28 Հունվար 2026 - 12:14 AMT
Աբաջյանի արձանին գրված են նրա հայտնի խոսքերը, որոնք զոհվելուց առաջ ասել էր. «Էս դիրքում իմ տղերքի արյունն ա թափվել, ստեղ իմ ախպերներն են կռվել….. էս հողի վրա պայքար ա եղել, ես էլ հիմա կալցոն քաշում եմ ու ուզում եմ՝ բոլորին փոխանցես, որ էս դիրքը հանձնողի մերը…», հայտնում է Aysor.am-ը:
Դպրոցի տնօրեն Մարգարիտա Հովհաննիսյանն ասել է, որ Ռոբերտ Աբաջյանը հայրենիքը կյանքից բարձր է դասել։
«Այսօր բանակի օրն է ու պատահական չի ընտրված այս օրը, թող յուրաքանչյուր զինվոր զգա հայրենիքի սերը, փա՛ռք Հայոց բանակին»,- նշել է նա։
Քանդակագործ Վահագն Պապոյանը պատմել է Ռոբերտ Աբաջյանի արձանի գաղափարի մասին։
«Երևի թե Աստծո նախախնամությունն էր առաջին հերթին, որ այդ պատիվն ընձեռնվեց ինձ՝ քանդակելու Ռոբերտ Աբաջյան հերոսին»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա նշել է, որ քանդակում փորձել է ներկայացել Ռոբերտի կյանքի վերջին պահը՝ կորցրել է ամեն ինչ և հանուն իր հողի, հայրենիքի, տալիս է ամենաթանկը՝ կյանքը:
«Ռացիան, նռնակը… Նռնակը ձեռքին է ու պատրաստվում է քաշել կալցոն՝ իր հետ տանելու թշնամուն»,-ասել է քանդակագործը:
Լրագրողների հետ զրույցում Ռոբերտ Աբաջյանի հայրն ասել է․ «Արձանը որ տեսա, մենակ գլուխն էր սարքած։ Էդ պահին մաման զանգեց, հարցրեց՝ ուր ես, ասացի՝ Կյաժի մոտ կանգնած եմ, այ էդքան նման է։ Սպասում էի՝ Ռոբերտիս երբ են բերելու դպրոց, ուշ, թե շուտ պետք է լիներ, այս տարի իր 30-ամյակն է, ու ինքն արդեն իր դպրոցում կլինի», հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Աբաջյանը զոհվել է 2016-ի ապրիլյան պատերազմում։ Նա 19 տարեկան էր։
Ռոբերտ Աբաջյանը ծնվել է 1996թ․ նոյեմբերի 16-ին։ Զոհվել է Արցախյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ` ապրիլի 2-ին, Մարտակերտի ուղղությամբ տեղակայված դիրքը պաշտպանելիս։ Աբաջյանը մինչև վերջին փամփուշտը շարունակել է միայնակ կռվել թշնամու մեծաթիվ ուժերի դեմ։ Նկատելով իրեն մոտեցող թշնամուն՝ Աբաջյանը վերջին անգամ կապի է դուրս եկել և ասել, որ արդեն հանել է իր մոտ մնացած վերջին նռնակը ու պատրաստ սպասում է։ Տեսնելով իրեն մոտեցող հակառակորդին` Աբաջյանը բացված նռնակը թաքցնում է ափի մեջ և ձեռքերը վեր բարձրացնում՝ իբր հանձնվում է։ Թույլ տալով, որ բավականաչափ իրեն մոտենան, Աբաջյանը բաց է թողնում նռնակը՝ իր հետ միասին պայթեցնելով հակառակորդի մի քանի զինվորի։
Ցուցաբերած բացառիկ քաջության ու արիության համար 2016 թվականի մայիսի 8-ին Արցախի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով նա հետմահու պարգևատրվել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչմամբ ու «Ոսկե արծիվ» շքանշանով։

В ереванской школе №147 был открыт памятник герою Арцаха Роберту Абаджяну. Учебное заведение носит его имя.
На памятнике выгравированы последние слова Абаджяна: «Эта позиция политa кровью моих ребят, тут сражались мои братья… здесь шла борьба, и теперь я выдергиваю чеку — передай всем: тот, кто сдаст этот пост, — предатель».
Директор школы Маргарита Ованнисян заявила, что Роберт Абаджян ставил Родину выше собственной жизни. «Сегодня День армии, и не случайно для открытия памятника выбрана именно эта дата. Пусть каждый солдат почувствует любовь к Родине. Слава армянской армии», — сказала она.
Скульптор Ваганг Папоян рассказал, что считает честью создание памятника герою. «Наверное, это было провидение, что мне выпала честь изваяния Роберта Абаджяна. Я постарался отразить последние мгновения его жизни — он всё потерял и отдаёт самое ценное — жизнь — ради земли и Родины. В руке у него граната, он готов выдернуть чеку и унести врага с собой».
Отец Роберта поделился эмоциями: «Когда я впервые увидел памятник, была готова только голова. В этот момент позвонила мама, спросила, где я, и я ответил: стою рядом с Кяжем (рыжим). Настолько реалистично получилось. Я всё ждал, когда Роберт вернётся в школу. Так или иначе, это должно было произойти. В этом году ему исполнилось бы 30 лет, и теперь он снова в своей школе».
Роберт Абаджян погиб 2 апреля 2016 года в ходе Четырехдневной войны, защищая позицию в направлении Мартакерта. Он продолжал бой в одиночку до последнего патрона. Увидев приближающегося противника, он вышел на связь, сообщил, что у него осталась последняя граната, и был готов. Притворившись, что сдается, он спрятал чеку в руке и поднял руки. Когда враг подошел достаточно близко, он отпустил чеку, взорвав гранату и унеся с собой нескольких солдат противника.
За проявленное мужество и героизм 8 мая 2016 года указом президента Республики Арцах он был посмертно удостоен звания «Герой Арцаха» и награжден орденом «Золотой орёл».