Եթե քաղաքացին 200 հազար դրամից ավելի աշխատավարձ ստանալու արդյունքում մտնում է առողջության ապահովագրության համակարգ, ապա մնում է այդ համակարգում 12 ամիս՝ անկախ աշխատավարձի հետագա փոփոխությունից: Այդ մասին Ազգային ժողովում համակարգի ներդրման ընթացքին նվիրված քննարկման ժամանակ հայտնել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նա այդպես է պատասխանել պատգամավորների հարցին, թե արդյոք աշխատավարձի նվազման դեպքում՝ օրինակ, ուսուցչի դրույքի կրճատման պայմաններում, անձը դուրս է գալիս համակարգից, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Երբ անձը մի անգամ մտնում է ապահովագրական համակարգ, նա 12 ամսվա ընթացքում արդեն համակարգի մեջ է: Համակարգի կայունությունը պետք է ապահովենք, չի կարող ամեն ամիս մեկը մտնել, դուրս գալ: Այդ դեպքում կունենայինք շատ անկանխատեսելի ծախսեր: Եթե մեկ ամսվա ընթացքում անձի աշխատավարձը կազմել է 200 հազարից ավելի, անձը ներառվել է ապահովագրական համակարգ, ապա նրա՝ հաջորդիվ աշխատավարձի փոփոխությունները դիտարկելի չեն, նա մնում է ապահովագրական համակարգում»,- նշել է Անահիտ Ավանեսյանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն այս բարեփոխումը բնութագրել է որպես կառավարության և խորհրդարանական մեծամասնության ամենակարևոր ծրագրերից մեկը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նա հղում է արել վարչապետի հրապարակած տվյալներին՝ նշելով, որ 65-ից բարձր տարիք ունեցող 50,073 թոշակառու արդեն ստացել է մոտ 4.3 միլիարդ դրամի բժշկական օգնություն պետական բյուջեի հաշվին։
Ըստ ներկայացված թվերի՝ 57 թոշակառու ստացել է մինչև 4 միլիոն դրամի աջակցություն, 158 թոշակառու՝ 2-ից 4 միլիոն դրամի չափով, իսկ 802 թոշակառու ստացել է 1-ից 2 միլիոն դրամի օգնություն։
Կոնջորյանը նշել է, որ այս ցուցանիշներն աննախադեպ են և վկայում են պետության ակտիվ ներգրավվածության մասին՝ առողջական խնդիրների առաջ քաղաքացիներին միայնակ չթողնելու հարցում։
Նրա գնահատմամբ՝ նոր համակարգը հստակ ապացուցում է կառավարության որդեգրած սոցիալական քաղաքականության արդյունավետությունը։
Համաձայն ներկա կարգավորումների՝ առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգն ուժի մեջ է մտել 2026 թվականի հունվարի 1-ից։ Առաջին փուլում ընդգրկվել են մինչև 18 տարեկան անձինք, 65 և բարձր տարիք ունեցողները, 200 հազար դրամից բարձր աշխատավարձ ստացողները, հաշմանդամություն ունեցող քաղաքացիները, սոցիալական աջակցություն ստացողները և զոհված զինծառայողների ընտանիքները։ Այս խմբերի ընդհանուր շահառուների թիվը կազմում է մոտ 1 միլիոն 500 հազար մարդ։

If a citizen enters the health insurance system by earning a salary exceeding 200,000 drams, they remain covered for 12 months, regardless of subsequent salary changes. This was stated by Minister of Health Anahit Avanesyan during a parliamentary discussion on the implementation of the system.
She was responding to lawmakers’ concerns about whether, for example, a teacher would lose coverage if their workload—and thus salary—was reduced.
“Once a person enters the insurance system, they remain in it for 12 months. System stability must be ensured. People cannot enter and exit each month. That would result in highly unpredictable expenses. So, if a person earns more than 200,000 drams in one month and enters the system, their future salary fluctuations are not considered—they stay in the insurance system,” Avanesyan explained.
Head of the Civil Contract parliamentary faction Hayk Konjoryan described this reform as one of the government and parliamentary majority’s most significant initiatives, according to 1lurer.am .
Citing data shared by the Prime Minister, he noted that 50,073 pensioners over the age of 65 have already received nearly 4.3 billion drams’ worth of medical assistance funded by the state.
According to the data:
- 57 pensioners received up to 4 million drams in aid,
- 158 received between 2 and 4 million drams,
- 802 received between 1 and 2 million drams.
Konjoryan called these figures unprecedented and indicative of the state’s proactive role in not leaving citizens to face health issues alone.
He emphasized that the new system clearly demonstrates the effectiveness of the government’s social policy.
Under current regulations, the universal health insurance system took effect on January 1, 2026. In its initial phase, it covers individuals under 18, those aged 65 and over, people earning more than 200,000 drams per month, persons with disabilities, recipients of social assistance, and families of fallen servicemen. These groups include approximately 1.5 million beneficiaries.