29 Հունվար 2026 - 08:16 AMT
Ձմեռային զորակոչի անցկացման ժամկետը երկարաձգվել է մինչև փետրվարի 13-ը ներառյալ: Որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում։
Պատճառն այն է, որ 2025-ի ձմեռային զորակոչի շրջանակում քաղաքացիների առողջական վիճակի ուսումնասիրությունն անհրաժեշտ է հասցնել ավարտին՝ որպեսզի հնարավոր լինի հստակեցնել նրանց զորակոչի ենթակա լինելու կարգավիճակը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Զորակոչի ընթացիկ տվյալների վերլուծությունը ցույց է տվել, որ բժշկական հետազոտությունների լրացուցիչ ծավալները հաշվի առնելով՝ մինչև հունվարի 31-ը դժվար է ամբողջությամբ ավարտել քաղաքացիների փորձաքննությունը։ Հատկապես, երբ որոշման 8-րդ կետի 2-րդ ենթակետով վերափորձաքննության վերջնաժամկետը սահմանված է եղել հունվարի 25-ը։
Այդ կապակցությամբ և 2025 թվականի ձմեռային զորակոչին ենթակա քաղաքացիներին անհարկի տարկետումներ տրամադրելու կամ նրանց բժշկական փորձաքննությունը 2026 թվականի ամառային զորակոչ տեղափոխելու դեպքերը բացառելու նպատակով, անհրաժետություն է առաջացել զորակոչի անցկացման ժամկետը երկարաձգել մինչև 2026 թվականի փետրվարի 13-ը ներառյալ։

The winter military conscription period in Armenia has been extended until February 13, inclusive. The decision was adopted at a government session.
The extension aims to allow the completion of health assessments for citizens drafted under the 2025 winter call-up, ensuring the proper determination of their eligibility status, Aysor.am reports.
Analysis of current draft data revealed that, due to the additional volume of medical evaluations, it would be difficult to complete all examinations by January 31. This is particularly relevant since the previous deadline for re-evaluation, as per clause 8.2 of the decision, was January 25.
To prevent unnecessary deferments or the transfer of medical evaluations to the 2026 summer draft for eligible citizens, the conscription period has been extended through February 13, 2026.