Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը կառավարության նիստում ներկայացրել է հունվարի 1-ից ներդրված առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ընթացիկ վիճակը՝ ընդգծելով, որ արտակարգից անցում է կատարվել դեպի լարված աշխատանք:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցրել է, թե արդյոք այս պահի աշխատանքային ռեժիմը կարելի է գնահատել պլանային, արտակարգ, թե լարված, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Լարված, արտակարգից՝ դեպի լարված։ Առաջին օրվանից արտակարգ ռեժիմով աշխատել ենք։ Արտակարգ իրավիճակ չենք ունեցել, բայց աշխատանքային ռեժիմը եղել է արտակարգ»,-ասել է նա:
Նախարարը հավելել է, որ վերջին մեկ շաբաթվա դիտարկումները ցույց են տալիս, որ անցել են ավելի առօրյա աշխատանքի:
«Վերջին մեկ շաբաթվա մեր դիտարկումները ցույց են տալիս, որ անցել ենք ավելի ռուտինային աշխատանքային գրաֆիկի: Մենք դիտարկում ենք այս բարեփոխումը դինամիկ զարգացման տեսանկյունից։ Մենք բուժաշխատողների, առողջապահական կազմակերպությունների ղեկավարների հետ անընդհատ աշխատանքի մեջ ենք, բոլոր հետադարձ արձագանքները կապված բժշկական ծառայությունների գների, տրամադրման ձևաչափի հետ, մանրակրկիտ, միասնական աշխատանքով առաջիկայում դիտարկելու ենք», – ասել է Ավանեսյանը։
Նախարարը նաև ներկայացրել է տվյալներ ապահովագրական այցերի վերաբերյալ․ հունվարի 29-ի՝ առավոտյան 10։00-ի դրությամբ գրանցվել է 255, 234 ապահովագրական այց։ Դրանցից 231, 993-ը եղել են ամբուլատոր, 20, 875-ը՝ հոսպիտալային, 1390-ը՝ ցերեկային ստացիոնար, իսկ 976-ը՝ շտապօգնության ծառայությունների շրջանակում։

Министр здравоохранения представила текущие итоги внедрения системы всеобщего медицинского страхования, запущенной 1 января, отметив переход от экстренного к напряжённому режиму работы.
На заседании правительства министр здравоохранения Анаит Аванесян рассказала о текущем состоянии новой системы всеобщего медицинского страхования, подчеркнув, что с 1 января «перешли от экстренного к напряженному режиму».
Премьер-министр Никол Пашинян поинтересовался, можно ли назвать текущий режим работы плановым, экстренным или напряженным, сообщает «Panorama.am ».
«Напряженный. Oт экстренного к напряженному. С первого дня работаем в экстренном режиме. Чрезвычайной ситуации не было, но рабочий процесс был экстренным», — пояснила она.
Министр добавила, что последние наблюдения указывают на переход к более рутинной работе.
«Последняя неделя показывает, что мы перешли к более рутинному графику. Мы рассматриваем эту реформу как динамически развивающийся процесс. Мы постоянно на связи с медицинскими работниками и руководством медорганизаций. Все отзывы, касающиеся стоимости и формата предоставления услуг, тщательно изучаются. В ближайшее время мы продолжим эту совместную работу», — отметила Аванесян.
Также были представлены данные по обращениям в рамках страхования: по состоянию на 10:00 утра 29 января зарегистрировано 255 234 обращения. Из них 231 993 — амбулаторные, 20 875 — стационарные, 1390 — дневной стационар, 976 — в рамках службы скорой помощи.
Закон о всеобщем медицинском страховании вступил в силу 1 января 2026 года. Он реализуется поэтапно. На первом этапе в систему включены граждане с ежемесячной зарплатой выше 200 000 драмов. Им предоставляется страховой пакет стоимостью 129 600 драмов, включающий профилактические и скрининговые услуги, госпитализацию, обеспечение медикаментами и экстренную медицинскую помощь.