Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն ու իր աշխատակազմի անդամները՝ 2025 թվականի ձմեռային զորակոչի շրջանակում, այցելել են պաշտպանության նախարարության N ուսումնական զորամաս։
Այցի ընթացքում, զորամասի հրամանատարության ուղեկցությամբ, իրականացվել է շրջայց՝ տեղում ծանոթանալու զինծառայողների սոցիալ-կենցաղային պայմաններին և ծառայության կազմակերպման առանձնահատկություններին։
Պաշտպանը զրույցներ է վարել նորակոչիկների հետ, ովքեր պատմել են իրենց ծառայության ընթացքում ունեցած առօրյայի, ծառայության պայմանների, հրամանատարության և ծառայակիցների հետ փոխհարաբերությունների, ինչպես նաև զինվորական միջավայրին ինտեգրվելու գործընթացի վերաբերյալ։
Նորակոչիկների իրավունքների հարցերը մշտապես գտնվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի ուշադրության կենտրոնում, դրանք պարբերաբար բարձրաձայնվում և հասցեագրվում են տարբեր հարթակներում։
Այցի հիմնական նպատակը եղել է նորակոչիկների զինծառայության մեկնարկային փուլի, նրանց նկատմամբ ցուցաբերվող վերաբերմունքի, ծառայության ընդհանուր պայմանների և իրավունքների իրացման վիճակի գնահատումը։
Միևնույն ժամանակ, ՄԻՊ-ը կարևորել է այն բարեփոխումները, որոնք նպաստել են զինված ուժերում մարդու իրավունքների վերաբերյալ դրական փոփոխություններին և ծառայության պայմանների շարունակական բարելավմանը։

В рамках зимнего призыва 2025 года Защитник прав человека Армении Анаит Манасян вместе с членами своей команды посетила учебную воинскую часть Министерства обороны.
В сопровождении командования части была проведена инспекционная экскурсия для ознакомления с социально-бытовыми условиями солдат и особенностями организации службы.
Манасян провела беседы с новобранцами, которые рассказали о своей повседневной жизни в армии, условиях службы, отношениях с командованием и сослуживцами, а также об адаптации к военной среде.
Вопросы прав новобранцев остаются в центре внимания омбудсмена и регулярно поднимаются на различных уровнях.
Основной целью визита было оценить стартовый этап службы, отношение к призывникам, общие условия службы и реализацию их прав.
Манасян также подчеркнула важность реформ, способствующих положительным изменениям в вопросах прав человека в вооруженных силах и улучшению условий военной службы.