Հունվարի 23-ին Երևանում տեղի է ունեցել Սոս Սարգսյանի անվան համազգային թատրոնի նոր շենքի բացման պաշտոնական արարողությունը: Թատրոնն ապահովված է նոր բեմով, ժամանակակից լուսային ու ձայնային համակարգերով, տեխնիկական անհրաժեշտ սարքավորումներով և հնարավորություններով, հանդերձարաններով և դիմահարդարման սենյակներով։ Առաջին հարկում գործում է փոքր բեմ՝ փորձարարական ներկայացումների համար, իսկ երկրորդ հարկում տեղակայվել է մեծ դահլիճը՝ ավելի քան 230 հանդիսականի համար։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել շենքում, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին։
Իսահակ Ներսիսյանի նախագծով 2019 թվականին մեկնարկած թատրոնի նոր շենքի շինարարությունն իրականացվել է պետական բյուջեի և բարերարների միջոցներով: ՀՀ պետական բյուջեից Համազգային թատրոնի նոր շենքի կառուցման, նորոգման և գույքով համալրման նպատակով հատկացվել է ավելի քան 275 մլն դրամ, որից 205 մլն դրամը գույքի և սարքավորման ձեռքբերման, իսկ 70 մլնը` շինարարության համար:
Թատրոնի նոր շենքի բացումը նշանավորվել է Մորիս Մետերլինկի «Սուրբ Անտոնիոսի հրաշագործությունը» ներկայացման բեմադրությամբ։
2026 թվականին լրանում է Սոս Սարգսյանի անվան համազգային թատրոնի հիմնադրման 35-ամյակը: Թատրոնը մինչ այս առանձին շենք չի ունեցել և գործել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի տարածքում:

24 January 2026 - 08:34 AMT
On January 23, the official opening ceremony of the new building of the Sos Sargsyan National Theater took place in Yerevan. The venue features a modern stage, state-of-the-art lighting and sound systems, essential technical infrastructure, dressing rooms, and makeup areas. The first floor houses a small experimental stage, while the second floor hosts a large auditorium with over 230 seats.
Prime Minister Nikol Pashinyan, accompanied by Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, toured the building and reviewed the newly established facilities.
The theater’s construction, based on a design by Isahak Nersisyan, began in 2019 and was funded by the state budget and private donors. More than 275 million drams were allocated from Armenia’s state budget: 205 million drams for equipment and furnishing, and 70 million drams for construction.
The opening event was marked by a performance of Maurice Maeterlinck’s The Miracle of Saint Anthony.
In 2026, the Sos Sargsyan National Theater will celebrate its 35th anniversary. Until now, it operated without its own dedicated building, using facilities at the Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography.