29 Հունվար 2026 - 08:16 AMT
Ձմեռային զորակոչի անցկացման ժամկետը երկարաձգվել է մինչև փետրվարի 13-ը ներառյալ: Որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում։
Պատճառն այն է, որ 2025-ի ձմեռային զորակոչի շրջանակում քաղաքացիների առողջական վիճակի ուսումնասիրությունն անհրաժեշտ է հասցնել ավարտին՝ որպեսզի հնարավոր լինի հստակեցնել նրանց զորակոչի ենթակա լինելու կարգավիճակը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Զորակոչի ընթացիկ տվյալների վերլուծությունը ցույց է տվել, որ բժշկական հետազոտությունների լրացուցիչ ծավալները հաշվի առնելով՝ մինչև հունվարի 31-ը դժվար է ամբողջությամբ ավարտել քաղաքացիների փորձաքննությունը։ Հատկապես, երբ որոշման 8-րդ կետի 2-րդ ենթակետով վերափորձաքննության վերջնաժամկետը սահմանված է եղել հունվարի 25-ը։
Այդ կապակցությամբ և 2025 թվականի ձմեռային զորակոչին ենթակա քաղաքացիներին անհարկի տարկետումներ տրամադրելու կամ նրանց բժշկական փորձաքննությունը 2026 թվականի ամառային զորակոչ տեղափոխելու դեպքերը բացառելու նպատակով, անհրաժետություն է առաջացել զորակոչի անցկացման ժամկետը երկարաձգել մինչև 2026 թվականի փետրվարի 13-ը ներառյալ։

Срок проведения зимнего призыва в Армении продлён до 13 февраля включительно. Соответствующее решение принято на заседании правительства.
Как сообщает «Aysor.am», продление связано с необходимостью завершить обследование состояния здоровья граждан, подлежащих призыву зимой 2025 года, чтобы можно было точно определить их призывной статус.
Анализ текущих данных показал, что с учётом дополнительного объёма медицинских обследований завершить экспертизу граждан до 31 января затруднительно. Особенно учитывая, что конечный срок повторных обследований по пункту 8.2 постановления ранее был установлен на 25 января.
Во избежание необоснованных отсрочек или переноса медосвидетельствования на летний призыв 2026 года, было принято решение продлить период зимнего призыва до 13 февраля 2026 года включительно.