21 Հունվար 2026 - 12:16 AMT
ՀՀ-ն առաջին անգամ կմասնակցի Մալթայի միջազգային բիենալեին, որն անցնելու է մարտի 11-ից մայիսի 29-ը և կրում է «Մաքուր, պարզ, կտրված» խորագիրը (CLEAN/CLEAR/CUT)։Կերկայացվի նկարիչ և քանդակագործ Ռաֆֆի Ետալյանի «Այն բանի ձայնը, որը երբեք չի տեսնվել» ինստալյացիոն նախագիծը։ Տաղավարի համադրողը Սոնա Հովհաննիսյանն է։
Հայաստանը ներկայացնող նախագիծը ընտրվել է ԿԳՄՍ նախարարության կողմից 2025 թվականի հունիսին հայտարարված մրցույթի արդյունքում։
Նախագիծը՝ քանդակային և ձայնային ինստալյացիա, հանդիսատեսին հրավիրում է խորհրդածական վիրտուալ ճանապարհորդության՝ բացահայտելու տեսանելիի և անտեսանելիի, ներկայի և անցյալի հարաբերակցությունը:
Ռաֆֆի Ետալյանն անդամակցում է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Լիբանանի նկարիչների ու քանդակագործների միություններին։ Նրա արվեստը ներառում է հուշարձաններ, ինստալյացիաներ և հանրային տարածքներում իրականացված նախագծեր։ 2019 թվականին Ֆլորենցիայի XII բիենալեում նա արժանացել է Lorenzo il Magnifico ոսկե մեդալին՝ «Reflection of an Enigmatic Mind» ստեղծագործության համար։ 2015 թվականին Վատիկանի ֆիլատելիստական և դրամագիտական գրասենյակը վերարտադրել է Ետալյանի «Սուրբ Իգնատիոս Մալոյան» կտավը, որին նվիրված նաև նամականիշ է թողարկվել: Ետալյանի աշխատանքները ցուցադրվել են Հայաստանում, արաբական երկրներում, Եվրոպայում և ԱՄՆ-ում։ Արվեստագետի որոշ ստեղծագործություններ ներառված են աշխարհի տարբեր երկրների թանգարանների մշտական ցուցադրություններում և մասնավոր հավաքածուներում։
Հայաստանյան տաղավարի համադրող Սոնա Հովհաննիսյանը հանդիսանում է Triangle of Collaboration (ToC) մշակութային հարթակի համահիմնադիրն ու ICOM-ի անդամ։ Նրա համադրողական մոտեցումը հիմնված է հետազոտության, միջոլորտային համագործակցության և ժամանակակից մշակութային դիսկուրսների վրա։ Հովհաննիսյանը մասնակցել է միջազգային մի շարք ցուցահանդեսների, հետազոտական նախագծերի և բիենալեների՝ ներկայացնելով ժամանակակից արվեստի և տարածքային մշակույթի հարցադրումներ։
Հայաստանյան տաղավարի հանձնակատարը ԿԳՄՍ նախարարության ժամանակակից արվեստի և գրահրատարակչության վարչության պետ Սվետլանա Սահակյանն է։ Հայաստանի մասնակցությունն իրականացվում է նաև Իտալիայում ՀՀ դեսպանության օժանդակությամբ։
Այս տարվա բիենալեում ներկայացվելու է 47 ստեղծագործական նախագիծ, որոնք ընտրվել են աշխարհի 122 երկրից ներկայացված ավելի քան 3200 հայտերից։ Միջոցառումն ընդգրկում է 29 ազգային և թեմատիկ տաղավար՝ Մալթայի բիենալեն վերածելով տարածաշրջանում ամենախոշոր միջազգային մշակութային հարթակներից մեկի։

21 January 2026 - 13:22 AMT
Armenia will participate for the first time in the Malta International Biennale, which will take place from March 11 to May 29 under the theme “CLEAN/CLEAR/CUT.” Artist and sculptor Raffi Yedalian will represent the country with his installation “The Sound of What Was Never Seen.” curated by Sona Hovhannisyan.
The project was selected following a 2025 competition announced by Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports (MoESCS).
Yedalian’s piece, a sculptural and sound-based installation, invites audiences on a meditative virtual journey exploring the boundaries between the visible and the invisible, the present and the past.
Yedalian is a member of both the Armenian and Lebanese artists’ and sculptors’ unions. His body of work includes monuments, installations, and public art projects. In 2019, he won the Lorenzo il Magnifico Gold Medal at the XII Florence Biennale for “Reflection of an Enigmatic Mind.” In 2015, the Vatican’s Philatelic and Numismatic Office reproduced his painting “Saint Ignatius Maloyan” on a commemorative stamp. His works have been exhibited in Armenia, Arab countries, Europe, and the U.S., and are part of numerous museum collections and private holdings worldwide.
Curator Sona Hovhannisyan is co-founder of the Triangle of Collaboration (ToC) platform and a member of ICOM. Her curatorial approach emphasizes research, cross-disciplinary collaboration, and engagement with contemporary cultural discourse. She has participated in numerous international exhibitions, research projects, and biennials addressing contemporary art and territorial culture.
The commissioner of the Armenian pavilion is Svetlana Sahakyan, head of the Department of Contemporary Art and Publishing at the MoESCS. Armenia’s participation is also supported by its Embassy in Italy.
This year’s Malta Biennale will feature 47 creative projects selected from over 3,200 submissions representing 122 countries. The event includes 29 national and thematic pavilions, positioning the biennale as one of the region’s leading international cultural platforms.