29 Հունվար 2026 - 09:44 AMT
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը խոսել է մայրաքաղաքում երթևեկության կարգավորման ուղղությամբ մշակված ծրագրերի մասին՝ մատնանշելով մի քանի կարևոր նախաձեռնություն։
«Մի քանի հանգամանքի վրա կուզեի ուշադրություն սևեռել՝ մարդատար մեքենաների քանակը ՀՀ-ում և, մասնավորապես, Երևանում շատ մեծ տեմպերով ավելանում է, ամեն տարի մենք ունենում ենք նոր մարդատար մեքենաներ, որ դառնում են Երևանում երթևեկեության մաս», – ասել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Քաղաքապետի խոսքով՝ խնդիրը պահանջում է շարունակական ու համակարգված մոտեցում։
«Առաջինը երթևեկության կառավարումն է արհեստական բանականությամբ կառավարվող խելացի լուսացույցների ներդրմամբ, որ մեզնից կտանի մոտ 1.5 տարի։
Երկրորդը՝ 250 հատ 18 մետրանոց ավտոբուսների գնումն է, որ հանրային տրանսպորտի ոլորտում մեր վերջին կետն է, որն իրականացնելով նվազագույնը վերգետնյա տրանսպորտի կենտրոնում մեր ռազմավարությունը ամփոփվում է։
Երրորդը Աջափնյակի մետրոյի կառուցումն է, որ մոտ 22%-ով կավելացնի մետրոյից օգտվողների քանակը, և դրանից բխող հետագա պոտենցիալ զարգացումները», – ասել է նա։
Մետրոպոլիտենի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման համար նախատեսված ֆինանսական միջոցների մի մասն օգտագործվել է 45 նոր տրոլեյբուսի ձեռքբերման նպատակով։ Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը Երևանի ավագանու նիստում ասել է, որ «Աջափնյակ» կայարանի նախագիծը մեր նորանկախ շրջանի ամենաբարդ ենթակառուցվածքային նախաձեռնություններից է և դասվում է 5-րդ ռիսկայնության կարգում։ Ըստ նրա՝ միայն դրա փորձաքննությունը տևել է մոտ մեկ տարի:

29 Январь 2026 - 10:38 AMT
Мэр Еревана Тигран Авинян рассказал о программах, разработанных для регулирования движения в столице, выделив несколько ключевых инициатив.
«Хочу обратить внимание на несколько факторов: количество легковых машин в Армении, особенно в Ереване, быстро растет. Каждый год появляются новые автомобили, становясь частью транспортного потока города», — заявил он, передает Radar Armenia.
По словам мэра, проблема требует постоянного и системного подхода.
«Первое — это управление движением с помощью умных светофоров, работающих на основе искусственного интеллекта. На реализацию этого потребуется около 1,5 лет.
Второе — закупка 250 сочлененных автобусов длиной 18 метров, что станет завершающим этапом нашей стратегии развития наземного общественного транспорта.
Третье — строительство станции метро ‹Ачапняк›, что увеличит число пассажиров метро примерно на 22% и обеспечит потенциал для дальнейшего развития», — отметил он.
i Часть средств, выделенных на строительство станции метро «Ачапняк», была направлена на покупку 45 новых троллейбусов. Мэр Тигран Авинян заявил на заседании совета старейшин Еревана, что проект станции «Ачапняк» — одна из самых сложных инфраструктурных инициатив в новейшей истории Армении и относится к пятой категории риска. По его словам, одна лишь экспертиза проекта заняла около года.