Եթե քաղաքացին 200 հազար դրամից ավելի աշխատավարձ ստանալու արդյունքում մտնում է առողջության ապահովագրության համակարգ, ապա մնում է այդ համակարգում 12 ամիս՝ անկախ աշխատավարձի հետագա փոփոխությունից: Այդ մասին Ազգային ժողովում համակարգի ներդրման ընթացքին նվիրված քննարկման ժամանակ հայտնել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նա այդպես է պատասխանել պատգամավորների հարցին, թե արդյոք աշխատավարձի նվազման դեպքում՝ օրինակ, ուսուցչի դրույքի կրճատման պայմաններում, անձը դուրս է գալիս համակարգից, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Երբ անձը մի անգամ մտնում է ապահովագրական համակարգ, նա 12 ամսվա ընթացքում արդեն համակարգի մեջ է: Համակարգի կայունությունը պետք է ապահովենք, չի կարող ամեն ամիս մեկը մտնել, դուրս գալ: Այդ դեպքում կունենայինք շատ անկանխատեսելի ծախսեր: Եթե մեկ ամսվա ընթացքում անձի աշխատավարձը կազմել է 200 հազարից ավելի, անձը ներառվել է ապահովագրական համակարգ, ապա նրա՝ հաջորդիվ աշխատավարձի փոփոխությունները դիտարկելի չեն, նա մնում է ապահովագրական համակարգում»,- նշել է Անահիտ Ավանեսյանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն այս բարեփոխումը բնութագրել է որպես կառավարության և խորհրդարանական մեծամասնության ամենակարևոր ծրագրերից մեկը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նա հղում է արել վարչապետի հրապարակած տվյալներին՝ նշելով, որ 65-ից բարձր տարիք ունեցող 50,073 թոշակառու արդեն ստացել է մոտ 4.3 միլիարդ դրամի բժշկական օգնություն պետական բյուջեի հաշվին։
Ըստ ներկայացված թվերի՝ 57 թոշակառու ստացել է մինչև 4 միլիոն դրամի աջակցություն, 158 թոշակառու՝ 2-ից 4 միլիոն դրամի չափով, իսկ 802 թոշակառու ստացել է 1-ից 2 միլիոն դրամի օգնություն։
Կոնջորյանը նշել է, որ այս ցուցանիշներն աննախադեպ են և վկայում են պետության ակտիվ ներգրավվածության մասին՝ առողջական խնդիրների առաջ քաղաքացիներին միայնակ չթողնելու հարցում։
Նրա գնահատմամբ՝ նոր համակարգը հստակ ապացուցում է կառավարության որդեգրած սոցիալական քաղաքականության արդյունավետությունը։
Համաձայն ներկա կարգավորումների՝ առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգն ուժի մեջ է մտել 2026 թվականի հունվարի 1-ից։ Առաջին փուլում ընդգրկվել են մինչև 18 տարեկան անձինք, 65 և բարձր տարիք ունեցողները, 200 հազար դրամից բարձր աշխատավարձ ստացողները, հաշմանդամություն ունեցող քաղաքացիները, սոցիալական աջակցություն ստացողները և զոհված զինծառայողների ընտանիքները։ Այս խմբերի ընդհանուր շահառուների թիվը կազմում է մոտ 1 միլիոն 500 հազար մարդ։

30 Январь 2026 - 13:12 AMT
Если гражданин попадает в систему здравоохранения благодаря зарплате, превышающей 200 тысяч драмов, он остаётся застрахованным на срок 12 месяцев независимо от последующих изменений дохода. Об этом заявила министр здравоохранения Анаит Аванесян во время обсуждения в парламенте, посвящённого внедрению системы.
Так она ответила на вопрос депутатов о том, потеряет ли, к примеру, учитель доступ к системе при снижении нагрузки и, соответственно, зарплаты, сообщает «Арменпресс».
«Когда человек один раз входит в систему страхования, он остаётся в ней на 12 месяцев. Мы должны обеспечить стабильность системы: невозможно, чтобы люди ежемесячно входили и выходили. В этом случае расходы были бы крайне непредсказуемыми. Если в течение одного месяца зарплата человека превысила 200 тысяч драмов и он был включён в систему, то дальнейшие колебания зарплаты не учитываются — он остаётся застрахованным», — пояснила Анаит Аванесян.
Руководитель парламентской фракции «Гражданский договор» Айк Конджорян охарактеризовал эту реформу как одну из важнейших инициатив правительства и парламентского большинства, передаёт 1lurer.am .
Ссылаясь на данные, опубликованные премьер-министром, он отметил, что 50 073 пенсионера в возрасте от 65 лет уже получили медицинскую помощь на сумму около 4,3 миллиарда драмов за счёт госбюджета.
Согласно представленным цифрам:
• 57 пенсионеров получили помощь в размере до 4 миллионов драмов,
• 158 — от 2 до 4 миллионов,
• 802 — от 1 до 2 миллионов драмов.
По словам Конжоряна, эти показатели беспрецедентны и свидетельствуют о высокой вовлеченности государства в оказание помощи гражданам с проблемами здоровья.
Он подчеркнул, что новая система наглядно доказывает эффективность социальной политики, проводимой правительством.
Согласно действующим правилам, система всеобщего медицинского страхования вступила в силу с 1 января 2026 года. На первом этапе она охватывает лиц до 18 лет, граждан от 65 лет, получающих зарплату выше 200 тысяч драмов, людей с инвалидностью, получателей социальной помощи и семьи погибших военнослужащих. Общее количество бенефициаров этих групп составляет около 1,5 миллиона человек.