ՆԳՆ ոստիկանության պետ, ՆԳ նախարարի տեղակալ Կամո Ցուցուլյանը հունվարի 26-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ մասնակցությամբ Քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության և տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավար կազմի։
Ցուցուլյանը հանձնարարել է ուժեղացնել գործողությունները մի քանի հիմնական ուղղությամբ՝ ապօրինի զենք-զինամթերքի հայտնաբերում, թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքար, ինչպես նաև կոռուպցիոն և տնտեսական հանցագործությունների բացահայտում։
Նիստի ընթացքում առանձնահատուկ կարևորում է ստացել հանցագործությունների կանխման և նախականխման նպատակով վերլուծական և օպերատիվ-գործառնական միջոցառումների շարունակական իրականացումը։
Միաժամանակ, հատուկ ուշադրություն է պահանջվել անչափահասների կողմից կամ նրանց նկատմամբ կատարվող իրավախախտումների նկատմամբ։
Քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության պետ Վարդան Վարդանյանը ներկայացրել է ստորաբաժանումների կատարած աշխատանքների վիճակագրությունը, որից հետո քննարկվել են նաև համակարգում առկա խնդիրներն ու դրանց լուծման հնարավոր ուղիները։
Ոստիկանության ղեկավար կազմը շեշտել է բոլոր մակարդակներում կատարողական կարգապահության բարձրացման անհրաժեշտությունը։
Խորհրդակցության ավարտին Կամո Ցուցուլյանը կոչ է արել ցուցաբերել նախաձեռնողականություն և արդյունավետ համագործակցություն՝ ընդգծելով, որ տարածքային ստորաբաժանումները լավագույնս պատկերացնում են տեղային խնդիրները և պետք է հանդես գան անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված իրատեսական լուծումներով։
Նրա խոսքով, խորհրդակցության հիմնական նպատակը ոստիկանության աշխատանքի առավել արդյունավետ կազմակերպումն է, իսկ բարեփոխումները չորս հիմնական ուղղություններով պետք է միտված լինեն բացառապես պրակտիկ արդյունքների ապահովմանը։
Ոստիկանապետը նաև նշել է, որ համակարգի արդյունավետությունն ապահովվում է ստորաբաժանումների միջև փոխկապակցված և համակարգված աշխատանքով։
Ըստ Ցուցուլյանի՝ հակաիրավական արարքների կանխարգելման և արագ արձագանքման գործընթացում առաջնահերթություն պետք է տրվի գործառույթների հստակ տարանջատմանը և ուղղությունների թիրախային ու հասցեական սահմանմանը։

29 Январь 2026 - 11:50 AMT
Начальник полиции Армении призвал усилить борьбу с основными угрозами — незаконным оборотом оружия и наркотиков — на рабочем совещании с руководством.
Заместитель министра внутренних дел и начальник полиции Камо Цуцулян 26 января провел рабочее совещание с участием руководства Главного управления уголовной полиции и территориальных подразделений.
Он поручил усилить работу по нескольким основным направлениям: выявление незаконного оружия и боеприпасов, борьба с незаконным оборотом наркотиков, а также раскрытие коррупционных и экономических преступлений.
Особое внимание на заседании было уделено необходимости постоянной реализации аналитических и оперативно-розыскных мероприятий для предупреждения и предотвращения преступлений.
Также было указано на важность реагирования на правонарушения, совершенные несовершеннолетними или против них.
Начальник Главного управления уголовной полиции Вардан Варданян представил статистику работы подразделений. Затем были обсуждены существующие проблемы и возможные пути их решения.
Руководство полиции подчеркнуло необходимость повышения исполнительской дисциплины на всех уровнях.
В завершение Камо Цуцулян призвал к инициативности и эффективному взаимодействию. Он отметил, что территориальные подразделения лучше всех осведомлены о местных проблемах и должны предлагать реалистичные решения по повышению уровня безопасности.
Он также подчеркнул, что главной целью совещания является организация более эффективной работы полиции, а реформы должны быть направлены исключительно на достижение практических результатов по четырем основным направлениям.
Глава полиции отметил, что эффективность системы обеспечивается скоординированной и взаимосвязанной работой всех подразделений.
По его словам, приоритетом в предотвращении правонарушений и оперативном реагировании должно стать четкое разграничение функций и точное определение целевых направлений.