21 Հունվար 2026 - 06:29 AMT
Փակ են Արագածոտնի մարզում «Ամբերդ» բարձր լեռնային օդերևութաբանական կայանից Ամբերդ ամրոց և Քարի լիճ տանող ավտոճանապարհները:
Մեղրու լեռնանցքը, Վանաձոր-Դիլիջան, Ջերմուկի խաչմերուկից մինչև Կապան, Լուսաշող-Լանջառ ճանապարհներըփակ են կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար։
Վարդենյաց լեռնանցքը փակ է կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար, իսկ մյուս տրանսպորտային միջոցների համար՝ դժվարանցանելի։
Ջրաբեր-Ֆանտան ճանապարհը դժվարանցանելի է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար։
Ապարանի, Արագածի, Դիլիջանի, Սևանի, Ճամբարակի, Մարտունու, Գավառի, Աբովյանի, Հրազդանի, Նաիրիի, Սիսիանի, Գորիսի, Աշոցքի, Ամասիայի տարածաշրջանների ավտոճանապարհներինտեղ-տեղ մերկասառույց է։
Ապարանի, Արագածի և Արթիկի տարածաշրջանների ճանապարհներին բուք է։
Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից և ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի ճգնաժամային կառավարման կենտրոնից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Ստեփանծմինդա-Լարս ճանապարհը փակէ բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար։
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում հունվարի 21-ի ցերեկը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։ Քամին` հյուսիսային 2-5մ/վ, հունվարի 23-24-ին առանձին շրջաններում սպասվում է նաև քամու ուժգնացում՝ 15-18մ/վ։
Օդի ջերմաստիճանը հունվարի 21-22-ին գիշերային ժամերին աստիճանաբար կնվազի 7-10 աստիճանով, հունվարի 23-24-ին գիշերային ժամերին աստիճանաբար նույնքան կբարձրանա։
ՀՀ ՇՄՆ Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի ղեկավար Լևոն Ազիզյանը գրել է․ «Վաղուց նման բան չէր եղել։ Բացասական ջերմաստիճանային անոմալիան ձգվում է գրեթե 7000 կիլոմետր։ Հունվարի 23-ին սառը եղանակը կհաստատվի Ամստերդամից մինչև Չիտա ընկած տարածքում։ Այդ անոմալիայի ձգվածությունը կազմում է մոտավորապես 6600 կմ։
Սառնամանիքների էպիկենտրոնը կլինի Միջին Ուրալում. հունվարի 23-ի առավոտյան այնտեղ ջերմաստիճանը կլինի նորմայից 20 աստիճանով ցածր՝ հասնելով նվազագույնը -37-ի»։

По состоянию на 09:17 21 января в Армении остаются закрытыми некоторые дороги, сообщает Служба спасения.
В Армянской области Арагацотн закрыты дороги от высокогорной метеостанции «Амберд» до крепости Амберд и озера Кари.
Для транспортных средств с прицепами закрыты Мегринский перевал, участки Ванадзор–Дилижан, от перекрестка Джермука до Капана, а также дорога Лусашох–Ланджар.
Перевал Варденяц закрыт для прицепных транспортных средств, а для остальных проезд затруднен. Участок дороги Джрабер–Фантан труднопроходим для всех видов транспорта.
На дорогах в регионах Апаран, Арагац, Дилижан, Севан, Чамбарак, Мартуни, Гавар, Абовян, Раздан, Наири, Сисиан, Горис, Ашоцк и Амасия местами наблюдается гололед.
В районах Апаран, Арагац и Артик отмечаются метели.
По информации, полученной от Министерства внутренних дел Грузии и Центра управления кризисными ситуациями МЧС России по Северной Осетии, дорога Степанцминда–Ларс закрыта для всех видов транспорта.
На территории Армении 21 января днем ожидается сухая погода. Ветер северный, 2–5 м/с, 23–24 января в отдельных районах возможны усиления ветра до 15–18 м/с.
Температура воздуха в ночное время 21–22 января постепенно понизится на 7–10 градусов, а в ночные часы 23–24 января вырастет на аналогичную величину.
Руководитель Центра гидрометеорологии и мониторинга Минсреды Армении Левон Азизян отметил: «Такого давно не было. Отрицательная температурная аномалия растянулась почти на 7000 километров. 23 января холод охватит территорию от Амстердама до Читы. Протяженность аномалии — около 6600 км.
Эпицентр морозов будет на Среднем Урале: утром 23 января температура там опустится на 20 градусов ниже нормы — до -37°C».