21 Հունվար 2026 - 14:52 AMT
ՀՀ-ում ամեն 3-րդ ուսուցիչը հաղթահարել է ատեստավորումը և ստանում է բարձր վարձատրություն: Այդ մասին ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Նա նաև հայտնել է, որ տարակարգին դիմելու և տարակարգ ստանալու տեմպն ավելի քան 3 անգամ աճել է, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Կամավոր ատեստավորման արդյունքներն ամբողջությամբ ամփոփված են. 9602 ուսուցիչ, որն ուսուցչական կազմի մոտ 31 տոկոսն է: Սա իսկապես լավ դինամիկա ու առաջընթաց է:
Մենք ոչ միայն կամավոր ատեստավորման ուղղությամբ ենք այս տեմպը տեսնում, օրինակ՝ տարակարգին դիմելու և տարակարգ ստանալու տեմպն ավելի քան 3 անգամ աճել է: Այս քաղաքականություններն ունեն կոնկրետ արդյունք:
Նախորդ տարի մեր դպրոցներ մտել է մոտ 4000 նոր ուսուցիչ, նրանց 80 տոկոսը մինչև 45 տարեկան մարդիկ են: Մարդիկ են, ովքեր ընտրել են մանկավարժությունը, ուսուցչի մասնագիտությունը, որովհետև տեսնում են կառավարության քաղաքականությունը, տեսնում են, որ դրա շնորհիվ ուսուցիչը մասնագիտական զարգացման համապատասխան խողովակներով արժանապատիվ վարձատրության հնարավորություն ունի»,- նշել է նախարարը:

Во время парламентских слушаний министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сообщила, что каждый третий учитель в стране прошёл добровольную аттестацию и теперь получает более высокую заработную плату.
Она добавила, что количество заявок и присвоений квалификационной категории (т.н. «таракарг») увеличилось более чем в три раза, передаёт 1lurer.am .
«Результаты добровольной аттестации полностью подведены: 9602 учителя, что составляет около 31% педагогического состава. Это действительно положительная динамика и прогресс.
Мы видим рост не только в аттестации. Темпы подачи заявлений и получения квалификационных категорий выросли более чем в три раза. Эти политики дают конкретные результаты.
В прошлом году в наши школы пришли около 4000 новых учителей, 80% из них — люди до 45 лет. Это те, кто выбрал профессию педагога, потому что видит политику правительства и понимает, что благодаря этим реформам можно профессионально развиваться и получать достойную оплату», — отметила министр.