26 Հունվար 2026 - 06:24 AMT
Հունվարի 25-ին՝ ժամը 17։05-ին, Գորիսի Թոզկապ կոչվող վայրում, գերեզմանների մոտ, տեղի է ունեցել վիճաբանություն։ Նշված վայր են մեկնել ՆԳՆ ոստիկանության օպերատիվ խմբեր։ Պարզվել է, որ 45-ամյա Վարուժան Յոլյանի ձեռքի նռնակը պայթել է, Վարուժան Յոլյանը և 38-ամյա Արմեն Յոլյանը մահացել են, իսկ ներկա Գորիսի 30-ամյա բնակիչը ստացել է վնասվածքներ և տեղափոխվել բժշկական կենտրոն, հայտնել է ՆԳՆ ոստիկանությունը:
Գորիսի համայնքապետի հայրը՝ Գագիկ Առուշանյանը, հայտնել է, որ միջադեպը ծագել է համայնքապետի վարորդի և նրա հորեղբոր տղայի միջև ծագած վեճից, հայտնում է Factor.am-ը:
«Վարորդն ու իր հորեղբոր տղան հողի հետ կապված վիճաբանություն են ունեցել, մի քանի օր առաջ էլ են վիճել։ Վարորդին կանչել է հաշիվ պարզելու, ուզել է նռնակը գցի վարորդի վրա, վարորդն էլ թռել է, որ ձեռից վերցնի, հանկարծ չպայթեցնի, միասին պայթել են»,- պատմել է Առուշանյանի հայրը։
Նրա փոխանցմամբ՝ պայթյունի հետևանքով վիրավորված քաղաքացին վարորդի ընկերն է։
«Ընկերը նորմալ է, ընդհանուր վիճակը լավ է, հարվածը վարորդի վրա է եղել»,- ասել է Առուշանյանը։
Նա հավելել է, որ որդին միջադեպին չի մասնակցել, և պատահարի պահին մարզասրահում է գտնվել։
Դեպքի կապակցությամբ Քննչական կոմիտեն նախաձեռնած քրեական վարույթը հարուցել է Քրեական օրենսգրքի մի քանի հոդվածներով՝ 155-րդ հոդվածի (սպանություն) երկու դրվագով, 44-155-րդ հոդվածով (սպանության փորձ) և 335-րդ հոդվածով, որը վերաբերում է հրազենի, դրա հիմնական բաղադրիչների, ռազմամթերքի ու այլ նյութերի կամ սարքերի ապօրինի շրջանառությանը։ Այս տեղեկությունը տրամադրել են ՔԿ-ից, հայտնում է Auroranews-ը։

25 января около 17:05 в районе Тоузкап города Горис у кладбища произошла ссора, которая привела к взрыву гранаты. Как сообщает Министерство внутренних дел Армении, в результате инцидента погибли двое мужчин, ещё один получил ранения.
Оперативная группа полиции выяснила, что конфликт бытового характера завершился тем, что в руках 45-летнего Варужана Йоляна взорвалась граната. В результате он и 38-летний Армен Йолян погибли. 30-летний житель Гориса, присутствовавший при ссоре, получил травмы и был доставлен в медицинский центр.
Возбуждено уголовное производство, ведётся расследование всех обстоятельств случившегося.
Отец мэра Гориса Гагик Арушанян сообщил http://Factor.am , что спор возник между водителем мэра и его двоюродным братом. «Они спорили из-за земли. Несколько дней назад уже была ссора. Брат вызвал его разобраться, хотел бросить в него гранату, водитель прыгнул, чтобы выхватить её из рук и не допустить взрыва, но граната взорвалась, и они оба погибли», — рассказал он.
По его словам, раненый — друг водителя. «Состояние стабильное, удар пришёлся на водителя», — добавил он.
Арушанян отметил, что его сын — мэр Гориса — в момент происшествия находился в спортзале и участия в инциденте не принимал.
Как сообщает Auroranews со ссылкой на Следственный комитет, уголовное дело возбуждено по нескольким статьям Уголовного кодекса: двум эпизодам статьи 155 (убийство), статье 44-155 (покушение на убийство) и статье 335, касающейся незаконного оборота оружия, боеприпасов и взрывных устройств.