«Քաղաքացիական պայմանագիրն» առաջարկում է արգելել եկեղեցուն օտարել հուշարձաններն առանց իշխանության իմացության: Պատգամավորներ Թագուհի Ղազարյանն ու Սիսակ Գաբրիելյանը «Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների և պատմական միջավայրի պահպանության և օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծ են հեղինակել, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
ԱԺ ամբիոնից ելույթ ունենալով՝ Թագուհի Ղազարյանն ընդգծել է, որ «հուշարձանների պետական ցանկերում ներառված պաշտամունքային կառույցները հնարավոր կլինի ցանկացած 3–րդ անձի` հատուցմամբ կամ անհայտույց օտարել բացառապես ՀՀ կառավարության համաձայնությամբ»։
Նախագծով սահմանվում է, որ գործադիր մարմինը կարող է ինչպես հաստատել փոխանցումը, այնպես էլ մերժել, եթե գնահատում է, որ հուշարձանն օգտագործվելու է ոչ նպատակային կամ հանրությանը վնաս հասցնող եղանակով։
Ղազարյանը շեշտել է, որ նախաձեռնությունը հիմնականում վերաբերում է Հայ Առաքելական եկեղեցուն, քանի որ պատմամշակութային հուշարձանների ամենամեծ թվով սեփականատերը հենց նա է։
ՔՊ պատգամավորի ներկայացրած տվյալներով՝ եկեղեցու տնօրինության ներքո այժմ գտնվում է ավելի քան 360 հուշարձան, որոնց մեջ կան նաև այնպիսի եկեղեցիներ, որոնք հուշարձանի կարգավիճակ չունեն։ Նրա խոսքով, 2010 թվականից հետո կառուցված եկեղեցիներն էլ հիմնականում դուրս են մնացել հուշարձանների ցանկից, սակայն կառավարությունը կարող է վերանայել ցուցակն ու որոշ կառույցների հուշարձանի կարգավիճակ շնորհել։
Ղազարյանը անդրադարձել է այն հարցին, թե արդյոք արդեն իսկ եղել են գույքի օտարման դեպքեր, որոնք հիմք են ծառայել այս օրենսդրական փոփոխությանը։
«Հայտնի չեն նման նախադեպեր, սակայն չհերքված տեղեկություններ կան, և այդ մասին ասել է Մասյացոտնի թեմի առաջնորդը (խոսքը Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանի մասին է, որին կաթողիկոսը պաշտոնանկ է արել, սակայն Արմավիրի մարզի դատարանի որոշմամբ նա պետք է վերականգնվի Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում, մինչև վերջնական դատական ակտի հրապարակումը), որ եկեղեցին` կրոնական այդ կազմակերպությունը, փաստացի իր ղեկավարի ընտանիքի անդամներին օտարել է գույքեր, բնակարաններ»,– հայտարարել է պատգամավորը։
Նա հիշեցրել է նաև Սուրբ գեղարդի շուրջ տեղի ունեցած աղմկահարույց դեպքը՝ ընդգծելով, որ Ասողիկ աբեղա Կարապետյանի խոսքերն էլ հիմք են հանդիսացել այս նախագծի մշակման համար։
Խոսքը վերաբերում է 2004 թվականին տեղի ունեցած միջադեպին, երբ Համայն Ռուսիո պատրիարք Ալեքսեյ Երկրորդի 75-ամյակի առթիվ Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն Սուրբ գեղարդի բռնակից մի փոքր հատված՝ քերվածք, նվիրել է պատրիարքին։ Դեպքի առնչությամբ օրեր առաջ քննչական կոմիտեն հարցաքննության է հրավիրել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի արխիվի և թանգարանների տնօրեն Ասողիկ աբեղա Կարապետյանին։
ՔՊ-ին հատկապես անհանգստացրել է տեր Ասողիկի այն հայտարարությունը, որ «Սուրբ գեղարդի մասունքն ընծայելը բացառապես եկեղեցու իրավունքն է, և որևէ մեկն այդտեղ ասելիք, անելիք չունի. եկեղեցին որոշում է, եկեղեցին նվիրում է, բայց և եկեղեցին գիտի` ինչ է նվիրում»։
«Սա նշանակում է, որ սեփականության իրավունքով իրենց պատկանող գույքին նույնպես կարող է նման վերաբերմունք լինել։ Օրինակ` կարող են եկեղեցիների, պատմամշակութային հուշարձանների դեպքում ևս մեկ այլ հոգևոր առաջնորդի ծննդյան օրվա առթիվ մի փոքրիկ ավանդատուն նվիրել, որը նույնպես հուշարձան է»,– ասել է Ղազարյանը։
