Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը հունվարի 23-ին հրավիրած հերթական նիստում ընդունել է մի շարք վարչական որոշումներ՝ կապված լիցենզավորման, վերահեռարձակման և օրենսդրական խախտումների հետ։ Նիստի ընթացքում հինգ ընկերությունների վերաբերյալ կայացվել են իրավական ակտեր, այդ թվում՝ խախտումների հիմքով տուգանքների վերաբերյալ։
Մասնավորապես, «Հայկական երկրորդ հեռուստաալիք» ՍՊԸ-ն տուգանվել է 1,200,000 ՀՀ դրամով՝ 2025 թվականի դեկտեմբերի 21-ին հեռարձակված «Հայելի ակումբ» հաղորդման ընթացքում արձանագրված գռեհկաբանության և հայհոյախոսությունների համար։ Հանձնաժողովը նշել է, որ ընկերությունը խախտել է «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի 3-րդ մասը, ինչպես նաև ՀՌՀ-ի կողմից հաստատված անչափահասների վրա բացասական ազդեցություն ունեցող հաղորդումների չափորոշիչները։
Վարչական վարույթի արդյունքներով Հանձնաժողովը կիրառել է օրենքով սահմանված տույժի եռապատիկը՝ որպես տուգանք։
Բացի այդ, «ԼԱՅՔՆԵՏ» ՍՊԸ-ն ևս տուգանվել է 115․064 ՀՀ դրամով՝ առանց իրավական հիմքի տեսալսողական ծրագրեր վերահաղորդելու համար, իսկ «ՏՈՍՊԱ» ռադիոընկերության խմբագրություն ՓԲԸ-ն՝ 300,000 դրամով՝ «Սպուտնիկ Արմենիա» ծրագրի ձայնագրությունների ներկայացման պահանջը մասնակի չկատարելու հիմքով։
Հանձնաժողովն ընդգծել է, որ նշված որոշումներն ուժի մեջ մտնելու պահից կարող են բողոքարկվել երկամսյա ժամկետում՝ ՀՌՀ-ին կամ ՀՀ վարչական դատարանին։

Комиссия по телевидению и радио Армении на очередном заседании 23 января приняла ряд административных решений, касающихся лицензирования, ретрансляции и нарушений законодательства.
В частности, ООО «Второй армянский телеканал» был оштрафован на 1 200 000 драмов за использование грубой лексики и брани в передаче «Клуб Зеркало», вышедшей в эфир 21 декабря 2025 года. Комиссия указала на нарушение части 3 статьи 9 закона «Об аудиовизуальных медиа», а также несоблюдение стандартов, утверждённых комиссией, касающихся негативного воздействия на несовершеннолетних.
По итогам административного производства комиссия применила троекратный штраф, предусмотренный законом.
Кроме того, ООО «Лайкнет» оштрафовано на 115 064 драма за ретрансляцию телепередач без правовых оснований, а редакция радиокомпании ЗАО «ТОСПА» — на 300 000 драмов за частичное невыполнение требований по предоставлению записей программы «Спутник Армения».
Комиссия подчеркнула, что с момента вступления в силу указанные решения могут быть обжалованы в двухмесячный срок .