինները նրան իջեցրել են մեքենայից, ներկայացրել մեղադրանք և կալանավորել։
70-ամյա տղամարդու վիճակը ծայրահեղ սրվել էր շաբաթներ առաջ Ադրբեջանում։ Բաքվի բանտից վերակենդանացման բաժանմունք էր տեղափոխվել։

14 января Вагиф Хачатрян вернулся из азербайджанского плена. Его дочь, Вера Хачатрян, сообщила на своей странице в Facebook, что состояние отца оценивается как удовлетворительное.
«Дорогие друзья, знакомые и незнакомые, я безмерно благодарна судьбе за то, что вы есть в моей жизни. Ваша любовь и поддержка озарили мои тёмные дни и придали мне сил дожить до этого светлого момента…
Хочу сообщить, что состояние отца на данный момент оценивается как удовлетворительное. Он также передаёт всем свою глубокую благодарность и тёплый привет. Я счастлива, что вы у меня есть», — написала она.
Хачатрян находится в ереванском медицинском центре «Норк-Мараш». Как сообщил глава клиники Микаел Адамян, у 70-летнего пациента наблюдается лёгкое обострение хронического заболевания, и он проходит необходимое обследование. Министр здравоохранения Анаит Аванесян подтвердила, что по результатам дополнительных анализов будет принято решение о дальнейшем лечении.
Напомним, в июле 2023 года Вагиф Хачатрян направлялся из Арцаха в Ереван на срочную операцию на сердце. Он ехал на автомобиле Международного комитета Красного Креста, но азербайджанские силовики остановили машину, предъявили обвинение и арестовали его. Несколько недель назад его состояние резко ухудшилось, и он был переведён из тюрьмы в реанимацию в Баку.