Ադրբեջանական գերությունից վերադարձած Վագիֆ Խաչատրյանը վիրահատվել է «Նորք-Մարաշ» բժշկական կենտրոնում: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Վիրահատությունն ընթացել է հարթ, առանց բարդությունների։ Նա տեղափոխվել է ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունք։
Վիճակը գնահատվում է կայուն, կրած վիրահատության ծավալին համապատասխան։ Շուտափույթ ապաքինում եմ մաղթում»,-ասվում է գրառման մեջ:
Հունվարի 14-ին Ադրբեջանը Հայաստանին է հանձնել Դավիթ Դավթյանին, Գևորգ Սուջյանին, Վիգեն Էուլջեքջյանին և Վագիֆ Խաչատրյանին։ Վագիֆ Խաչատրյանը գերեվարվել էր 2023-ի հուլիսին՝ Հակարիի կամրջի մոտ, երբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ Արցախից մեկնել է Հայաստան՝ բուժման նպատակով։ 2025-ի դեկտեմբերի վերջին հաղորդվել էր, որ Բաքվի բանտում նրա առողջական վիճակը վատթարացել է, ինչի հետևանքով տեղափոխվել է հիվանդանոց։

Прооперированный после возвращения из азербайджанского плена Вагиф Хачатрян проходит лечение в медицинском центре «Норк-Мараш». Об этом на своей странице в Facebook сообщила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
«Операция прошла спокойно, без осложнений. Пациент переведен в отделение интенсивной терапии. Состояние стабильное, соответствует объему проведенного вмешательства. Желаю скорейшего выздоровления», — говорится в сообщении.
14 января Азербайджан передал Армении Давида Давтяна, Геворга Суджяна, Вигена Эулджекчяна и Вагифа Хачатряна. Последний был захвачен в плен в июле 2023 года возле моста Хакари, когда направлялся из Арцаха в Армению на лечение под сопровождением Международного комитета Красного Креста. В конце декабря 2025 года сообщалось, что его состояние в бакинской тюрьме ухудшилось, после чего он был переведен в больницу.