26 Հունվար 2026 - 13:48 AMT
Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության տակ գտնվող 42 մանկապարտեզում տեղադրված է 1700 տեսախցիկ։ Այդ մասին քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ընթացքում հայտնել է Հանրակրթության վարչության պետ Մարգարիտ Խաչատրյանը` ներկայացնելով 2025 թվականի չորրորդ եռամսյակում արձանագրված խախտումների վերաբերյալ տվյալները:
«Երեխաների նկատմամբ կասկածելի վերաբերմունքի առիթ տվող արձանագրումները կազմում են 48 %»,-ասել է Հանրակրթության վարչության պետը, հայտնում է Panorama․am-ը:
Խաչատրյանը հավելել է, որ 22 տոկոսը վերաբերում է օրվա ռեժիմի խախտումներին, 8 տոկոսը՝ ֆիզիկական անվտանգությանը, իսկ 23 տոկոսը՝ պարապմունքների բովանդակությանը։
Նրա խոսքով՝ տեսախցիկների միջոցով իրականացվող մշտադիտարկումը կատարվում է ինչպես առցանց, այնպես էլ հետադարձ վերանայմամբ:
Միաժամանակ, նա նշել է, որ մանկապարտեզներում բացված վաղ մանկության նոր խմբերում իրականացված դիտարկումները վկայում են անձնակազմի բարեխիղճ, հոգատար և պրոֆեսիոնալ աշխատանքի մասին։

В 42 детских садах, находящихся в подчинении мэрии Еревана, установлено 1700 видеокамер. Об этом заявила начальник управления общего образования Маргарит Хачатрян на оперативном совещании мэрии, передаёт Panorama.am .
Хачатрян представила данные о нарушениях, зафиксированных в четвёртом квартале 2025 года.
По её словам, 48% из них касаются случаев подозрительного отношения к детям. Кроме того, 22% нарушений связаны с несоблюдением распорядка дня, 8% — с вопросами физической безопасности, а 23% — с содержанием занятий.
Она подчеркнула, что мониторинг с помощью видеокамер осуществляется как в режиме реального времени, так и путём последующего просмотра записей.
Также Хачатрян отметила, что в новых группах раннего возраста, открытых в детских садах, наблюдения показали добросовестную, заботливую и профессиональную работу персонала.