21 Հունվար 2026 - 12:16 AMT
ՀՀ-ն առաջին անգամ կմասնակցի Մալթայի միջազգային բիենալեին, որն անցնելու է մարտի 11-ից մայիսի 29-ը և կրում է «Մաքուր, պարզ, կտրված» խորագիրը (CLEAN/CLEAR/CUT)։Կերկայացվի նկարիչ և քանդակագործ Ռաֆֆի Ետալյանի «Այն բանի ձայնը, որը երբեք չի տեսնվել» ինստալյացիոն նախագիծը։ Տաղավարի համադրողը Սոնա Հովհաննիսյանն է։
Հայաստանը ներկայացնող նախագիծը ընտրվել է ԿԳՄՍ նախարարության կողմից 2025 թվականի հունիսին հայտարարված մրցույթի արդյունքում։
Նախագիծը՝ քանդակային և ձայնային ինստալյացիա, հանդիսատեսին հրավիրում է խորհրդածական վիրտուալ ճանապարհորդության՝ բացահայտելու տեսանելիի և անտեսանելիի, ներկայի և անցյալի հարաբերակցությունը:
Ռաֆֆի Ետալյանն անդամակցում է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Լիբանանի նկարիչների ու քանդակագործների միություններին։ Նրա արվեստը ներառում է հուշարձաններ, ինստալյացիաներ և հանրային տարածքներում իրականացված նախագծեր։ 2019 թվականին Ֆլորենցիայի XII բիենալեում նա արժանացել է Lorenzo il Magnifico ոսկե մեդալին՝ «Reflection of an Enigmatic Mind» ստեղծագործության համար։ 2015 թվականին Վատիկանի ֆիլատելիստական և դրամագիտական գրասենյակը վերարտադրել է Ետալյանի «Սուրբ Իգնատիոս Մալոյան» կտավը, որին նվիրված նաև նամականիշ է թողարկվել: Ետալյանի աշխատանքները ցուցադրվել են Հայաստանում, արաբական երկրներում, Եվրոպայում և ԱՄՆ-ում։ Արվեստագետի որոշ ստեղծագործություններ ներառված են աշխարհի տարբեր երկրների թանգարանների մշտական ցուցադրություններում և մասնավոր հավաքածուներում։
Հայաստանյան տաղավարի համադրող Սոնա Հովհաննիսյանը հանդիսանում է Triangle of Collaboration (ToC) մշակութային հարթակի համահիմնադիրն ու ICOM-ի անդամ։ Նրա համադրողական մոտեցումը հիմնված է հետազոտության, միջոլորտային համագործակցության և ժամանակակից մշակութային դիսկուրսների վրա։ Հովհաննիսյանը մասնակցել է միջազգային մի շարք ցուցահանդեսների, հետազոտական նախագծերի և բիենալեների՝ ներկայացնելով ժամանակակից արվեստի և տարածքային մշակույթի հարցադրումներ։
Հայաստանյան տաղավարի հանձնակատարը ԿԳՄՍ նախարարության ժամանակակից արվեստի և գրահրատարակչության վարչության պետ Սվետլանա Սահակյանն է։ Հայաստանի մասնակցությունն իրականացվում է նաև Իտալիայում ՀՀ դեսպանության օժանդակությամբ։
Այս տարվա բիենալեում ներկայացվելու է 47 ստեղծագործական նախագիծ, որոնք ընտրվել են աշխարհի 122 երկրից ներկայացված ավելի քան 3200 հայտերից։ Միջոցառումն ընդգրկում է 29 ազգային և թեմատիկ տաղավար՝ Մալթայի բիենալեն վերածելով տարածաշրջանում ամենախոշոր միջազգային մշակութային հարթակներից մեկի։

Армения впервые примет участие в Мальтийской международной биеннале, которая пройдет с 11 марта по 29 мая под девизом CLEAN/CLEAR/CUT. Страну представит художник и скульптор Раффи Едальян с инсталляцией «Голос того, что никогда не было видно». Куратор армянского павильона — Сона Ованнисян.
Проект был выбран в результате конкурса, объявленного Министерством образования, науки, культуры и спорта Армении в июне 2025 года.
Инсталляция Едаляна сочетает скульптуру и звук, приглашая зрителей в медитативное виртуальное путешествие по границе видимого и невидимого, настоящего и прошлого.
Раффи Едальян — член Союзов художников и скульпторов Армении и Ливана. Его работы включают памятники, инсталляции и проекты в общественных пространствах. В 2019 году он получил золотую медаль Лоренцо Великолепного на XII Флорентийской биеннале за работу «Reflection of an Enigmatic Mind». В 2015 году Филателистическая и нумизматическая служба Ватикана выпустила марку с его картиной «Святой Игнатий Малоян». Работы Едаляна выставлялись в Армении, арабских странах, Европе и США, а также находятся в постоянных экспозициях музеев и частных коллекциях по всему миру.
Куратор армянского павильона Сона Ованнисян — соучредитель культурной платформы Triangle of Collaboration (ToC) и член ICOM. Её кураторский подход строится на исследовании, междисциплинарном сотрудничестве и актуальных культурных дискурсах. Она участвовала во многих международных выставках, исследовательских проектах и биеннале, поднимая вопросы современного искусства и территориальной культуры.
Комиссар армянского павильона — Светлана Сааакян, руководитель отдела современного искусства и издательского дела Министерства образования, науки, культуры и спорта РА. Участие Армении осуществляется при поддержке посольства Армении в Италии.
В этом году в Мальтийской биеннале будут представлены 47 творческих проектов, отобранных из более чем 3200 заявок из 122 стран. В рамках мероприятия будет действовать 29 национальных и тематических павильонов, что делает биеннале одной из крупнейших международных культурных платформ региона.