Հունվարի 23-ին Երևանում տեղի է ունեցել Սոս Սարգսյանի անվան համազգային թատրոնի նոր շենքի բացման պաշտոնական արարողությունը: Թատրոնն ապահովված է նոր բեմով, ժամանակակից լուսային ու ձայնային համակարգերով, տեխնիկական անհրաժեշտ սարքավորումներով և հնարավորություններով, հանդերձարաններով և դիմահարդարման սենյակներով։ Առաջին հարկում գործում է փոքր բեմ՝ փորձարարական ներկայացումների համար, իսկ երկրորդ հարկում տեղակայվել է մեծ դահլիճը՝ ավելի քան 230 հանդիսականի համար։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել շենքում, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին։
Իսահակ Ներսիսյանի նախագծով 2019 թվականին մեկնարկած թատրոնի նոր շենքի շինարարությունն իրականացվել է պետական բյուջեի և բարերարների միջոցներով: ՀՀ պետական բյուջեից Համազգային թատրոնի նոր շենքի կառուցման, նորոգման և գույքով համալրման նպատակով հատկացվել է ավելի քան 275 մլն դրամ, որից 205 մլն դրամը գույքի և սարքավորման ձեռքբերման, իսկ 70 մլնը` շինարարության համար:
Թատրոնի նոր շենքի բացումը նշանավորվել է Մորիս Մետերլինկի «Սուրբ Անտոնիոսի հրաշագործությունը» ներկայացման բեմադրությամբ։
2026 թվականին լրանում է Սոս Սարգսյանի անվան համազգային թատրոնի հիմնադրման 35-ամյակը: Թատրոնը մինչ այս առանձին շենք չի ունեցել և գործել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի տարածքում:

23 января в Ереване состоялась официальная церемония открытия нового здания Национального театра имени Соса Саргсяна. Театр оснащён современной сценой, высокотехнологичными световыми и звуковыми системами, необходимым техническим оборудованием, гримёрками и раздевалками. На первом этаже находится малая экспериментальная сцена, на втором — большой зал, рассчитанный более чем на 230 зрителей.
Премьер-министр Никол Пашинян в сопровождении министра образования, науки, культуры и спорта Жанны Андреасян осмотрел здание и ознакомился с созданными условиями.
Строительство театра по проекту Исаака Нерсисяна началось в 2019 году и осуществлялось за счёт государственного бюджета и благотворительных пожертвований. Из бюджета Армении на строительство, ремонт и оснащение театра было выделено более 275 млн драмов: 205 млн на закупку оборудования и мебели, и 70 млн на строительные работы.
Открытие нового здания ознаменовалось постановкой пьесы Мориса Метерлинка «Чудо Святого Антония».
В 2026 году Национальный театр имени Соса Саргсяна отметит 35-летие со дня основания. До этого театр не имел собственного здания и функционировал в помещениях Ереванского государственного института театра и кино.