23 Հունվար 2026 - 12:27 AMT
ՀՀ ներքին գործերի նախարարության կիբեռոստիկանությունը նախազգուշացնում է TikTok հարթակում տարածվող հերթական խաբեության մասին, որի շրջանակում քաղաքացիներին մոլորեցնում են իբր «սոցիալական հիմնադրամից» 300 հազար դրամ աջակցություն ստանալու հնարավորությամբ։
Ըստ հաղորդագրության՝ տվյալ հրապարակումների միջոցով քաղաքացիներին առաջարկվում է սահմանափակ ժամանակում անցնել հղմամբ և լրացնել համապատասխան «դիմում», սակայն իրականում սա կիբեռհանցագործների կողմից իրականացվող սխեմա է՝ անձնական և բանկային տվյալներ (քարտի համարը, PIN, CVV, մեկանգամյա կոդեր և այլն) հափշտակելու նպատակով, ինչը կարող է հանգեցնել դրամական միջոցների կորստի։
«Հորդորում ենք.
• չանցնել կասկածելի հղումներով
• չլրացնել «դիմումով» պահանջվող որևէ տվյալ:
Հիշեք՝
– ՀՀ պետական և սոցիալական մարմինները սոցիալական ցանցերի միջոցով չեն հավաքագրում քաղաքացիների բանկային և անձնական տվյալներ։
– ՀՀ պետական և սոցիալական մարմինները օգտագործում են միայն հայկական «.am» դոմենային անվանումներ (օրինակ՝ mlsa.am, socservice.am, mia.gov.am, moh.am, e-request.am)»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Киберполиция Министерства внутренних дел Армении предостерегает граждан от новой мошеннической схемы, распространяемой на платформе TikTok. Пользователям предлагают якобы получить помощь в размере 300 000 драмов от некоего «социального фонда».
Как отмечается в сообщении, людям предлагается пройти по ссылке и в течение ограниченного времени заполнить «заявку». Однако на деле это фишинговая схема, с помощью которой киберпреступники пытаются завладеть личной и банковской информацией — номером карты, PIN-кодом, CVV, одноразовыми кодами и прочим, что может привести к потере денежных средств.
МВД настоятельно рекомендует:
- не переходить по подозрительным ссылкам
- не вводить никакие данные в подобных «заявках»
Помните:
– Государственные и социальные органы Армении не собирают банковские или персональные данные через соцсети.