29 Հունվար 2026 - 14:41 AMT
ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանը 2026 թվականի հունվարի 29-ին մասնակցել է Արևելյան գործընկերության (ԱլԳ) Ճանապարհային անվտանգության դիտակետի (EaP RSO-Eastern Partnership Road Safety Observatory) երկրորդ տարեկան համաժողովին, որի նպատակն էր ամփոփել դիտակետի և անդամ պետությունների՝ գործունեության երկրորդ տարում գրանցած արդյունքները և հաստատել դիտակետի ռազմավարական ուղղությունը և հաջորդ՝ երրորդ տարվա աշխատանքային ծրագիրը։
Հայաստանում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը ընդգծել է ԵՄ աջակցությունը Հայաստանում ճանապարհային անվտանգության ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերի և նախաձեռնությունների հարցում։
Քրիստինե Ղալեչյանը նշել է, որ տրանսպորտային համակարգի արդիականացման կարևոր ուղղություններից է ճանապարհատրանսպորտային ենթակառուցվածքների արդյունավետության բարձրացումը՝ այն դարձնելով ավելի անվտանգ և տնտեսության ու բնակչության կարիքներին համահունչ։ Նա հատուկ ընդգծել է ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակներից այն, որը վերաբերում է բոլորի համար ապահով, մատչելի և կայուն տրանսպորտի հասանելիությանը՝ շեշտադրելով հասարակական տրանսպորտի ընդլայնումը և խոցելի խմբերի կարիքների հաշվառումը՝ այդ թվում կանանց, երեխաների, տարեցների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց։
Նախարարի տեղակալը վերահաստատել է, որ Արևելյան գործընկերության երկրները, այդ թվում՝ Հայաստանը, մեծ կարևորություն են տալիս միջազգային կազմակերպությունների աջակցությանն ու համագործակցությանը՝ ճանապարհային անվտանգության մակարդակի բարձրացման գործընթացում։
«Մեր հաջողությունը կախված է ամուր գործընկերություններից, և մենք խորապես շնորհակալ ենք մեր միջազգային գործընկերներին նրանց շարունակական աջակցության համար»,-ասել է նա:
Միջոցառման 2-րդ մասում ներկայացվել է դիտակետի կողմից Հայաստանում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքները։
Համաժողովին մասնակցել են Հայաստանում ԵՄ դեսպանը, FIA Foundation-ի ներկայացուցիչները, դիտակետի քարտուղարության, ԱլԳ անդամ երկրների ազգային ներկայացուցիչներ և համակարգողներ Հայաստանի Հանրապետությունից, Մոլդովայի Հանրապետությունից, Ուկրաինայից (online), դիտակետի քարտուղարության ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ՀՀ ՏԿԵ և ՆԳՆ նախարարությունների, ինչպես նաև հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:

29 Январь 2026 - 15:00 AMT
29 января заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армении Кристине Галечян приняла участие во втором ежегодном совещании Наблюдательной группы по безопасности дорожного движения Восточного партнёрства (EaP RSO), где были подведены итоги второго года работы и утверждены стратегические направления и рабочая программа на третий год.
Посол ЕС в Армении Василис Марагос подтвердил, что Евросоюз продолжает оказывать поддержку Армении в сфере дорожной безопасности и развития соответствующих инициатив.
Кристине Галечян отметила, что одной из ключевых задач модернизации транспортной системы Армении является повышение эффективности и безопасности дорожной инфраструктуры, чтобы она соответствовала потребностям экономики и населения. Она особо подчеркнула важность одной из целей устойчивого развития ООН, направленной на обеспечение безопасного, доступного и устойчивого транспорта для всех, уделяя внимание расширению общественного транспорта и нуждам уязвимых групп — женщин, детей, пожилых людей и лиц с инвалидностью.
Замминистра подтвердила, что страны Восточного партнёрства, включая Армению, придают большое значение международной поддержке и сотрудничеству в вопросах повышения уровня дорожной безопасности.
«Наш успех зависит от прочного партнёрства, и мы глубоко благодарны международным партнёрам за их постоянную поддержку», — заявила она.
Во второй части мероприятия были представлены результаты исследований, проведённых Наблюдательной группой в Армении.
В мероприятии приняли участие посол ЕС в Армении, представители FIA Foundation, секретариата наблюдательной группы, национальные координаторы из Армении, Молдовы, Украины (онлайн), а также представители министерств Армении и общественных организаций.