19 Հունվար 2026 - 08:38 AMT
Ազգային ժողովում քննարկվում է կառավարության ներկայացրած օրենսդրական նախաձեռնությունը, որով նախատեսվում են փոփոխություններ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում, ինչը թույլ կտա խթանել աշխարհի լավագույն բուհերում կրթություն ստացածների վերադարձը: Նրանք կազատվեն զինծառայությունից, եթե 3 տարի աշխատեն ՀՀ-ում` կառավարության նախանշած ոլորտում:
Նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ներկայացրել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նախարարի խոսքով՝ այս նախագիծը հաջորդ քայլն է մարդու կապիտալի ձևավորման և այդ ներուժն ազգային զարգացման նպատակով ուղղորդելու ծրագրում։
«Գիտեք, որ 2018-ից ներդրվել է տարկետման հատուկ կարգ, որով տարկետում են ստանում մեր այն քաղաքացիները, որոնք ուսումնառություն են անցկացնում Շանհայի վարկանիշավորման առաջին 50-յակում գտնվող բուհերից որևէ մեկում:
Մենք այսօր ունենք իրավիճակ, որ մեր ավելի քան 600 քաղաքացի օգտվել է տարկետման իրավունքից, և նրանցից 570-ը դեռևս շարունակում է իրենց ուսումնառությունը: Միևնույն ժամանակ, ուսումնասիրելով, թե ինչ է տեղի ունենում այն քաղաքացիների հետ, որոնք արդեն իսկ ավարտել են իրենց ուսումնառությունը, մենք տեսնում ենք, որ իրականում այն կապիտալը, որը զարգանում է, այսինքն՝ այս հեղինակավոր բուհերում ուսումնառության արդյունքում ձևավորվող գիտելիքն ու հմտությունները իրականում չեն վերադառնում ՀՀ և չեն ծառայում այստեղ՝ ո՛չ հանրային, ո՛չ տնտեսական զարգացման օրակարգին»,- ասել է նախարարը։
Նա նշել է, որ իրականացված վերլուծությունները ցույց են տվել՝ անհրաժեշտ է փոփոխել գործող մոտեցումը։ Ըստ նախագծի՝ տարկետում ստացողներն ուսումնառությունն ավարտելուց հետո կպարտավորվեն առնվազն երեք տարի աշխատել ՀՀ կառավարության կողմից նախապես սահմանված ոլորտում՝ Հայաստանում, ինչից հետո կազատվեն զինվորական ծառայությունից։
Անդրեասյանը հավելել է, որ նախաձեռնության հիմքում դրված է պարզ տրամաբանություն․ նրանք, ովքեր հաղթահարելով բազմաթիվ խոչընդոտներ՝ ընդունվել են աշխարհի հեղինակավոր բուհեր և ուսումը կազմակերպել սեփական միջոցներով, պետք է ունենան համապատասխան խթաններ՝ վերադառնալու և իրենց գիտելիքները ծառայեցնելու Հայաստանի բարօրությանը։
«Այսպիսով, մենք մի կողմից կապահովենք, որպեսզի նրանց վերադարձն անպայմանորեն տեղի ունենա, մյուս կողմից՝ կառավարության ենթաօրենսդրական ակտի շրջանակում տրված կարգավորումներով ուղղորդենք նրանց գիտելիքի ու հմտությունների կիրառումը հենց այն ոլորտներում, որի կարիքն առավելապես զգում ենք»,- ընդգծել է նախարարը։
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը ևս մասնակցել է քննարկմանը՝ նշելով, որ ինքը նույնպես ավարտել է Շանհայի ցանկում ընդգրկված բարձրագույն ուսումնական հաստատություններից մեկը։ Նա ընդգծել է, որ իր ծանոթ շրջանավարտների մեծ մասը Հայաստան չի վերադարձել։
«Արդյունքում ունենում ենք մի իրավիճակ, երբ մեր երկիրը, որը ունենում է այդ մասնագետի կարիքը, չի ունենում այն: Այսինքն՝ ով որ գնում է, 50 լավագույն համալսարաններից մեկն ավարտում է, իրենց մեծ մասը հետ չի գալիս Հայաստան»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահի տեղակալը։
Նա հավելել է, որ օրինագիծն իր տրամաբանությամբ ունի ռազմավարական նշանակություն, քանի որ նպաստում է ոչ միայն մասնագետների պահպանմանը, այլև նրանց գիտելիքի արդյունավետ օգտագործմանը՝ ի նպաստ Հայաստանի։

19 January 2026 - 09:36 AMT
A new legislative proposal by the Armenian government aims to amend the Law on Military Service and the Status of Servicemen to encourage the return of Armenian citizens who studied at top global universities. Under the draft law, those who complete studies at leading institutions and commit to working for at least three years in Armenia in a government-designated field will be exempt from mandatory military service.
The bill was introduced in its first reading by Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, 1lurer.am reports.
Andreasyan said this initiative is part of broader efforts to shape and direct human capital for national development. Since 2018, Armenian citizens enrolled in universities ranked in the top 50 of the Shanghai ranking have been eligible for military deferment. To date, over 600 citizens have used this opportunity, with 570 still studying.
However, a review showed that most of those who completed their education have not returned to Armenia, meaning their acquired skills and knowledge are not contributing to the country’s public or economic development.
The proposed changes would require these individuals to return and work in Armenia for three years in a sector identified by the government. Only then would they be granted exemption from military service.
Andreasyan emphasized that the initiative is based on a clear principle: those who overcome barriers to study at world-class universities on their own should be incentivized to return and apply their expertise for Armenia’s benefit.
“This way, we both ensure their return and channel their skills into the sectors where they are most needed,” she said.
Deputy Speaker of Parliament Ruben Rubinyan, who also studied at a top-ranked university, participated in the discussion. He noted that most of his fellow alumni have not returned to Armenia, despite the country's need for their expertise.
“This law has strategic significance, ensuring not only the retention of talent but also the effective use of their knowledge for Armenia’s advancement,” Rubinyan said.