ԵՊԲՀ «Հերացի» թիվ 1, «Մուրացան» հիվանդանոցային համալիրներում և Միքայելյան վիրաբուժության ինստիտուտում հոսպիտալացված սուր շնչառական վարակների դեպքերի ամփոփ վերլուծությունը ցույց է տվել, որ 2026 թվականի 4-րդ շաբաթվա ընթացքում՝ հունվարի 19-25-ը, գրանցվել է 77 նոր ծանր դեպք, ինչը նախորդ շաբաթվա համեմատ աճել է 60 տոկոսով, հայտնում է ԵՊԲՀ առողջապահության ծրագրերի ազգային գիտահետազոտական «Հերացի» կենտրոնը:
Ծանր դեպքերը կազմել են ընդհանուր հոսպիտալացվածների 8.4 տոկոսը, մինչդեռ նախորդ շաբաթ այդ ցուցանիշը եղել է 5.4 տոկոս։
Բոլոր դեպքերի 46.7 տոկոսը՝ 36 դեպք, վերաբերում են մինչև 5 տարեկան երեխաներին, իսկ մնացած 53.3 տոկոսը՝ 41 դեպք, գրանցվել է 5-14 տարեկանների շրջանում։ Ընդհանուր ծանր դեպքերից երեքը՝ բոլորը մինչև 5 տարեկան, տեղափոխվել են ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունք։
Նշված ժամանակահատվածում գրիպի նկատմամբ հետազոտված նոր ԾՍՇՎ դեպքերի թիվը կազմել է 7:
ԾՍՇՎ-ով հոսպիտալացվածների շրջանում մահվան դեպքեր չեն արձանագրվել:
Համաձայն պաշտոնական հրապարակումների` Հայաստանի Հանրապետությունում շարունակվում են շրջանառվել գրիպի АH3N2 և H1pdm09 ենթատեսակի վիրուսները, ինչպես նաև ռինովիրուսի, ադենովիրուսի, պարագրիպի, բոկավիրուսի հարուցիչները։
Հարկ է նշել, որ տարածաշրջանային մակարդակում 2026թ.-ի հունվարի 12-18-ը գրիպի ակտիվությունը գրեթե չի փոխվել` նախորդ շաբաթվա համեմատ: Համաձայն հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման եվրոպական կենտրոնի (ECDC) ամփոփած տվյալների` գրիպով հիվանդների հոսպիտալացումների ամենամեծ մասնաբաժինը շարունակում են մնալ 65 և ավելի բարձր տարիքի անձիք:
Տարածաշրջանում A (H3) գրիպի վիրուսը շարունակում է մնալ շրջանառվող գերակշռող տեսակը (76%), չնայած հայտնաբերվում է նաև A(H1) վիրուսը (24%): Տարածաշրջանային մակարդակում գրիպի դրական արդյունքով թեստերի թիվը դեռևս գերազարցում է 10% համաճարակային շեմը և կազմել է 32%, գրեթե նույնը ինչ նախորդ շաբաթվա ընթացքում: 27 երկրների դրական թեստերի միջին ցուցանիշը կազմել է 34%, ևս 29 երկրներ հաղորդել են առնվազն 10%:
SARS-CoV-2 վարակի ակտիվության տարածաշրջանային մակարդակը դեռևս ցածր է և կազմումն է 3%:
Շնչառական սինցիցիալ վիրուսի (RSV) ակտիվությունը շարունակում է բարձրանալ` նախորդ շաբաթվա համեմատ, RSV դրական նմուշների մակարդակը կազմել է 9%: Հատկապես բարձրացել է հոսպիտալացված դեպքերի թիվը: Մինչև 5 տարեկան երեխաները դեռևս կազմում են դեպքերի գերակշռող մասնաբաժինը:

Сводный анализ госпитализаций с острыми респираторными инфекциями в Ереванском государственном медицинском университете (ЕГМУ) — в больничных комплексах «Гераци» №1, «Мурацан» и Институте хирургии имени Микаэляна — показал, что за четвёртую неделю 2026 года (19–25 января) было зарегистрировано 77 новых тяжёлых случаев. Это на 60% больше по сравнению с предыдущей неделей, сообщает Национальный научно-исследовательский центр здравоохранения «Гераци».
Доля тяжелых случаев составила 8,4% от общего числа госпитализаций (против 5,4% неделей ранее).
Из всех тяжёлых случаев 36 (46,7%) пришлись на детей до 5 лет, а 41 (53,3%) — на возрастную группу 5–14 лет. Трое детей младше 5 лет были переведены в отделения интенсивной терапии.
На наличие гриппа было исследовано 7 новых случаев тяжёлых ОРИ.
Смертей среди госпитализированных с острыми респираторными инфекциями не зарегистрировано.
В Армении продолжают циркулировать вирусы гриппа подтипов A(H3N2) и H1pdm09, а также риновирус, аденовирус, вирус парагриппа и бокавирус.
На региональном уровне, по данным за 12–18 января, активность гриппа практически не изменилась. По информации Европейского центра по профилактике и контролю заболеваний (ECDC), наибольшее количество госпитализаций приходится на пациентов в возрасте 65 лет и старше.
Грипп A(H3) остаётся преобладающим штаммом в регионе (76%), доля A(H1) составляет 24%. Показатель положительных тестов на грипп в регионе по-прежнему превышает эпидемический порог в 10%, достигнув 32%, что сопоставимо с предыдущей неделей. В среднем по 27 странам уровень положительных тестов составил 34%, ещё 29 стран сообщили о показателе выше 10%.
Активность SARS-CoV-2 в регионе остаётся низкой — на уровне 3%.
Уровень циркуляции респираторно-синцитиального вируса (RSV) продолжает расти. По сравнению с предыдущей неделей, доля положительных образцов RSV достигла 9%, при этом выросло количество госпитализаций, особенно среди детей до 5 лет.