19 Հունվար 2026 - 08:38 AMT
Ազգային ժողովում քննարկվում է կառավարության ներկայացրած օրենսդրական նախաձեռնությունը, որով նախատեսվում են փոփոխություններ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում, ինչը թույլ կտա խթանել աշխարհի լավագույն բուհերում կրթություն ստացածների վերադարձը: Նրանք կազատվեն զինծառայությունից, եթե 3 տարի աշխատեն ՀՀ-ում` կառավարության նախանշած ոլորտում:
Նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ներկայացրել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նախարարի խոսքով՝ այս նախագիծը հաջորդ քայլն է մարդու կապիտալի ձևավորման և այդ ներուժն ազգային զարգացման նպատակով ուղղորդելու ծրագրում։
«Գիտեք, որ 2018-ից ներդրվել է տարկետման հատուկ կարգ, որով տարկետում են ստանում մեր այն քաղաքացիները, որոնք ուսումնառություն են անցկացնում Շանհայի վարկանիշավորման առաջին 50-յակում գտնվող բուհերից որևէ մեկում:
Մենք այսօր ունենք իրավիճակ, որ մեր ավելի քան 600 քաղաքացի օգտվել է տարկետման իրավունքից, և նրանցից 570-ը դեռևս շարունակում է իրենց ուսումնառությունը: Միևնույն ժամանակ, ուսումնասիրելով, թե ինչ է տեղի ունենում այն քաղաքացիների հետ, որոնք արդեն իսկ ավարտել են իրենց ուսումնառությունը, մենք տեսնում ենք, որ իրականում այն կապիտալը, որը զարգանում է, այսինքն՝ այս հեղինակավոր բուհերում ուսումնառության արդյունքում ձևավորվող գիտելիքն ու հմտությունները իրականում չեն վերադառնում ՀՀ և չեն ծառայում այստեղ՝ ո՛չ հանրային, ո՛չ տնտեսական զարգացման օրակարգին»,- ասել է նախարարը։
Նա նշել է, որ իրականացված վերլուծությունները ցույց են տվել՝ անհրաժեշտ է փոփոխել գործող մոտեցումը։ Ըստ նախագծի՝ տարկետում ստացողներն ուսումնառությունն ավարտելուց հետո կպարտավորվեն առնվազն երեք տարի աշխատել ՀՀ կառավարության կողմից նախապես սահմանված ոլորտում՝ Հայաստանում, ինչից հետո կազատվեն զինվորական ծառայությունից։
Անդրեասյանը հավելել է, որ նախաձեռնության հիմքում դրված է պարզ տրամաբանություն․ նրանք, ովքեր հաղթահարելով բազմաթիվ խոչընդոտներ՝ ընդունվել են աշխարհի հեղինակավոր բուհեր և ուսումը կազմակերպել սեփական միջոցներով, պետք է ունենան համապատասխան խթաններ՝ վերադառնալու և իրենց գիտելիքները ծառայեցնելու Հայաստանի բարօրությանը։
«Այսպիսով, մենք մի կողմից կապահովենք, որպեսզի նրանց վերադարձն անպայմանորեն տեղի ունենա, մյուս կողմից՝ կառավարության ենթաօրենսդրական ակտի շրջանակում տրված կարգավորումներով ուղղորդենք նրանց գիտելիքի ու հմտությունների կիրառումը հենց այն ոլորտներում, որի կարիքն առավելապես զգում ենք»,- ընդգծել է նախարարը։
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը ևս մասնակցել է քննարկմանը՝ նշելով, որ ինքը նույնպես ավարտել է Շանհայի ցանկում ընդգրկված բարձրագույն ուսումնական հաստատություններից մեկը։ Նա ընդգծել է, որ իր ծանոթ շրջանավարտների մեծ մասը Հայաստան չի վերադարձել։
«Արդյունքում ունենում ենք մի իրավիճակ, երբ մեր երկիրը, որը ունենում է այդ մասնագետի կարիքը, չի ունենում այն: Այսինքն՝ ով որ գնում է, 50 լավագույն համալսարաններից մեկն ավարտում է, իրենց մեծ մասը հետ չի գալիս Հայաստան»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահի տեղակալը։
Նա հավելել է, որ օրինագիծն իր տրամաբանությամբ ունի ռազմավարական նշանակություն, քանի որ նպաստում է ոչ միայն մասնագետների պահպանմանը, այլև նրանց գիտելիքի արդյունավետ օգտագործմանը՝ ի նպաստ Հայաստանի։

В Национальном собрании обсуждается законодательная инициатива правительства, предусматривающая изменения в закон «О военной службе и статусе военнослужащего», направленные на возвращение в Армению граждан, получивших образование в ведущих вузах мира.
Согласно проекту, выпускники таких университетов смогут быть освобождены от военной службы при условии, что проработают не менее трёх лет в Армении в одной из отраслей, определённых правительством.
Законопроект в первом чтении представила министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, сообщает 1lurer.am .
По её словам, инициатива — это следующий шаг в формировании человеческого капитала и направлении его потенциала на благо национального развития. С 2018 года граждане Армении, обучающиеся в вузах, входящих в топ-50 Шанхайского рейтинга, могут получать отсрочку от службы. Более 600 человек воспользовались этим правом, 570 из них всё ещё продолжают учёбу.
Однако, как показали исследования, большинство из уже окончивших обучение не возвращаются в Армению, и их знания и навыки не используются в интересах страны.
Согласно новому проекту, после окончания обучения граждане будут обязаны отработать минимум три года в определённой правительством сфере на территории Армении, после чего получат освобождение от воинской службы.
Андреасян подчеркнула, что в основе инициативы лежит логика: те, кто сумел поступить в авторитетные вузы мира и обучается за собственные средства, должны получать стимулы к возвращению и использованию своего потенциала во благо Родины.
«Таким образом, мы обеспечим их возвращение и направим их знания туда, где они особенно востребованы», — заявила министр.
В обсуждении принял участие и вице-спикер парламента Рубен Рубинян, сам окончивший один из вузов, входящих в Шанхайский рейтинг. Он отметил, что большинство его знакомых выпускников не вернулись в Армению.
«В итоге страна, нуждающаяся в этих специалистах, их не получает. Законопроект имеет стратегическое значение, так как способствует не только удержанию кадров, но и эффективному использованию их знаний на благо Армении», — подчеркнул Рубинян.