26 Հունվար 2026 - 09:42 AMT
Արեյանը՝ ձնամաքրման մասին․ Տեխնիկան ուշացումով է մտել կենտրոն՝ ինտենսիվ ձյան և ակտիվ երթևեկության պատճառով
Երևանի գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետի գլխավոր խորհրդական Կամո Արեյանը, անդրադառնալով ձնամաքրմանը, ասել է, որ քաղաքապետարանում գիտեին, որ հունվարի 20-ին և 23-ին ձյան առատ տեղումներ են լինելու, սակայն հունվարի 23-ին տեխնիկան ուշացումով է մտել կենտրոն՝ ինտենսիվ ձյան և ակտիվ երթևեկության պատճառով:
«Մեքենաների շարժն ամբողջությամբ հատ-հատ նայել ենք ու հասկացել, որ կենտրոնում չկարողացանք ժամանակին մտնել՝ միանգամից սկսված ինտենսիվ ձյան և երթևեկության ակտիվության պատճառով։ Բայց ասել, թե աշխատանք չի տարվել, չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ այդ երկու գիշերվա ընթացքում 1000 տոննա աղի ու ավազի խառնուրդ ենք ծախսել»,– ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Արեյանի խոսքով՝ այդ օրերին Երևանում աշխատել է 650 բանվոր և 137 միավոր տեխնիկա։
«Մայրաքաղաքում 1204 կմ ճանապարհ ունենք։ 15 մլն քառակուսի մետր մաքրվող տարածքից 8.6 մլն-ը ձեռքով մաքրվող բակային տարածքներ են։ Տեխնիկան միաժամանակ չէր կարող մտնել բոլոր փողոցները»,– շեշտել է Արեյանը։
Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը մայրաքաղաքում ձնամաքրման աշխատանքները բավարար է համարել՝ չհերքելով առկա խնդիրները։ Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ հաջորդ անգամ պետք է լինել ավելի պատրաստված և կիրառել նորարարական լուծումներ։
Ինչ վերաբերում է մայթերին՝ Ավինյանը նշել է, որ համատիրությունների հետ աշխատանքները կոորդինացնելու նոր մեխանիզմ է պետք, քանի որ միայն տեխնիկայի ավելացումը խնդիրը չի լուծի։

На оперативном совещании в мэрии Еревана главный советник мэра Тиграна Авиняна, Камо Ареян, заявил, что власти знали о прогнозируемых обильных осадках 20 и 23 января, однако 23-го техника с опозданием начала работу в центре города.
«Мы проанализировали движение техники и поняли, что не смогли вовремя попасть в центр из-за внезапного интенсивного снегопада и активного дорожного трафика. Но говорить, что работы не велись, — неправда. За две ночи мы израсходовали 1000 тонн песчано-солевой смеси», — отметил он, передаёт Sputnik Армения.
По словам Ареяна, в те дни в Ереване работали 650 дворников и 137 единиц техники.
«В столице 1204 км дорог. Из 15 миллионов квадратных метров убираемой площади 8,6 миллиона — это дворы, которые очищаются вручную. Техника не могла одновременно попасть на все улицы», — добавил он.
Мэр Еревана Тигран Авинян назвал работы по уборке снега удовлетворительными, не отрицая наличия проблем. Он подчеркнул, что в будущем нужно быть лучше подготовленными и использовать инновационные подходы.
Что касается тротуаров, Авинян отметил, что необходимо создать новый механизм координации с домоуправлениями, так как простое увеличение количества техники не решает проблему.