Ադրբեջանական գերությունից վերադարձած Վագիֆ Խաչատրյանը վիրահատվել է «Նորք-Մարաշ» բժշկական կենտրոնում: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Վիրահատությունն ընթացել է հարթ, առանց բարդությունների։ Նա տեղափոխվել է ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունք։
Վիճակը գնահատվում է կայուն, կրած վիրահատության ծավալին համապատասխան։ Շուտափույթ ապաքինում եմ մաղթում»,-ասվում է գրառման մեջ:
Հունվարի 14-ին Ադրբեջանը Հայաստանին է հանձնել Դավիթ Դավթյանին, Գևորգ Սուջյանին, Վիգեն Էուլջեքջյանին և Վագիֆ Խաչատրյանին։ Վագիֆ Խաչատրյանը գերեվարվել էր 2023-ի հուլիսին՝ Հակարիի կամրջի մոտ, երբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ Արցախից մեկնել է Հայաստան՝ բուժման նպատակով։ 2025-ի դեկտեմբերի վերջին հաղորդվել էր, որ Բաքվի բանտում նրա առողջական վիճակը վատթարացել է, ինչի հետևանքով տեղափոխվել է հիվանդանոց։

Vagif Khachatryan, who was recently repatriated from Azerbaijani captivity, has undergone surgery at the Nork-Marash Medical Center. The news was shared on Facebook by Armenia’s Health Minister Anahit Avanesyan.
“The surgery went smoothly and without complications. He has been moved to the intensive care unit. His condition is stable and corresponds to the scope of the procedure. I wish him a speedy recovery,” the statement reads.
On January 14, Azerbaijan handed over Davit Davtyan, Gevorg Sujyan, Vicken Euljeckjian, and Vagif Khachatryan to Armenia. Khachatryan was captured in July 2023 near the Hakari Bridge while traveling from Artsakh to Armenia for medical treatment under the escort of the International Committee of the Red Cross. In late December 2025, it was reported that his health had deteriorated in a Baku prison, prompting his transfer to a hospital.