Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, անդրադառնալով մայրաքաղաքում ձնամաքրման աշխատանքներին, ասել է, որ այս տարվա պայմաններն անոմալ էին և հորդորել է հետագայում նորարարական լուծումներ կիրառել:
«Ընդունելով, որ այս տարվա պայմաններն իրապես անոմալ էին, իրապես ձյան քանակը շատ էր, խնդիրները ավելին էին, ուզում եմ մի քանի բանի վրա կենտրոնանալ կառուցողական տրամաբանությամբ, սա խնդրում եմ մեղադրանք չընդունել։ Հաջորդ տարի պատրաստված լինենք խնդիրները լուծելու նորարարական տարբերակներով՝ իմանալով x, y, z ժամերին ձյունը գալիս է, նոր տեխնոլոգիա կա, որ մենք էլ փորձարկենք՝ աղաջրի լուծույթ փողոցներում նախապես ցանելը», – ասել է Ավինյանը, հայտնում է Auroranews.am-ը:
Ավինյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել բոլոր ներգրավվածներին։
«Հարյուրավոր մարդիկ աշխատել են, որ մեր ճանապարհները, մայթերն անցանելի դառնան», – ասել է նա։
Նա անդրադարձել է նաև աշխատանքի ընթացքում ի հայտ եկած դժվարություններին՝ ընդգծելով, որ հնչած դժգոհությունները պետք է դիտարկել որպես հնարավորություն՝ հետագա ձյան օրերին առավել պատրաստ լինելու և նորարարական մոտեցումներ գործադրելու համար, հատկապես այն դեպքերում, երբ կանխատեսվում են ցերեկային տեղումներ։
«Ինչ վերաբերում է մայթերին, խնդիրը տեսնում եմ համակարգային. նոր լուծումներ են պետք, ինչքան էլ մենք տեխնիկա ավելի շատ գնենք, թույլ չի տալու ամբողջ ծավալով փակել։ Համատիրությունների հետ աշխատանքները կոորդինացնելու նոր մեխանիզմ է մեզ պետք», – նշել է քաղաքապետը։
Քաղաքապետը նաև շեշտել է, որ մասնավոր հատվածը ևս պատասխանատվություն ունի մայթերի մաքրման գործում՝ ընդգծելով այդ պարտավորությունների կարևորությունը։
«Մեր մասնավոր գործընկերներից շատերն այս տարի բացահայտեցին, որ ունեն պարտավորություն իրենց դիմացի մայթերը մաքրելու։ Ասեմ ավելին, ուզում եմ այդ գործընկերներին մի վատ լուր էլ հայտնել՝ ունեն առհասարակ պարտավորություն իրենց դիմացի հատվածները տարին 12 ամիս պատշաճ տեսքի բերելու և հետևելու, որ իրենց դիմացի հատվածը լինի ավագանու որոշման ստանդարտներին համապատասխան», – ասել է նա։

Мэр Еревана Тигран Авинян, комментируя работу по очистке столицы от снега, отметил, что погодные условия этой зимой были действительно аномальными и призвал в будущем применять инновационные решения.
«Признавая, что погодные условия в этом году действительно были аномальными, снега было много и проблем больше, я хочу сосредоточиться на конструктивных аспектах. Прошу не воспринимать это как обвинение. В следующем году давайте быть готовы решать проблемы новыми способами, зная, в какое время пойдет снег. Есть новая технология — заранее распылять соляной раствор на дорогах, мы тоже должны это попробовать», — заявил Авинян, передает Auroranews.am.
Он выразил благодарность всем, кто принимал участие в работах по расчистке: «Сотни людей трудились, чтобы сделать наши дороги и тротуары проходимыми».
Авинян также подчеркнул, что трудности, возникшие в процессе работ, и критика со стороны населения должны рассматриваться как возможность лучше подготовиться к будущим снегопадам и внедрять инновационные подходы, особенно при дневных осадках.
«Что касается тротуаров, проблема носит системный характер. Нужны новые решения. Сколько бы мы ни закупали техники, этого всё равно будет недостаточно. Нам нужен новый механизм координации с домоуправлениями», — добавил он.
Мэр также напомнил о важности участия частного сектора в уборке снега: «Многие наши частные партнёры в этом году вдруг узнали, что обязаны убирать снег перед своими объектами. Более того, хочу сообщить им ещё одну неприятную новость: они обязаны круглогодично поддерживать прилегающие территории в надлежащем виде и следить за соответствием стандартам, установленным решением совета старейшин», — сказал он.