Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն Ազգային ժողովում առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի գործարկման ընթացքի վերաբերյալ աշխատանքային քննարկման ժամանակ հայտարարել է, որ համընդհանուր ապահովագրության դեպքում տարեկան ծախսի վերին շեմ չկա, սակայն կան ծառայությունների սահմանափակումներ:
«Օրինակ բերեմ` արտահիվանդանոցային կարգով ՄՌՏ հետազոտության տարվա երկու դեպք ենք փոխհատուցում: Դրանից ավելին արդեն ապահովագրական փաթեթից դուրս է»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Սահմանափակում կա նաև, օրինակ, նեղ մասնագետի խորհրդատվության մասով, նախատեսվում է երկու խորհրդատվության փոխհատուցում:
«Ամեն ծառայության որոշակի շեմեր կան, և ունենք առավել փոխհատուցման գներ, և դրանից ավելի արդենչենք փոխհատուցում կոնկրետ ծառայության արժեքը»,- ասաց նա:
Ավանեսյանը հայտնել է, որ քաղիրավական պայմանագրով աշխատողները կապահովագրվեն 2027-ից, իսկ կամավոր միանալու տարբերակը դեռ քննարկման փուլում է, գրում է Sputnik Արմենիան:
«Այս պահին համակարգը գործում է միայն աշխատանքային պայմանագրերով աշխատողների համար»,– ասել է նա։
Նախարարը նաև նշել է, որ գերատեսչությունը ստանում է բազմաթիվ հարցեր՝ կապված համակարգին կամավոր միանալու հնարավորության հետ։ Նրա խոսքով՝ կան մարդիկ, ովքեր չեն աշխատում քաղիրավական պայմանագրով, սակայն ունեն եկամուտ, օրինակ՝ բարեկամի աջակցությամբ։
«Կան մարդիկ, որոնք քաղիրավական պայմանագրով չեն աշխատում, բայց եկամուտ ունեն, օրինակ՝ բարեկամն է ֆինանսավորում և այլն։ Նախատեսել էինք, որ կամավոր կարող են միանալ 2028 թվականի հունվարի 1-ից, սակայն մոնիտորինգ կանենք և վեց ամիս հետո կքննարկենք՝ արդյոք 2027 թվականի հունվարի 1-ից նրանք կարո՞ղ են կամովին միանալ համակարգին»,– նշել է Ավանեսյանը։
Քննարկման սկզբում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը նշել է, որ հունվարի 29-ի դրությամբ 65 և բարձր տարիքի 50,073 թոշակառու արդեն ստացել է 4.3 միլիարդ դրամի առողջապահական ծառայություն՝ պետական բյուջեի միջոցներով։
Ըստ Կոնջորյանի՝ 57 թոշակառու ստացել է մինչև 4 մլն դրամի աջակցություն, 158-ը՝ 2-4 մլն դրամի, իսկ 802 քաղաքացիներ՝ 1-2 մլն դրամի աջակցություն։
Ավանեսյանի ներկայացրած տվյալների համաձայն՝ ապահովագրական համակարգում ընդգրկված է 1,571,181 անձ։ Ըստ տարիքային ու սոցիալական խմբերի՝ բաժանումը հետևյալն է. մինչև 18 տարեկաններ՝ 39.9 տոկոս (մոտ 627,000 անձ), 65 տարեկանից բարձր անձինք՝ 32.5 տոկոս (մոտ 510,000 անձ), սոցիալական աջակցության խմբեր՝ 9.3 տոկոս (մոտ 146,000 անձ), 200,000 դրամից ավելի եկամուտ ունեցողներ՝ 18.3 տոկոս (մոտ 287,000 անձ)։

Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян в ходе рабочего обсуждения в Национальном собрании, посвящённого внедрению системы всеобщего медицинского страхования, заявила, что в рамках этой системы «верхнего порога годовых расходов не предусмотрено», однако существует ряд ограничений по конкретным услугам.
«Приведу пример: внебольничное МРТ компенсируется только два раза в год. Всё, что сверх этого, уже выходит за пределы страхового пакета», — пояснила она, передаёт 1lurer.am .
Ограничения касаются и других услуг, например, консультации узкопрофильных специалистов компенсируются дважды в год.
«По каждой услуге предусмотрены определённые лимиты компенсации. Стоимость, превышающая этот порог, не подлежит возмещению», — добавила министр.
Аванесян сообщила, что с 2027 года в систему будут включены также лица, работающие по гражданско-правовым договорам. Вариант добровольного присоединения к системе пока находится в стадии обсуждения, пишет Sputnik Армения.
«На данный момент система охватывает только тех, кто трудоустроен по трудовому договору», — отметила она.
Министр добавила, что ведомство получает множество запросов относительно возможности добровольного присоединения. По её словам, есть люди, не работающие официально, но имеющие доход, например, за счёт помощи родственников.
«Первоначально мы планировали, что они смогут присоединиться с 1 января 2028 года, но проведём мониторинг, и через полгода рассмотрим возможность подключения с 1 января 2027 года», — добавила Аванесян.
В начале обсуждения руководитель фракции «Гражданский договор» в парламенте Айк Конджорян сообщил, что по состоянию на 29 января 50 073 пенсионера в возрасте 65 лет и старше уже получили медицинские услуги на сумму 4,3 млрд драмов за счёт госбюджета.
По словам Конжоряна, 57 пенсионеров получили помощь на сумму до 4 млн драмов, 158 человек — от 2 до 4 млн, а 802 гражданина — от 1 до 2 млн драмов.
По данным, представленным Аванесян, в системе страхования зарегистрированы 1 571 181 человек. Распределение по возрастным и социальным категориям следующее: лица до 18 лет — 39,9% (около 627 000 человек), старше 65 лет — 32,5% (около 510 000 человек), уязвимые социальные группы — 9,3% (около 146 000 человек), лица с доходом свыше 200 000 драмов — 18,3% (около 287 000 человек).
Система всеобщего медицинского страхования начала действовать с 1 января 2026 года. На первом этапе в неё были включены граждане с зарплатой от 200 000 драмов в месяц. Также в систему автоматически вошли все лица младше 18 лет и старше 65 лет — вне зависимости от уровня дохода. Для этих групп государство обеспечивает 100% финансирование в 2026 году.
Обязательный страховой пакет стоимостью 129 600 драмов в год включает профилактические и скрининговые программы, раннюю диагностику, стационарное лечение, медикаменты и услуги скорой помощи. Для граждан с зарплатой от 200 000 до 500 000 драмов государство покрывает большую часть расходов, и их ежемесячный взнос составляет всего 300 драмов, поскольку значительная часть средств, ранее направлявшихся в фонд «Зинапах», теперь перераспределяется на страховую систему.