28 Հունվար 2026 - 12:14 AMT
Աբաջյանի արձանին գրված են նրա հայտնի խոսքերը, որոնք զոհվելուց առաջ ասել էր. «Էս դիրքում իմ տղերքի արյունն ա թափվել, ստեղ իմ ախպերներն են կռվել….. էս հողի վրա պայքար ա եղել, ես էլ հիմա կալցոն քաշում եմ ու ուզում եմ՝ բոլորին փոխանցես, որ էս դիրքը հանձնողի մերը…», հայտնում է Aysor.am-ը:
Դպրոցի տնօրեն Մարգարիտա Հովհաննիսյանն ասել է, որ Ռոբերտ Աբաջյանը հայրենիքը կյանքից բարձր է դասել։
«Այսօր բանակի օրն է ու պատահական չի ընտրված այս օրը, թող յուրաքանչյուր զինվոր զգա հայրենիքի սերը, փա՛ռք Հայոց բանակին»,- նշել է նա։
Քանդակագործ Վահագն Պապոյանը պատմել է Ռոբերտ Աբաջյանի արձանի գաղափարի մասին։
«Երևի թե Աստծո նախախնամությունն էր առաջին հերթին, որ այդ պատիվն ընձեռնվեց ինձ՝ քանդակելու Ռոբերտ Աբաջյան հերոսին»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա նշել է, որ քանդակում փորձել է ներկայացել Ռոբերտի կյանքի վերջին պահը՝ կորցրել է ամեն ինչ և հանուն իր հողի, հայրենիքի, տալիս է ամենաթանկը՝ կյանքը:
«Ռացիան, նռնակը… Նռնակը ձեռքին է ու պատրաստվում է քաշել կալցոն՝ իր հետ տանելու թշնամուն»,-ասել է քանդակագործը:
Լրագրողների հետ զրույցում Ռոբերտ Աբաջյանի հայրն ասել է․ «Արձանը որ տեսա, մենակ գլուխն էր սարքած։ Էդ պահին մաման զանգեց, հարցրեց՝ ուր ես, ասացի՝ Կյաժի մոտ կանգնած եմ, այ էդքան նման է։ Սպասում էի՝ Ռոբերտիս երբ են բերելու դպրոց, ուշ, թե շուտ պետք է լիներ, այս տարի իր 30-ամյակն է, ու ինքն արդեն իր դպրոցում կլինի», հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Աբաջյանը զոհվել է 2016-ի ապրիլյան պատերազմում։ Նա 19 տարեկան էր։
Ռոբերտ Աբաջյանը ծնվել է 1996թ․ նոյեմբերի 16-ին։ Զոհվել է Արցախյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ` ապրիլի 2-ին, Մարտակերտի ուղղությամբ տեղակայված դիրքը պաշտպանելիս։ Աբաջյանը մինչև վերջին փամփուշտը շարունակել է միայնակ կռվել թշնամու մեծաթիվ ուժերի դեմ։ Նկատելով իրեն մոտեցող թշնամուն՝ Աբաջյանը վերջին անգամ կապի է դուրս եկել և ասել, որ արդեն հանել է իր մոտ մնացած վերջին նռնակը ու պատրաստ սպասում է։ Տեսնելով իրեն մոտեցող հակառակորդին` Աբաջյանը բացված նռնակը թաքցնում է ափի մեջ և ձեռքերը վեր բարձրացնում՝ իբր հանձնվում է։ Թույլ տալով, որ բավականաչափ իրեն մոտենան, Աբաջյանը բաց է թողնում նռնակը՝ իր հետ միասին պայթեցնելով հակառակորդի մի քանի զինվորի։
Ցուցաբերած բացառիկ քաջության ու արիության համար 2016 թվականի մայիսի 8-ին Արցախի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով նա հետմահու պարգևատրվել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչմամբ ու «Ոսկե արծիվ» շքանշանով։

28 January 2026 - 13:07 AMT
A statue of Robert Abajyan, a Hero of Artsakh, has been unveiled at Yerevan’s No. 147 basic school, which bears his name.
The statue features Abajyan’s famous last words before his death: “This post is soaked in my brothers’ blood… They fought here… there was a battle on this land, and now I’m pulling the pin, tell everyone, whoever cedes up this post is a traitor.”
The school’s principal, Margarita Hovhannisyan, emphasized that Abajyan valued the homeland above his own life. “Today is Army Day, and it is no coincidence this unveiling was chosen for this day. May every soldier feel the love of the homeland. Glory to the Armenian Army,” she said.
Sculptor Vahagn Papoyan, who created the statue, described the emotional and symbolic weight of capturing Abajyan’s final moments. “It was likely divine providence that I was honored to sculpt Robert Abajyan. In the sculpture, I tried to reflect the last moment of his life. He had lost everything and was giving the most precious thing, his life, for his land and country. He holds a grenade, preparing to pull the pin and take the enemy with him.”
Robert’s father told reporters: “When I first saw the statue, only the head was completed. Just then, his mother called and asked where I was, and I said, ‘I’m standing next to Kyaj [Robert].’ That’s how real it felt. I’d been waiting for the day Robert would return to his school, sooner or later, it had to happen. This year would have been his 30th birthday, and now he’s here at his school.”
Abajyan died during the Four-Day War in April 2016 while defending a position in the Martakert region. Just 19 years old, he fought alone until his last bullet. When enemy forces approached, he radioed in, announced he was ready with his final grenade, and pretended to surrender, concealing the live grenade in his hand. As the enemy drew near, he released it, killing himself and several attackers.
For his extraordinary bravery, Abajyan was posthumously awarded the highest honor of Artsakh — the title “Hero of Artsakh” — along with the Golden Eagle medal by presidential decree on May 8, 2016.