2026 թվականի հունվարի 4-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու կաթողիկոսի հրաժարականը պահանջող եպիսկոպոսները հայտարարել են Հայ առաքելական եկեղեցու «բարեփոխման» մեկնարկի մասին՝ ներկայացնելով իրենց «ճանապարհային քարտեզը»։ Վերջինիս համաձայն՝ ստեղծվում է համակարգող խորհուրդ, որը պատասխանատու է լինելու եկեղեցու բարեփոխումների կազմակերպման հարցերով։

Фракция «Гражданский договор» предложила запретить религиозным организациям, в первую очередь Армянской Апостольской Церкви, отчуждать объекты, имеющие статус памятников, без ведома властей. Как сообщает «Спутник Армения», депутаты Тагуи Газарян и Сисак Габриелян выступили авторами поправок к закону РА «Об охране и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды».
Выступая с трибуны парламента, Тагуи Газарян заявила: «Передача культовых сооружений, включенных в государственные списки памятников, третьим лицам как на возмездной, так и на безвозмездной основе будет возможна исключительно с согласия правительства Армении».
Согласно проекту, правительство вправе как одобрить, так и отклонить передачу, если посчитает, что памятник будет использоваться не по назначению или во вред обществу.
Газарян отметила, что инициатива в основном касается Армянской Апостольской Церкви, которая владеет наибольшим числом объектов историко-культурного значения.
По её данным, в распоряжении церкви находится более 360 памятников, включая церкви, не обладающие официальным статусом памятника. Она добавила, что построенные после 2010 года церкви в большинстве случаев не включены в перечень памятников, однако правительство может пересмотреть список и присвоить соответствующий статус отдельным сооружениям.
На вопрос о том, имели ли уже место случаи передачи церковного имущества, которые стали основанием для этой законодательной инициативы, Газарян заявила: «Подтвержденных прецедентов нет, но существуют не опровергнутые сведения». Она сослалась на заявления епископа Геворга Сарояна, которого Католикос снял с должности главы Масисской епархии, но суд Армавирской области постановил временно восстановить его до окончательного решения. По его словам, церковное имущество, включая квартиры, было передано членам семьи одного из руководителей церкви.
Депутат также напомнила о резонансном случае вокруг Святого Копья (Сурб Гегард) и заявлениях отца Асохика Карапетяна, директора архива и музеев Первопрестольного Эчмиадзина.
Речь идет о событии 2004 года, когда Католикос всех армян Гарегин II подарил фрагмент древка Святого Копья патриарху Алексию II по случаю его 75-летия. На днях по этому делу Следственный комитет вызвал на допрос отца Асохика Карапетяна.
Особое беспокойство у представителей правящей партии вызвали слова отца Асохика: «Дарение реликвий, таких как фрагмент Святого Копьая, — исключительное право церкви. Никто не имеет ни слова, ни дела в этом. Церковь решает, церковь дарит и церковь знает, что дарит».
«Это говорит о том, что такое отношение может распространяться и на имущество, находящееся в собственности церкви, — заявила Газарян. — Например, в честь дня рождения духовного лица может быть подарен небольшой часовенный храм, который также является памятником».
4 января 2026 года премьер-министр Никол Пашинян и епископы, требующие отставки Католикоса, объявили о начале реформ в Армянской Апостольской Церкви и представили свою «дорожную карту». Согласно ей, создается координационный совет, ответственный за организацию реформ.