Հունվարի 23-ին Իջևանում կայացել է «Սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատումների կանխարգելում․ իրազեկում և հասարակական գիտակցության ձևավորում» խորագրով միջոցառում, որը կազմակերպվել է ՄԻՊ-ի և Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության համագործակցությամբ։ Բացման խոսքերով հանդես են եկել Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը և Նիդերլանդների Թագավորության դեսպան Մարիկե Մոնրոյ-Վինթերը։
Անդրադառնալով թեմային՝ Անահիտ Մանասյանը նշել է, որ չնայած վերջին տարիներին ձեռնարկված քայլերին՝ այն շարունակում է մնալ մեր հասարակության համար լուրջ և մտահոգիչ խնդիր՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության և գենդերային հավասարության ապահովման տեսանկյունից։
«Սովորաբար, երբ հասարակությունում խոսում են իրավահավասարության մասին, հաճախ այն սխալմամբ ընկալվում է որպես որոշակի խմբերին արտոնություններ տրամադրելու փորձ։ Մինչդեռ իրականում խոսքը ոչ թե արտոնությունների, այլ հավասար հնարավորությունների երաշխավորման մասին է։ Որոշ խմբերի իրավունքների շեշտադրումը վկայում է այն մասին, որ նրանց իրավունքների իրացման հետ կապված առկա են խնդիրներ։ Կարևոր չէ՝ դրանք մեծ են, թե փոքր. փաստն այն է, որ կան մարտահրավերներ, որոնք պետք է հաղթահարվեն»,-ասել է նա:
Միջոցառման ընթացքում ցուցադրվել է «Շնորհավոր, աղջիկ է» վավերագրական ֆիլմը, որի ստեղծումը հնարավոր է դարձել Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության աջակցությամբ։ Ֆիլմը լուսաբանում է սեռով պայմանավորված հղիությունների արհեստական ընդհատումների թեման՝ ընդգծելով դրա խորքային պատճառներն ու հետևանքները։
Ցուցադրությունից հետո անցկացվել է թեմատիկ քննարկում, որին մասնակցել են Անահիտ Մանասյանը, դեսպան Մարիկե Մոնրոյ-Վինթերը, «Հոդված 3» ակումբի հիմնադիր ղեկավար Գայանե Աբրահամյանը և ԲԿՄԱ ֆուտբոլային ակումբի գործադիր տնօրեն Գագիկ Աղբալյանը։ Քննարկումը վարել է Լարիսա Հարությունյանը, ով ներկայացնում է Նիդերլանդների դեսպանությունը՝ որպես քաղաքական և տնտեսական հարցերի պատասխանատու։
Միջոցառման եզրափակիչ խոսքում Անահիտ Մանասյանը շեշտել է նման նախաձեռնությունների կարևորությունը՝ ոչ միայն տեղեկացվածության մակարդակի բարձրացման, այլ նաև հանրային գիտակցության ձևավորման տեսանկյունից՝ հիմնված հավասարության, հարգանքի և համերաշխության սկզբունքների վրա։
Նա նաև ընդգծել է, որ այս հարցում հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ է համախմբել բոլոր շահագրգիռ կողմերի ջանքերը՝ խոստանալով, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը պատրաստ է աջակցել ոլորտում նախաձեռնվող բոլոր նպատակային ծրագրերին։
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել Տավուշի մարզպետարանի, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև թեմայով հետաքրքրված քաղաքացիներ։

On January 23, the event “Preventing Sex-Selective Abortions: Raising Awareness and Shaping Public Consciousness” was held in Ijevan, co-organized by Armenia’s Human Rights Defender and the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Armenia. Opening remarks were delivered by Human Rights Defender Anahit Manasyan and Dutch Ambassador Marieke Monroy-Winter.
Manasyan noted that despite steps taken in recent years, sex-selective abortion remains a serious and troubling issue in Armenian society from both human rights and gender equality perspectives.
“Often, when society discusses equality, it is mistakenly perceived as granting privileges to certain groups. In reality, it is about ensuring equal opportunities. When we highlight the rights of specific groups, it signals that their rights face specific challenges. It doesn’t matter whether these are major or minor. The fact is, challenges exist and must be addressed,” she said.
The event featured a screening of the documentary It’s a Girl, created with the support of the Dutch Embassy. The film explores the causes and consequences of sex-selective abortions.
A thematic discussion followed the screening, featuring Anahit Manasyan, Ambassador Monroy-Winter, Article 3 Club founder Gayane Abrahamyan, and BKMA Football Club Executive Director Gagik Aghbalyan. The discussion was moderated by Larisa Harutyunyan, Political and Economic Affairs Officer at the Dutch Embassy.
In her closing remarks, Manasyan emphasized the importance of such initiatives not only for improving awareness but for shaping public consciousness based on principles of equality, respect, and solidarity.
She also stressed that success requires the collective efforts of all stakeholders, adding that the Human Rights Defender’s Office stands ready to support all targeted programs in this area.
The event was attended by representatives of the Tavush regional administration, civil society organizations, and interested citizens.