22 Հունվար 2026 - 09:32 AMT
Արցախցիները հարազատների արտաշիրիմում են պահանջում․ «Եթե կարող եք բենզին բերել, ինչո՞ւ չեք բերում աճյունները»
Արցախյան վերջին պատերազմի օրերին զոհվածների հարազատները, ովքեր ներկայումս բնակվում են Հայաստանում, դիմել են կառավարությանը և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ խնդրելով արտաշիրիմում կատարել և տեղափոխել իրենց հարազատների մասունքները:
Բողոքի ակցիայի մասնակից «Համահայկական ճակատ» շարժման անդամ Ռուզան Ստեփանյանն ասել է․ «Ադրբեջանի հետ առևտուր եք սկսել, նավթ, բենզին, վաղն էլ գազար ու լոլիկ կբերեք, բա էս մարդկանց հարցերը ե՞րբ եք լուծելու։ Սա էլ հո անհետ կորածների հարցը չի՞։ Տեղը գիտեք,նույնիսկորոնողական աշխատանքներ պետք չեն, եթե կարող եք բենզին բերել, ինչո՞ւ չեք բերում այս մարդկանց հարազատների աճյունները», հայտնում է Aysor.am-ը:
Ըստ Ստեփանյանի՝ տարբեր գերատեսչություններից ծնողներին պատասխանում են, թե միշտ բարձրաձայնում են այդ հարցի մասին, մինչդեռ ոչ ոք ոչնչով չի զբաղվում։
«Այստեղ այն մարդիկ են, ովքեր մինչև վերջ մնացին Արցախում, նրանց զավակները, ամուսիները, հայրերը մինչև վերջ կռիվ տվեցին ադրբեջանական ասկյարի դեմ, զոհվեցին։ Բոլորս հիշում ենք այն կադրերը, որ մարդիկ հողը փորում են, հարազատին հուղարկավորում։ Նրանք դուրս եկան Արցախից՝ հույսով, որ շուտով կվերադառնան»,-լրագրողների հետ զրույցում ասել է տեփանյանը։
Նրա խոսքով՝ այն պայմաններում, երբ Արցախ վերադարձի հույսը մարել է, իսկ վարչապետ Փաշինյանը կոչ է արել մոռանալ այդ հեռանկարի մասին, խնդիրը դարձել է առավել հրատապ, հատկապես Ադրբեջանի հարթակներում շրջանառվող՝ հայոց շիրիմների պղծման կադրերի ֆոնին։
«Մարդիկ ցանկանում են հարազատների մասունքները տեղափոխել, որպեսզի խնկարկելու հնարավորություն ունենան։ Նրանց խնդրանքներին, նամակներին որևէ պատասխան չի եղել»,- նշել է Ստեփանյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Զոհվածներից մեկի հարազատը՝ տիկին Բելլան, նամակով դիմել է ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանին։ ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնել են, թե «միշտ բարձրաձայնում են խնդիրը»։
Այս պատասխանն զայրացրել է արցախցիներին։
«Դե կներեք էլի, պապս էլ է բարձրաձայնում, է հետո՞։ Որոնողական աշխատանքներ պետք չեն, մարդիկ տեղը գիտեն, ինչո՞ւ չեք բերում։ Հումանիտար խնդիրները եթե չեն կարողանում լուծել, ուրեմն իշխանությունը բանի պիտանի չէ, պետք է հեռանա։ Էս մարդիկ մաշվում են»,- բարկացած արձագանքել է Ռուզան Ստեփանյանը։
Նախաձեռնության շրջանակում նախատեսվում է նամակ հանձնել կառավարությանն՝ առաջարկելով Նիկոլ Փաշինյանին 2–3 օրվա ընթացքում հրատապ հանդիպում կազմակերպել՝ Արցախում հարազատների մարմինները թողած ընտանիքների հետ։
Ադրբեջանը 2023–ի սեպտեմբերի 19-ին Արցախի դեմ լայնամասշտաբ հարձակում է իրականացրել՝ ամբողջությամբ զանգվածային հրետակոծության տակ առնելով երկիրը։ Արդյունքում մեկ օր անց՝ սեպտեմբերի 20-ին ԱՀ իշխանություններն ընդունել են ռուսական խաղաղապահ առաքելության հրամանատարության առաջարկը կրակի դադարեցման վերաբերյալ՝ համաձայնվելով Բաքվի պայմաններին՝ ՊԲ զինաթափում և Արցախի Հանրապետության լուծարում։ Հարձակման հետևանքով զոհվել է 223 մարդ, այդ թվում՝ 20 քաղաքացիական անձ, որոնցից 6-ը եղել են անչափահաս։ Սեպտեմբերի 24-ից արցախցիների բռնի տեղահանում է սկսվել, 100,000–ից ավելի մարդ է բռնի տեղահանվել Հայաստան: Ըստ որոշ տվյալների, Արցախում մոտ 20 հայ է մնացել։

22 Январь 2026 - 11:40 AMT
Родственники погибших в ходе последней войны в Арцахе, ныне проживающие в Армении, обратились к правительству и премьер-министру Николу Пашиняну с просьбой провести эксгумацию и перевезти останки своих близких.
Участница акции протеста и член движения «Всеармянский фронт» Рузан Степанян заявила: «Вы уже начали торговлю с Азербайджаном — нефть, бензин, завтра будут морковь и помидоры. А когда решите вопросы этих людей? Это же не пропавшие без вести. Вы знаете точные места захоронения, даже поисковых работ не нужно. Если можете везти бензин, почему не можете вывезти останки этих людей?», — передает Aysor.am .
По словам Степанян, различные ведомства лишь формально отвечают родителям, что «вопрос регулярно поднимается», но на деле никто ничем не занимается.
«Здесь собрались люди, которые до конца оставались в Арцахе. Их сыновья, мужья, отцы сражались до последнего против азербайджанских солдат и погибли. Мы все помним кадры, как люди копали землю, чтобы похоронить близких. Они покидали Арцах с надеждой, что скоро вернутся», — заявила Степанян в беседе с журналистами.
Она подчеркнула, что в условиях, когда надежда на возвращение в Арцах исчезла, а премьер-министр Пашинян призвал отказаться от этой перспективы, вопрос становится особенно острым, особенно на фоне кадров с азербайджанских платформ, где демонстрируются случаи осквернения армянских могил.
«Люди хотят перевезти останки своих родных, чтобы иметь возможность помянуть их. Ни на одно письмо или просьбу им не ответили», — добавила Степанян в комментарии для Panorama.am .
Родственница одного из погибших, госпожа Белла, направила письмо исполняющему обязанности министра иностранных дел Арарату Мирзояну. В пресс-службе МИД сообщили, что «вопрос постоянно поднимается».
Этот ответ вызвал гнев среди арцахцев.
«Извините, конечно, но и мой дед тоже “постоянно поднимает” вопросы — и что дальше? Поисковых работ не требуется, место известно. Почему не привозят? Если власти не способны решать гуманитарные проблемы, значит они ни на что не годны и должны уйти. Эти люди изматываются», — возмущенно отметила Рузан Степанян.
В рамках инициативы планируется передать письмо в правительство с предложением в течение 2–3 дней организовать срочную встречу премьер-министра Никола Пашиняна с семьями, чьи близкие остались похороненными в Арцахе.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Арцах, подвергнув регион массированному артобстрелу. Уже на следующий день — 20 сентября — власти Арцаха приняли предложение командования российской миротворческой миссии о прекращении огня, согласившись на условия Баку, включая разоружение Армии обороны Арцаха и самороспуск Республики Арцах. В результате атаки погибло 223 человека, в том числе 20 гражданских, из них 6 несовершеннолетних. С 24 сентября началась насильственная депортация арцахцев — более 100 тысяч человек были вынуждены покинуть свои дома и переехать в Армению. По разным данным, в Арцахе осталось не более 20 армян.