Հունվարի 23-ին Իջևանում կայացել է «Սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատումների կանխարգելում․ իրազեկում և հասարակական գիտակցության ձևավորում» խորագրով միջոցառում, որը կազմակերպվել է ՄԻՊ-ի և Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության համագործակցությամբ։ Բացման խոսքերով հանդես են եկել Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը և Նիդերլանդների Թագավորության դեսպան Մարիկե Մոնրոյ-Վինթերը։
Անդրադառնալով թեմային՝ Անահիտ Մանասյանը նշել է, որ չնայած վերջին տարիներին ձեռնարկված քայլերին՝ այն շարունակում է մնալ մեր հասարակության համար լուրջ և մտահոգիչ խնդիր՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության և գենդերային հավասարության ապահովման տեսանկյունից։
«Սովորաբար, երբ հասարակությունում խոսում են իրավահավասարության մասին, հաճախ այն սխալմամբ ընկալվում է որպես որոշակի խմբերին արտոնություններ տրամադրելու փորձ։ Մինչդեռ իրականում խոսքը ոչ թե արտոնությունների, այլ հավասար հնարավորությունների երաշխավորման մասին է։ Որոշ խմբերի իրավունքների շեշտադրումը վկայում է այն մասին, որ նրանց իրավունքների իրացման հետ կապված առկա են խնդիրներ։ Կարևոր չէ՝ դրանք մեծ են, թե փոքր. փաստն այն է, որ կան մարտահրավերներ, որոնք պետք է հաղթահարվեն»,-ասել է նա:
Միջոցառման ընթացքում ցուցադրվել է «Շնորհավոր, աղջիկ է» վավերագրական ֆիլմը, որի ստեղծումը հնարավոր է դարձել Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության աջակցությամբ։ Ֆիլմը լուսաբանում է սեռով պայմանավորված հղիությունների արհեստական ընդհատումների թեման՝ ընդգծելով դրա խորքային պատճառներն ու հետևանքները։
Ցուցադրությունից հետո անցկացվել է թեմատիկ քննարկում, որին մասնակցել են Անահիտ Մանասյանը, դեսպան Մարիկե Մոնրոյ-Վինթերը, «Հոդված 3» ակումբի հիմնադիր ղեկավար Գայանե Աբրահամյանը և ԲԿՄԱ ֆուտբոլային ակումբի գործադիր տնօրեն Գագիկ Աղբալյանը։ Քննարկումը վարել է Լարիսա Հարությունյանը, ով ներկայացնում է Նիդերլանդների դեսպանությունը՝ որպես քաղաքական և տնտեսական հարցերի պատասխանատու։
Միջոցառման եզրափակիչ խոսքում Անահիտ Մանասյանը շեշտել է նման նախաձեռնությունների կարևորությունը՝ ոչ միայն տեղեկացվածության մակարդակի բարձրացման, այլ նաև հանրային գիտակցության ձևավորման տեսանկյունից՝ հիմնված հավասարության, հարգանքի և համերաշխության սկզբունքների վրա։
Նա նաև ընդգծել է, որ այս հարցում հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ է համախմբել բոլոր շահագրգիռ կողմերի ջանքերը՝ խոստանալով, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը պատրաստ է աջակցել ոլորտում նախաձեռնվող բոլոր նպատակային ծրագրերին։
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել Տավուշի մարզպետարանի, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև թեմայով հետաքրքրված քաղաքացիներ։

24 Январь 2026 - 09:03 AMT
23 января в городе Иджеван состоялось мероприятие на тему «Предотвращение селективных абортов по признаку пола: информирование и формирование общественного сознания». Инициатива была организована при сотрудничестве офиса Защитника прав человека Армении и посольства Королевства Нидерландов в Армении. С приветственными речами выступили омбудсмен Анаит Манасян и посол Нидерландов Марике Монрой-Винтер.
Манасян подчеркнула, что несмотря на предпринятые шаги, проблема остаётся острой в контексте защиты прав человека и обеспечения гендерного равенства.
«Когда в обществе говорят о равноправии, это часто ошибочно воспринимается как предоставление привилегий отдельным группам. Но речь идёт не о привилегиях, а о гарантировании равных возможностей. Подчёркивание прав определённых групп свидетельствует о наличии проблем с реализацией этих прав. Не важно, насколько они велики — важно то, что они есть, и их необходимо преодолеть», — сказала она.
В рамках мероприятия был показан документальный фильм «Это девочка», созданный при поддержке посольства Нидерландов. Фильм освещает глубинные причины и последствия селективных абортов по полу.
После показа состоялась тематическая дискуссия с участием Анаит Манасян, посла Марики Монрой-Винтер, основателя клуба «Статья 3» Гаяне Абрамян и исполнительного директора футбольного клуба БКМА Гагика Агабаляна. Модератором выступила Лариса Арутюнян, ответственный сотрудник посольства Нидерландов по политическим и экономическим вопросам.
В заключительной речи Манасян подчеркнула важность подобных инициатив не только для повышения уровня осведомлённости, но и для формирования общественного сознания, основанного на принципах равенства, уважения и солидарности.
Она также отметила, что для достижения успеха необходимо объединение усилий всех заинтересованных сторон, и заверила, что офис омбудсмена готов поддержать все целевые программы в данной сфере.
В мероприятии приняли участие представители администрации Тавушской области, гражданского общества и заинтересованные граждане.