22 Հունվար 2026 - 09:32 AMT
Արցախցիները հարազատների արտաշիրիմում են պահանջում․ «Եթե կարող եք բենզին բերել, ինչո՞ւ չեք բերում աճյունները»
Արցախյան վերջին պատերազմի օրերին զոհվածների հարազատները, ովքեր ներկայումս բնակվում են Հայաստանում, դիմել են կառավարությանը և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ խնդրելով արտաշիրիմում կատարել և տեղափոխել իրենց հարազատների մասունքները:
Բողոքի ակցիայի մասնակից «Համահայկական ճակատ» շարժման անդամ Ռուզան Ստեփանյանն ասել է․ «Ադրբեջանի հետ առևտուր եք սկսել, նավթ, բենզին, վաղն էլ գազար ու լոլիկ կբերեք, բա էս մարդկանց հարցերը ե՞րբ եք լուծելու։ Սա էլ հո անհետ կորածների հարցը չի՞։ Տեղը գիտեք,նույնիսկորոնողական աշխատանքներ պետք չեն, եթե կարող եք բենզին բերել, ինչո՞ւ չեք բերում այս մարդկանց հարազատների աճյունները», հայտնում է Aysor.am-ը:
Ըստ Ստեփանյանի՝ տարբեր գերատեսչություններից ծնողներին պատասխանում են, թե միշտ բարձրաձայնում են այդ հարցի մասին, մինչդեռ ոչ ոք ոչնչով չի զբաղվում։
«Այստեղ այն մարդիկ են, ովքեր մինչև վերջ մնացին Արցախում, նրանց զավակները, ամուսիները, հայրերը մինչև վերջ կռիվ տվեցին ադրբեջանական ասկյարի դեմ, զոհվեցին։ Բոլորս հիշում ենք այն կադրերը, որ մարդիկ հողը փորում են, հարազատին հուղարկավորում։ Նրանք դուրս եկան Արցախից՝ հույսով, որ շուտով կվերադառնան»,-լրագրողների հետ զրույցում ասել է տեփանյանը։
Նրա խոսքով՝ այն պայմաններում, երբ Արցախ վերադարձի հույսը մարել է, իսկ վարչապետ Փաշինյանը կոչ է արել մոռանալ այդ հեռանկարի մասին, խնդիրը դարձել է առավել հրատապ, հատկապես Ադրբեջանի հարթակներում շրջանառվող՝ հայոց շիրիմների պղծման կադրերի ֆոնին։
«Մարդիկ ցանկանում են հարազատների մասունքները տեղափոխել, որպեսզի խնկարկելու հնարավորություն ունենան։ Նրանց խնդրանքներին, նամակներին որևէ պատասխան չի եղել»,- նշել է Ստեփանյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Զոհվածներից մեկի հարազատը՝ տիկին Բելլան, նամակով դիմել է ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանին։ ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնել են, թե «միշտ բարձրաձայնում են խնդիրը»։
Այս պատասխանն զայրացրել է արցախցիներին։
«Դե կներեք էլի, պապս էլ է բարձրաձայնում, է հետո՞։ Որոնողական աշխատանքներ պետք չեն, մարդիկ տեղը գիտեն, ինչո՞ւ չեք բերում։ Հումանիտար խնդիրները եթե չեն կարողանում լուծել, ուրեմն իշխանությունը բանի պիտանի չէ, պետք է հեռանա։ Էս մարդիկ մաշվում են»,- բարկացած արձագանքել է Ռուզան Ստեփանյանը։
Նախաձեռնության շրջանակում նախատեսվում է նամակ հանձնել կառավարությանն՝ առաջարկելով Նիկոլ Փաշինյանին 2–3 օրվա ընթացքում հրատապ հանդիպում կազմակերպել՝ Արցախում հարազատների մարմինները թողած ընտանիքների հետ։
Ադրբեջանը 2023–ի սեպտեմբերի 19-ին Արցախի դեմ լայնամասշտաբ հարձակում է իրականացրել՝ ամբողջությամբ զանգվածային հրետակոծության տակ առնելով երկիրը։ Արդյունքում մեկ օր անց՝ սեպտեմբերի 20-ին ԱՀ իշխանություններն ընդունել են ռուսական խաղաղապահ առաքելության հրամանատարության առաջարկը կրակի դադարեցման վերաբերյալ՝ համաձայնվելով Բաքվի պայմաններին՝ ՊԲ զինաթափում և Արցախի Հանրապետության լուծարում։ Հարձակման հետևանքով զոհվել է 223 մարդ, այդ թվում՝ 20 քաղաքացիական անձ, որոնցից 6-ը եղել են անչափահաս։ Սեպտեմբերի 24-ից արցախցիների բռնի տեղահանում է սկսվել, 100,000–ից ավելի մարդ է բռնի տեղահանվել Հայաստան: Ըստ որոշ տվյալների, Արցախում մոտ 20 հայ է մնացել։

Families of soldiers killed during the last Nagorno-Karabakh war, now living in Armenia, are urging the government and Prime Minister Nikol Pashinyan to allow the exhumation and transfer of their relatives’ remains from Artsakh.
At a protest organized by the “Pan-Armenian Front” movement, member Ruzan Stepanyan said, “You’ve started trading with Azerbaijan—oil, fuel—tomorrow it’ll be carrots and tomatoes. When will you solve these people’s issues? This isn’t about missing persons. You know exactly where they’re buried. You don’t even need search operations. If you can bring in fuel, why can’t you bring back these remains?” Aysor.am reports.
Stepanyan noted that despite repeated inquiries, state agencies continue to offer the same reply: that the issue is “regularly raised,” yet no action is taken.
“These are the people who stayed in Artsakh till the very end. Their sons, husbands, fathers fought to the last against Azerbaijani soldiers and were killed. We all remember the footage of people digging graves and burying their loved ones. They left Artsakh with the hope of returning soon,” Stepanyan told reporters.
She emphasized that, with the hope of return now extinguished and Prime Minister Pashinyan urging Armenians to let go of that vision, the need to retrieve the remains has become urgent—especially as videos emerge on Azerbaijani platforms showing Armenian graves being desecrated.
“People just want to move their relatives’ remains so they can mourn them properly. None of their letters or requests have received a response,” Stepanyan told Panorama.am .
Bella, a relative of one of the fallen, sent a letter to acting Foreign Minister Ararat Mirzoyan. The Foreign Ministry’s public affairs department replied that “the issue is regularly raised.”
This response has angered the families.
“Well excuse me, my grandpa also ‘regularly raises’ it—then what? No search is needed. They know the location. Why haven’t they done anything? If they can’t resolve humanitarian issues, then the authorities are unfit and should step down. These people are falling apart,” Stepanyan said.
As part of the initiative, the group plans to deliver a letter to the government proposing an urgent meeting with Prime Minister Pashinyan in the next 2–3 days, specifically with families whose relatives’ bodies remain in Artsakh.
On September 19, 2023, Azerbaijan launched a full-scale attack on Artsakh, subjecting the region to intense shelling. The next day, the local authorities accepted a ceasefire proposal by the Russian peacekeeping mission and agreed to Baku’s terms, including the disbandment of the Artsakh Defense Army and the dissolution of the Republic of Artsakh. The offensive resulted in 223 deaths, including 20 civilians, 6 of them minors. From September 24, forced displacement began, with over 100,000 people fleeing to Armenia. Only about 20 Armenians are believed to remain in Artsakh today.